تاریخ انتشار:۲۸ مهر ۱۳۹۴در ۷:۲۳ ق.ظ کد خبر:1299

گزارش اعتماد ملی از تاثیر قیمت ارز بر بازار: دلار ارزان یا گران؟

اعتماد ملی: آمریکا و اتحادیه اروپا دیروز به صورت هم زمان لغو تحریم‌ها علیه ایران را آغاز کردند. تقریبا هر خبر خوب در حوزه سیاست خارجه و گشایش بین‌المللی باعث می شود تا نگاه مردم به سمت قیمت ارز به‌ویژه دلار در کشور برود و ...

اعتماد ملی: آمریکا و اتحادیه اروپا دیروز به صورت هم زمان لغو تحریم‌ها علیه ایران را آغاز کردند. تقریبا هر خبر خوب در حوزه سیاست خارجه و گشایش بین‌المللی باعث می شود تا نگاه مردم به سمت قیمت ارز به‌ویژه دلار در کشور برود و امیدواری‌هایی درباره وضعیت اقتصادی ایجاد شود؛ امیدواری‌هایی که خود به لحاظ بار روانی باعث شوک در بازار می‌شوند.

به گزارش اعتماد ملی، به باورعمومی  قیمت دلار می تواند تعیین کننده قیمت کالاهای دیگر باشد و راه را برای افزایش قدرت خرید مردم باز کند. برخی اقتصاد دانان هم  بر این باورند که  اگر نرخ دلار پایین آید، بنگاه‌های اقتصادی ماشین‌آلات و تکنولوژی خود را نو می‌کنند و تولید کالاها نیز ارزان‌تر می‌شود.

برخی با همین استدلال بالا نگه داشتن قیمت دلار ازسوی دولت را تصمیمی درست نمی‌دانند. و البته برخی نیز معتقدند این قیمت، قیمت واقعی دلار است و برای تامین هزینه‌های جاری کشور، چاره‌ای جز بالا نگه داشتن قیمت دلار نیست.

حالا پس از توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها، زمزمه‌های ارزانی ارز به گوش می رسد. کارشناسان می گویند در صورتی که دولت نرخ دلار را بالا نگه ندارد، به طور طبیعی دلار به زیر سه هزار تومان می‌رسد.

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفت‌و‌گو با اعتماد ملی دو دلیل را برای بالا نگاه داشتن قیمت ارز توسط دولت بر می شمرد؛ یکی ثبات بازار که موجب نظم بازار و امکان برنامه‌ریزی و تحلیل درست از رفتار بازار می‌شود و دیگری آنچه که تمام منتقدان این رفتار دولت به آن اشاره می‌کنندٰ، یعنی تولید.

مهدی طیبی افزود: اگر بخواهیم بگوییم چه ربطی میان تولید و بالا نگه داشتن دلار است باید به دوره ریاست‌جمهوری قبلی اشاره کنیم که با گران شدن قیمت نفت، نقدینگی ارزی ما بالا رفت و واردات به صرفه تر شد و تولید کمتر سود داشت. در این شرایط عملا حتی برای کشاورز به صرفه‌تر بود که انگور خارجی وارد کند تا محصول خود را برداشت کند.

این اقتصاددان معتقد است: امروز هم در چنین وضعیتی هستیم و با آزاد شدن پول‌های بلوکه شده و افزایش ارز در کشور، اگر قیمت دلار را هم کاهش دهیم، فضا برای واردات بی رویه باز می‌شود. این نگرانی باید در بین فعالان اقتصادی وجود داشته باشد که پس از آمدن شرکت‌های خارجی و باز شدن درهای اقتصادی به روی دنیا، تولید را حفظ کنیم و به نظرم نگه داشتن قیمت دلار در قیمت موجود یکی از روش‌های آن است.


ارسال نظر

Go to TOP