تاریخ انتشار:۲۶ مهر ۱۳۹۴در ۸:۴۱ ق.ظ کد خبر:1206

لاریجانی: طرح برجام در کلان کشور هماهنگ شده بود

رییس مجلس شورای اسلامی صبح امروز گفت: طرح برجام در کلان کشور هماهنگ شده بود. علی لاریجانی در همایش نکوداشت فعالان عرصه امر به معروف و نهی از منکر گفت: طرح های هسته‌ای همیشه در کلان کشور هماهنگ می‌شد. لاریجانی افزود: به عنوان رییس مجلس وظیفه‌ای داشتم ...

رییس مجلس شورای اسلامی صبح امروز گفت: طرح برجام در کلان کشور هماهنگ شده بود.

علی لاریجانی در همایش نکوداشت فعالان عرصه امر به معروف و نهی از منکر گفت: طرح های هسته‌ای همیشه در کلان کشور هماهنگ می‌شد.

لاریجانی افزود: به عنوان رییس مجلس وظیفه‌ای داشتم که اختلافی در کشور در این باره ایجاد نشود و وفاقی حاصل شود که به وظیفه خود عمل کردم، اما برخی وظیفه‌ای داشتند و جور دیگری عمل کردند.

علی لاریجانی با بیان اینکه نفع شخصی در موضوع برجام ندارد گفت: من در این پرونده دخالتی ندارم. این پرونده، پرونده من نیست؛ بلکه پرونده رهبری است.

پس از اتمام سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی در این همایش که به موضوع امر به معروف و نهی از منکر اختصاص داشت، یکی از بانوان حاضر در این همایش سوالی انتقادی را از وی درباره‌ی نحوه تصویب طرح برجام در مجلس مطرح کرد و گفت که مجلس در این زمینه فرمایشی عمل کرده است.

علی لاریجانی در پاسخ به وی گفت:‌ البته اگر این واژه فرمایشی را آن هم در همایش امر به معروف و نهی از منکر نمی‌گفتید بهتر بود؛ زیرا در امر به معروف و نهی از منکر اگر تیز حرف نزنیم اثرش بیشتر است.

وی سپس به تشریح نحوه ‌بررسی، تدوین و تصویب طرح برجام در مجلس پرداخت و گفت: مذاکرات هسته‌ای حدود سه سال به طول انجامید و یک امر فوری و آنی نبوده است. یک سال آن در دولت گذشته و دو سال در دولت فعلی مذاکرات انجام شد و هر مرحله مباحث مربوط به مذاکرات مطرح و اشکالات گرفته می‌شد و دوباره بحث می‌شد؛ بنابراین مسیری برای رسیدن به برجام طی شده و شورای عالی امنیت ملی و شوراهای دیگر درگیر مذاکرات بودند. گاهی هم در مجلس از سوی وزیر خارجه و دبیرخانه‌ی شورا توضیحاتی داده می شد پس مسیری طی شده که به آخر کار رسیدیم و توافقی صورت گرفت.

وی ادامه داد: توافقی که صورت گرفت چارچوب‌هایی داشت و چند نظر در این باره مطرح بود یکی این که سندی که به دست آمده به ضرر کشور است و باید رد شود عده‌ای این نظر را داشتند اما به این سوال پاسخ نمی‌دادند که این چه تبعاتی می‌تواند برای کشور داشته باشد. عده‌ای هم می‌گفتند خیلی خوب است و باید تماما اجرا شود، اما عده‌ای دیگر هم می‌گفتند باید در چارچوب لوازم دیگری مهار شود و تکالیفی برای اجرای آن لحاظ شود. در واقع می‌گفتند آن را رد نمی‌کنیم که تبعات داشته باشد و از سویی نمی‌گوییم باید با قرائت آمریکایی‌ها اجرا شود؛ بلکه باید در چارچوبی آن را مهار کرد.

لاریجانی اضافه کرد: بحث‌های مختلفی در مجامع مختلف من جمله شورای عالی امنیت ملی مطرح شد؛ عده‌ای در این میان می‌گفتند تکلیف برجام کجا معلوم شود. برخی این نظر را داشتند که این موضوع در شورای عالی امنیت ملی مطرح باشد. نظر ما مجلس بود و این که باید ضوابطی برای آن بگذاریم لذا این موضوع را در شورا گفتم که این موضوع باید به مجلس بیاید. نهایتا هم رهبری به شکل علنی فرمودند که طرح باید به مجلس بیاید. پس مجلس باید در این باره تصمیم می‌گرفت.

وی ادامه داد: گزارش کمیسیون ویژه برجام تعیین تکلیف نبود و مصوبه محسوب نمی‌شد؛ لذا مجلس باید قانونی تدوین می‌کرد که برجام در آن چارچوب اجرایی شود. در همین زمان گزارش در کمیسیون ویژه برجام تدوین شد تا قرائت شود اما اگر همراه این گزارش قانونی تمهید نمی‌کردیم مجلس منفعل بود؛ از سویی ۲۶ مهر زمان نهایی بود و کمیسیون برجام می‌توانست تا آن زمان گزارش را ارائه کند. لذا بعد از قرائت گزارش فرصتی برای تدوین قانون نبود و باید فکری برای آن از قبل می‌شد. این موضوع به سرنوشت کشور مربوط می‌شد و باید ساعت‌ها روی آن فکر می‌شد. آیا این قابل قبول است که طرحی راجع به سرنوشت کشور را یک کمیسیون بررسی کند؟

لاریجانی اضافه کرد: همیشه طرح‌های هسته‌ای در کلان کشور هماهنگ می‌شد، ما چهار قانون در بحث هسته‌ای داشتیم که حتی یکی از آنها هم بدون هماهنگی با کلان کشور نبود. مسائلی که به امنیت ملی بر می‌گردد باید در سطح کلی کشور هماهنگ شود. همچنان که کشورهای دیگر هم همین کار را می‌کنند. علتش این است که مسائل کلان و مهم باید از قبل تمهید شوند. لذا هماهنگی‌هایی در کلان کشور، شورای عالی امنیت ملی و دبیرخانه صورت گرفت و از طرفی در مجلس و بین فراکسیون‌های مختلف که آرای مختلفی دارند انجام شد. همیشه مسائل مهم خارج از صحن مجلس هماهنگ می‌شود و خاصیت فراکسیون‌ها برای همین است. بنابراین در کلان کشور هماهنگی شد و افراد موثر مجلس هم در جریان بودند؛ البته این دستور نبوده بلکه هماهنگی بوده و ما وظیفه‌ی هماهنگی داشتیم.

لاریجانی در ادامه خاطر نشان کرد: ‌ابتدا مقرر شد گزارش کمیسیون خوانده شود و بعد طرح برجام داده شود. ما پس از قرائت گزارش فوریت طرح را به رای گذاشتیم، اما دو فوریت رای نیاورد که اشتباه بود. زیرا این قرار از قبل بود. رهبری هم فرموده بودند در مساله‌ی هسته‌ای اختلاف نکنید. به هر حال دو فوریت رای نیاورد و طرح برای بررسی به کمیسیون رفت و پیشنهادات نیز بررسی شد.

رئیس مجلس با اشاره به تصویب کلیات طرح برجام بعد از چهار ساعت بحث مفصل در این باره اظهار کرد: این موضوع جای گله ندارد عده ای می‌گفتند این طرح را مسکوت بگذاریم و بعضی‌ها که پیش از آن می‌گفتند موضوع برجام حتما باید در مجلس مطرح شود نظرشان عوض شده بود و می‌گفتند چه لزومی دارد این موضوع در مجلس بررسی و تصویب شود. عده‌ای هم نظرشان این بود که باید قانونی بگذاریم که به برجام چارچوب بدهد نهایتا بعد از چهار ساعت بحث کلیات طرح مصوب شد. جلسات متعددی در دبیرخانه و شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد تا هماهنگی بین فراکسیون‌ها در مورد متن انجام شود. نتیجه جلسات این بود که سه چهار پیشنهاد مطرح شود تا کلیت نظام پشت این طرح قرار گیرد.

لاریجانی اضافه کرد: صبح سه شنبه گفتند چهار اصلاح می‌خواهیم در این طرح انجام دهیم که آنها در صحن علنی مجلس مطرح شد و رای آورد و همه باید به تعهدات آن عمل کنند. همه قوانین مهم و سرنوشت ساز این طور است. من هم به عنوان رئیس مجلس وظیفه داشتم که اختلاف در کشور نشود و وفاق صورت گیرد و به این وظیفه عمل کردم، اما عده‌ای وظیفه‌ای داشتند و جوری دیگر عمل کردند. این قانون نمی‌گوید برجام را تایید کرده‌ایم و عین آن را انجام می‌دهیم، بلکه می‌گوید در چارچوب تدابیر شورای عالی امنیت ملی اجرای برجام انجام شود. می‌دانیم که مصوبات این شورا نیز باید به تایید رهبری برسد. قطعنامه‌ی اخیر شورای امنیت هم که در ۱۰ دقیقه تصویب شد این طور نبود که در همان مدت بررسی شده باشد؛ بلکه در زمان زیادی مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا تصویب آن ۱۰ دقیقه به طول انجامید.

رئیس مجلس همچنین با اشاره به بندهایی از طرح برجام در مورد لغو تحریم‌ها و…. تصریح کرد: ما اکنون تست موشکی را انجام داده‌ایم و آنها هر چه حرف بی‌ربط بزنند استماع نمی‌کنیم. ما چفت و بست‌هایی را در طرح برجام به وجود آوردیم. مطمئن باشید من در این پرونده دخالتی ندارم. این پرونده، پرونده من نیست، پرونده رهبری است و من نفع شخصی در آن ندارم؛ بلکه نگرانی برای جامعه و اقتصاد کشور و صیانت از موضوع هسته‌ای است

وی در پایان خاطر نشان کرد: البته من از مساله هسته‌ای کم اطلاع نیستم و می‌دانم کجا باید ایستادگی شود. ما بر اساس وظیفه عمل کردیم، اما برخی به تعهداتشان عمل نکردند و لابد بین خود و خدایشان توجیهی در این زمینه دارند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP