تاریخ انتشار:۲۹ مهر ۱۳۹۴در ۸:۵۸ ق.ظ کد خبر:1431

تلگرام؛ از اختلال تا ادعای جاسوسی

اعتماد ملی: پیام‌رسان‌های موبایلی مدتی است که جایگاه خود را در کشورمان به دست آورده اند و هرروز بر تعداد مشترکان این سرپیس‌ها افزوده می‌شود. از مشهورترین و محبوب‌ترین پیام‌رسان‌ها وایبر بود که با کندی و اختلالات شدید در کشورمان همراه بود. این امر حرف و ...

اعتماد ملی: پیام‌رسان‌های موبایلی مدتی است که جایگاه خود را در کشورمان به دست آورده اند و هرروز بر تعداد مشترکان این سرپیس‌ها افزوده می‌شود. از مشهورترین و محبوب‌ترین پیام‌رسان‌ها وایبر بود که با کندی و اختلالات شدید در کشورمان همراه بود.

این امر حرف و حدیث‌های بسیاری را به همراه داشت مبنی بر اینکه مخابرات درصدد مسدودکردن این شبکه است و این اختلالات به‌دنبال فیلترینگ هوشمند ایجاد شده است. بر همین اساس بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی به سمت تلگرام سرازیر شدند. اما از چند روز پیش این شبکه اجتماعی هم دچار اختلالات شدید شد.

به گزارش اعتماد ملی این اولین باری نبود که این شبکه اجتماعی دچار اختلال می شود اما این بار بحث از میان رفتن این شبکه اجتماعی شدت بیشتری گرفت چرا که مدیر عامل تلگرام در تویتر خود ایران را عامل این اختلالات دانست و مطرح کرد که از این شرکت خواسته است که در پروزه جاسوسی شهروندان ایرانی مشارکت کند و به دلیل رد این درخواست توسط تلگرام ایران در صدد فیلتر این شبکه اجتماعی برآمده.

این تویت رئیس تلگرام توسط مسئولین وزارت ارتباطات رد شد و همچنین مدیر عامل روابط عمومی وزارت ارتباطات در مصاحبه ای گفته هیچ نامه ای از سوی کمیته تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای که مسئولیت فیلتر کردن سایت‌های غیرمجاز را برعهده دارد به دست این وزارت خانه نرسیده.

یک کارشناس حوزه آی تی در گفت وگو با خبرنگار اعتماد ملی گفت: اساسا جمله منتشر شده از سوی رئیس این شبکه اجتماعی مشکل دارد. چرا که ایران بدون اجازه این شرکت هم  اگر بخواهد می تواند این کار را بکند.

او با اشاره به اینکه اولین بار نیست که چنین اختلالاتی در این شبکه رخ می دهد و بحث تست فیلترینگ نمی تواند درست باشد گفت: ایران به راحتی می تواند هر سایت یا شبکه اجتماعی را که بخواهد فیلتر کند. همانطور که می تواند به اطلاعات دیگر آن دسترسی داشته باشد.

در آخرین اظهار نظر ها در این خصوص از قول مدیر عامل روابط عمومی شرکت مخابرات مبنی بر فیلتر نشدن تلگرام تا پایان این دولت حکایت دارد.


ارسال نظر

Go to TOP