تاریخ انتشار:۲۶ مهر ۱۳۹۴در ۸:۲۸ ق.ظ کد خبر:1202

فواد شمس؛ روزنامه‌نگار

در ضرورت داشتن برنامه اقتصادی مشخص برای انتخابات مجلس

در جامعه‌ای همچون ایران برای تحقق حقوق مدنی و سیاسی، لازم است که ابتدا شهروندان حداقل‌هایی از مسکن، درمان، بهداشت، آموزش همگانی، تفریح مناسب و... داشته باشند. لااقل معیشت آنان تامین باشد. در واقع اگر یک شهروند از این موارد برخوردار نباشد اصلا شهروند نیست ...

در جامعه‌ای همچون ایران برای تحقق حقوق مدنی و سیاسی، لازم است که ابتدا شهروندان حداقل‌هایی از مسکن، درمان، بهداشت، آموزش همگانی، تفریح مناسب و… داشته باشند. لااقل معیشت آنان تامین باشد. در واقع اگر یک شهروند از این موارد برخوردار نباشد اصلا شهروند نیست که بخواهد به دنبال حقوق مدنی و سیاسی خودش برود.

متاسفانه در چند سال اخیر، نوعی بی‌توجهی به حقوق شهروندی طبقات فرودست و متوسط و مستضعف جامعه ایران شده که در نهایت به ضرر پروژه دموکراتیک سازی دولت در ایران ختم شده است.

در حالی که واقعیت تاریخی لااقل در ایران نشان داده که این مردم عادی از طبقات فرودست و متوسط هستند که حاملان اصلی تغییرات دموکراتیک بوده اند. تلاش برای رسیدن به حقوق مدنی و سیاسی به صورت جدی با امر رسیدن به حقوق اقتصادی و اجتماعی مردم در هم تنيده شده است. در نتیجه نیروهای سیاسی تحول‌خواه و اصلاح‌طلب باید برنامه مدون و مشخصی برای معیشت و اقتصاد اکثریت مردم ایران که جزو طبقات متوسط و فرودست هستند، داشته باشند.

باید ضرورت داشتن برنامه اقتصادی و اجتماعی را از هم اکنون درک کنند. در واقع نباید اشتباه گذشته در بی توجهی به معیشت طبقات فقیر را دوباره مرتکب شوند.

به هر روی با توجه به پیش رو بودن انتخابات مجلس، اصلاح‌طلبان و نیروهای تحول‌خواه از الان باید به جای بحث های کلی و مبهم و تکراری برنامه مشخص و مدون اقتصادی و اجتماعی باید ارايه دهند. به‌ویژه با توجه به این نکته که بعد از اجرای برجام، مردم انتظار بهبود وضعیت معیشتی خود را دارند.

حال باید دید که آیا اصلاح‌طلبان و احزاب و ائتلاف‌های رنگارنگ در کنار بحث‌های همیشگی، به این مقوله مهم خواهند پرداخت یا نه؟


ارسال نظر

Go to TOP