تاریخ انتشار:۰۶ آبان ۱۳۹۴در ۷:۲۸ ق.ظ کد خبر:1690

درخواست از رییس‌جمهور برای نام‌گذاری رسمی هفتم آبان در تقویم به نام کوروش بزرگ

اعتماد ملی: در آستانه هفتم آبان، چند هزار تن از ایرانیان با امضای یک دادخواست‌نامه ( پتیشن)  خطاب به رییس‌جمهور از او درخواست کردند که هفتم آبان در تقویم رسمی کشور به نام  «روز کورش بزرگ» ثبت شود. به گزارش اعتماد ملی در این نامه که ...

اعتماد ملی: در آستانه هفتم آبان، چند هزار تن از ایرانیان با امضای یک دادخواست‌نامه ( پتیشن)  خطاب به رییس‌جمهور از او درخواست کردند که هفتم آبان در تقویم رسمی کشور به نام  «روز کورش بزرگ» ثبت شود.

به گزارش اعتماد ملی در این نامه که با «انگیزه پاسداشت همبستگی ملی و نکوداشت ارزش‌های بازمانده از کورش بزرگ» به صورت فراجناحی و غیرسیاسی نگاشته شده، با اشاره به میراث تاریخی مشترک برجای‌مانده از کورش برای همه ایرانیان با هر دین و زبان و قوم  از رییس‌جمهور درخواست شده است: ما امضاکنندگان این درخواست، با انگیزه پاسداشت همبستگی ملی و نکوداشت ارزش های بازمانده از کورش بزرگ، از شما به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور خواستاریم که روز هفتم آبان ماه هر سال که یادروز صدور منشور کورش بزرگ است، در تقویم رسمی کشور به عنوان «روز کورش بزرگ» ثبت شود.

 

متن این دادخواست‌نامه که تا زمان مخابره این خبر به امضای بیش از ۱۳ هزار نفر رسیده است به این شرح است:

 

به نام خداوند جان و خرد

 

رییس‌جمهور گرامی

جناب آقای دکتر حسن روحانی

 

با درود فراوان

همان‌گونه که آگاهید در تقویم رسمی کشور، مناسبت‌های گوناگونی وجود دارد؛ اما هیچ روزی برای نکوداشت کورش بزرگ، که در طول تاریخ همواره جهانیان او را گرامی داشته‌اند و ما در حق او کوتاهی کرده ایم، وجود ندارد.

بی‌گمان، ارزش‌های تاریخی و فرهنگی برجای‌مانده از کورش همچون یکتاپرستی، آزادمنشی، صلح‌دوستی، خردورزی، مردم‌داری، کشورداری و انسان‌دوستی، میراث مشترک ایرانیان با هر دین و زبان و از هر قوم است و به باور بسیاری او همان ذوالقرنین نامبرده در قرآن است.

بر این پایه، ما امضاکنندگان این درخواست، با انگیزه‌ی پاسداشت همبستگی ملی و نکوداشت ارزش‌های بازمانده از کورش بزرگ، از شما به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور خواستاریم که روز هفتم آبان ماه هر سال، که یادروز صدور منشورِ حقوق بشرِ کورش بزرگ است، در تقویم رسمی کشور به عنوان «روز کورش بزرگ» ثبت شود.

با سپاس فراوان

جمعی از فعالان فرهنگی و دوستداران تاریخ و فرهنگ ایران

 4 ديدگاه مطلب براي " درخواست از رییس‌جمهور برای نام‌گذاری رسمی هفتم آبان در تقویم به نام کوروش بزرگ " ارسال شده است.

 1. سلام رییس جمهور محترم می‌گه:

  روز ۷ آبان، روز کوروش کبیر را روز ملی نامگذاری نمایید

 2. فرزاد تاجی زادگان می‌گه:

  درخواست از رئیس جمهور برای نامگذاری رسمی هفتم آبان در تقویم به نام کورش بزرگ.

 3. مهسا می‌گه:

  این روز باید ثبت شود چون تاریخ وهویت ماست

 4. پیام مسیبی سامانی می‌گه:

  روز کوروش روز عدالت جهانی

ارسال نظر

Go to TOP