تاریخ انتشار:۰۸ آبان ۱۳۹۴در ۸:۳۳ ب.ظ کد خبر:1800

پاسخ خانواده کروبی به مصطفی معین درباره انتخابات 84:

نظرسنجی‌ها رای شما را ۱۸ میلیون می‌دانست

اعتماد ملی: خانواده مهدی کروبی درباره گفت‌و‌گوی اخیر مصطفی معین و اشاره او به انتخابات سال 84، توضیحاتی را خطاب به او دادند. توضیحاتی که در آن به نظرسازی‌های دولتی و میزان آرای دکتر معین در انتخابات 84 اشاره شده است و بی‌تدبیری‌هایی که کشور ...

اعتماد ملی: خانواده مهدی کروبی درباره گفت‌و‌گوی اخیر مصطفی معین و اشاره او به انتخابات سال ۸۴، توضیحاتی را خطاب به او دادند. توضیحاتی که در آن به نظرسازی‌های دولتی و میزان آرای دکتر معین در انتخابات ۸۴ اشاره شده است و بی‌تدبیری‌هایی که کشور را در دام فاسدترین دولت تاریخ ایران گرفتار کرد.
به گزارش اعتماد ملی، در پاسخ خانواده حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مهدی کروبی، خطاب به دکتر مصطفی معین آمده است:
برادر گرامی
جناب آقای دکتر معین
اخیرا گفت‌و‌گویی تفصیلی از شما در پایگاه اطلاع‌رسانی روز نو منتشر شد که در بخشی از آن، به تشتت جبهه اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ اشاره کرده‌اید و بدون ذکر نام آقای کروبی، از نامزدی گفته‌اید که به تعبیر خودتان اکنون حق دفاع از خودش را ندارد.
باز شدن باب گفت‌و‌گو پیرامون انتخابات ۸۴ که به دلیل بی‌تدبیری، کشور و مردم را در دام فاسد‌ترین دولت تاریخ ایران گرفتار کرد، امری مبارک دانسته و از آن استقبال می‌کنیم. امیدواریم با شکسته شدن حصر غیرقانونی، ابعاد مختلف این موضوع با حضور همه بزرگواران اصلاح‌طلب، مورد بررسی قرار گیرد.

اما درباره سخنان شما در آن گفت‌و‌گو به چند نکته باید اشاره کرد:
۱) در این گفت‌و‌گو فرموده‌اید: «یکی از رقبای اصلی من که اکنون حق دفاع از خودش را ندارد، نظرسنجی‌ها را قبول نداشت و معتقد به نظرسازی بود و من تنها نامزد از میان رقبای اصلی بودم که وعده یارانه ۵۰ هزار تومانی ندادم.»
به درستی اشاره کردید. آقای کروبی نظرسنجی اصلاح‌طلبان دولتی را که با هدایت وزارت اطلاعات وقت صورت می‌گرفت، نظرسازی می‌دانست و بر اساس همین نظرسازی‌ها بود که کف رای شما را ۱۸ میلیون در نظر گرفته بودند و سقف رای آقای کروبی را یک میلیون. با همین تخریب توانستند، بسیاری از حامیان آقای کروبی را جذب ستاد شما و آقای هاشمی کنند. به هر حال انتخابات برگزار شد و جنابعالی از میان هفت نامزد با چهار میلیون رای پنجم شدید و تنها نامزدی بودید که در استان خودتان اصفهان هم، رای اول را کسب نکردید، در حالی که آقای کروبی در ۱۱ استان رای اول را کسب کرد و اگر نبود اهمال معنادار وزارت کشور، سرنوشت انتخابات، به دست نظامیان و شورای نگهبان قرار نمی‌گرفت.

۲) جنابعالی در این گفت‌و‌گو مبنای ماندن در انتخابات را، اراده آقای خاتمی دانستید و فرموده‌اید: «ایشان محدودیت قانونی داشتند که رسما دخالت کنند، اما به‌طور غیررسمی نظر ایشان به سمت من بود و در پوسترهایم این گفته رییس دولت اصلاحات بود که معین باید بیاید.»
تناقض عجیبی در سخنان شما دیده می‌شود. در ابتدا، به درستی می‌گویید، خاتمی نباید دخالت می‌کرد، اما بلافاصله مشروعیت ماندن در انتخاباتتان را ناشی از حمایت ایشان می‌دانید. در این مورد از گفته‌تان آقای خاتمی باید توضیح دهند که در حالی که عضو مجمع روحانیون مبارز بوده و در سال ۷۶ این مجمع ایشان را به میدان آورد و آقای کروبی با همه توانش به حمایت از ایشان برخواست، چطور در سال ۸۴، مقابل رای مجمع روحانیون که عضو آن است می‌ایستد و در ابتدا آقای هاشمی را به میدان می‌آورد و بعد از تایید صلاحیت شما توسط رهبری، آقای هاشمی را رها کرده و از شما حمایت می‌کند؟ که بارها آقای هاشمی گلایه می‌کند که او را وسط میدان رها کردند و رفتند.

۳) اما در مورد حکم حکومتی که در سال ۸۴ برای شما اعمال شد، می‌فرمایید: »این حکم را حکومتی نباید تلقی کرد، چون ازطرف مقام رهبری بوده برای شورای نگهبانی که منتخب خود ایشان است.»
پیش از آنکه وارد این بحث شویم تصریح می‌کنیم که رد صلاحیت شما غیرقانونی بوده است. اما اجازه دهید، تعریفی از حکم حکومتی ارائه کنیم.
دستور بالاترین مقام کشور(رهبری) بر اساس عبارت مطلقه، که فراتر از اختیارات احصا شده در اصل ۱۱۰ قانون اساسی است که به طور عام به کار رفته است و تخصیصی بر آن وارد نشده است.
درست یا غلط بودن این لفط مطلقه در قانون اساسی بحثی است مجزا که وارد آن نمی‌شویم.
جناب آقای معین؛ دوستانی که شما را وارد صحنه انتخابات کردند، نگاه دیگری به حضور شما داشتند و یک درصد احتمال تایید صلاحیتتان را ازسوی رهبری نمی‌دادند، زیرا سال گذشته‌اش بیش از هشتاد نفر از نمایندگان مجلس ششم و صدها نیروی کیفی برای نمایندگی مجلس رد صلاحیت شده بودند و مقام رهبری با این حکم حکومتی هوشمندانه، می‌دانست چه می‌کند و چه نتیجه‌ای از آن خواهد گرفت. شما اگر این حکم را فراقانونی می‌دانستید نباید زیر بار آن می‌رفتید تا در آن مقطع، از این حکم بهره بگیرید و حالا با واژه‌ها بخواهید از بارش فرار کنید.
با احترام
خانواده مهدی کروبی


ارسال نظر

Go to TOP