تاریخ انتشار:۲۵ مهر ۱۳۹۴در ۱۰:۵۱ ق.ظ کد خبر:1166

گزارش اعتماد ملی از هزینه نذری هیئت‌های مذهبی در محرم و صفر

سوگواره‌ای صد میلیارد تومانی

سعیده علیپور؛ اعتماد ملی: پشت دود اسفند، پشت پرچم های برافراشته یا حسین، پشت لباس‌های سیاه و صدها داربستی که برای هیئت های عزاداری علم شده، در دوره زماني کوتاه، گردش مالی حیرت‌انگیزی جریان دارد؛ گردش مالی که این بار از دست دولت خارج و ...

سعیده علیپور؛ اعتماد ملی: پشت دود اسفند، پشت پرچم های برافراشته یا حسین، پشت لباس‌های سیاه و صدها داربستی که برای هیئت های عزاداری علم شده، در دوره زماني کوتاه، گردش مالی حیرت‌انگیزی جریان دارد؛ گردش مالی که این بار از دست دولت خارج و از سوی مردم اداره می‌شود.

ماجرای عزاداری های محرم گرچه روزی با چای و حبه قندی و گاهی پیاله ای آبگوشت تمام می شد، اما امروز کمتر محله ای است که هیئت عزاداری نداشته باشد. هزاران هیئت عزاداری در تهران و سایر شهرهای کشور دسته های عزاداری را برپا می کنند و بیشتر آنها با پخش پلو قیمه یا همان پلو امام حسین کار را پایان می دهند.
بر اساس آخرین آمار رسمی اعلام شده از سوی سازمان تبلیغات اسلامی، در حال حاضر ۱۸ هزار هیئت به صورت رسمی در استان تهران و ۹۰ هزار هیئت در کل کشور به ثبت رسیده اند.

اما تعداد هیئت‌های ثبت نشده بسیار بالا‌تر از این ارقام است. به طوری که آمارهای غیر رسمی، از وجود ۲۵ هزار هیئت‌ ثبت نشده در تهران خبر می دهد. تعدادی که به گفته فعالان این بخش هر سال در حال زیاد شدن است. البته در کنار این هیئت‌ها، تکیه‌های مذهبی نیز را که به توزیع چای، خرما، شیر و شیرکاکائو و آبمیوه بین مردم اقدام می‌کنند، باید افزود.

برخی از هیئتی ها می گویند ۳ هراز و برخی دیگر می گویند هر پلو قیمه حدود ۵ هزار تومان هزینه دارد. هزینه هایی که به گفته آنها ۹۹ درصد آن را مردم و بخش کمی از آن را کمک های سازمان های دولتی تامین می کند.

مثلا امسال شهرداری تهران بن های ۳۰۰ هزار تومانی در اختیار هیئت های ثبت شده تهران قرار داد تا در نمایشگاهی که در همین باره در بوستان ولایت برگزار شده بود، اقلام مورد نیازشان را تهیه کنند. ۳۰۰ هزار تومانی که به گفته برخی از هیئتی ها در مقابل هزینه های میلیونی هرشبه هیئت ها، رقمی محسوب نمی شود.
از سوی دیگر سازمان تبلیغات اسلامی نیز، بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلو برنج و چند حلبی روغن در اختیار هیئت ها قرار می دهد که البته به ادعای برخی از هیئت ها این اقلام به همه هیئت های ثبت شده تعلق نمی گیرد و تنها برخی می توانند از آن استفاده کنند.

مرتضی حسینی، مسئول هیئتی در نازی آباد تهران که ۱۶ سال است که هر محرم فعالیت می کند به اعتماد ملی می‌گوید: هزینه هر شب هیئت ما که ده روز اول محرم هر شب برای ۴۰۰ نفر غذا تهیه می کنیم، حدود ۲ میلیون است و ۹۹ درصد این هزینه را هم خود مردم پرداخت می کنند که ۴۰ درصد آن به صورت کالا است و ۶۰ درصد آن به صورت نقدی در اختیار هیئت قرار می گیرد.
به گفته او تنها در محله نازی آباد که ۸۰ کوچه وجود دارد ۱۱۰ هیئت عزاداری فعالیت دارندکه تعداد زیادی از آنها با کمک های مردم شام هم می دهند و در کنار اینها ایستگاه های صلواتی برای پخش شربت و چای و شیرکاکائو نیز فعال هستند که اینها معمولا دریافتی هم از سوی سازمانی ندارند.

برآورد هزینه های نذری
به گفته برخی از فعالان این حوزه مبالغی که در هيات هاي مذهبي در گردش است با انگيزه هاي مختلفي هزینه می شود که همه آنها گرچه مذهبی و دلایل فرهنگیهم پشت آن قرار دارد، اما در نهايت گردش مالي ناشي از فعاليت هيات هاي مذهبي بازار مواد غذایی را رونق می دهد.
در حالی که تعداد هیئت های عزاداری هر سال رو به تزاید است ، قیمت اقلام برای پخت نذری هم افزایش پیدا می کند و این موضوع سبب شده تا گردش مالی در ماه محرم و صفر و به‌ویژه دهه اول ماه محرم، رقم قابل توجهی باشد.

به طوری که امسال در آستانه محرم ، هر کیلوگرم لپه بین ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار ۸۰۰ تومان به فروش می‌رسید. از سوی دیگر قیمت عمده فروشی برنج دانه بلند هندی ۴ هزار ۱۰۰ تا ۴ هزار ۸۰۰ تومان و برنج دانه کوتاه هندی حدود هزار تومان ارزان تر است. روغن حلب ۵ کیلوگرمی نیز ۱۹ هزارو ۵۰۰ تومان و روغن ۹۰۰ سی‌سی با توجه به برند آن ۴ هزار ۱۰۰ تا ۴ هزار ۷۰۰ تومان به فروش می رسد. همچنین درحال حاضر قیمت هرکیلوگرم شقه بدون دنبه بین ۲۸ تا ۲۹ هزار تومان است. قیمت رب گوجه فرنگی کیلویی ۵۵۰۰ تومان است که این موضوع در کنار هزینه های دیگر ارایه غذا، قیمت ارایه هر پرس غذای نذری را بین ۴ تا ۵ هزار تومان می توان تخمین زده می شود.

حال اگر فرض کنیم که نیمی از هیئت های تهرانی یعنی ۲۰ هزار هیئت در دو شب محرم، هر کدام آنها، حداکثر برای ۲۰۰ وعده غذا تهیه کنند ، بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان هزینه خواهد داشت که اگر این هزینه را در کل کشور گسترش دهیم رقم آن از ۱۰۰ میلیارد تومان نیز عبور خواهد کرد. 

در کنار تهران شهرهایی مثل قم و مشهد با تعداد زیاد هیئت های مذهبی جزو شهرهایی هستند که هزینه های فراوانی بابت پخش نذری می دهند.بر اساس برآوردها بالاترين سرانه هيات به شهر قم مربوط است. در اين شهر به ازاي هر ۱۲۰ نفر يک هيات پرچم هاي خود را برافراشته است. قمي ها ۲۰۰۰ هزار فعال دارند. مشهدي ها هم با يک هزار و ۵۰۰ هيات در رده هاي بالايي شهرهاي هياتي قرار مي گيرند.

در این میان البته هستند هیئت هایی که غذاهای نذری خود را نه در میان خانواده های دارای تمکن مالی که در حاشی‌ های شهر و بین افراد بی‌بضاعت و گاهی کارتن‌خواب‌ها توزیع می‌کنند تا میلیاردها هزینه‌ای که برای یادآوری حماسه حسینی می‌شود، غمی از خانواده ای مستمند بکاهد.‌


ارسال نظر

Go to TOP