تاریخ انتشار:۱۰ آبان ۱۳۹۴در ۱:۵۰ ب.ظ کد خبر:1885

گزارش اعتماد ملی از اعتراض دو مجلس ششم و نهم به صدا و سیما: ظرفیت قانون برای برخورد با جانبداری صدا و سیما

محمدرضا ابراهیمی؛ اعتماد ملی: انتقاد به رسانه ملی در حد حرف نماند. امروز صبح مجلس اصولگرا سرافراز سکان دار صدا و سیما را برای توضیح درباره آنچه انعکاس جناحی و جانبدارانه در مسئله برجام است به مجلس فراخواند.  اما توضیحات سرافراز به گفته یک عضو ...

محمدرضا ابراهیمی؛ اعتماد ملی: انتقاد به رسانه ملی در حد حرف نماند. امروز صبح مجلس اصولگرا سرافراز سکان دار صدا و سیما را برای توضیح درباره آنچه انعکاس جناحی و جانبدارانه در مسئله برجام است به مجلس فراخواند.  اما توضیحات سرافراز به گفته یک عضو فراکسیون رهروان ولایت قانع کننده نبود.

در این جلسه به گفته نعمتی عضو فراکسیون رهروان ولایت از سوال درباره حاکم شدن یک جناح خاص تا استفاده از معاون جلیلی در صداوسیما پرسیده شده  که رئیس سازمان صدا و سیما پاسخ قانع‌کننده‌ای در این زمینه نمی دهد. همچنین درباره پوشش سخنان آقای جلیلی و اینکه چرا نظر تیم مذاکره‌کننده فعلی به همان اندازه در صداوسیما پخش نشده است سرافراز مورد سوال قرار میگیرد، که باز هم در این زمینه مدیر صدا و سیما توضیحی نمی دهد.

.ماجرای برخورد جانب دارانه صدا و سیما به مسئله برجام و دولت یازدهم بر نمی گردد. در دوران اصلاحات هم که رئیس امروز مجلس شورای اسلامی ریاست آن را بر عهده داشت نمایندگان مجلس به حمایت جانب دارانه این رسانه اعتراض داشتند. تاریخ دوباره تکرار می شود. این بار رئیس پیشین صدا و سیما حرف هایی که از تیریبون مجلس ششم به او گفته شد را به رئیس فعلی این نهاد می گوید.

اما بعد از جلسه امروز نمایندگان و میلی منفرد و با توجه به قانع نشدن آنها و تکرار دوباره این اتفاق، مجلس چه ابزاری برای برخورد با رئیس رسانه ملی دارد؟ چگونه می‌توان از عملکرد جانبدارانه تنها رسانه تصویری داخل کشور، با توجه به اینکه این امکان در اختیار سایران نیست، جلوگیری کرد؟

طبق اصل ۱۷۵ قانون اساسی  نصب و عزل رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با مقام رهبری است و شورایی مرکب از نمایندگان رییس جمهور و رییس قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی (هر کدام دو نفر) نظارت بر این سازمان خواهند داشت.

پیش از این هم حقیقت پور نماینده مجلس شورای اسلامی از اعمال فشار با استفاده از این ظرفیت قانون اساسی اشاره کرده بود. او در گفت و گو با اعتماد در این باره گفت: در صورتي كه مسوولان صداوسيما پس از اين جلسه تغييري را در نوع رويكرد اين رسانه اعمال نكنند، نمايندگان مجلس به ابزارهاي نظارتي خود متوسل مي‌شوند و بحث تحقيق و تفحص از اين سازمان يا تجديدنظر در تخصيص بودجه به آن را مورد توجه قرار مي‌دهند.

دولت و قوه قضایی هم از اعضای دیگر هیئت نظارت بر صدا و سیما هستند که تا کنون از این ظرفیت استفاده نکرده اند یا همچون مجلس که قدرت ورود به مسئله بودجه صدا و سیما را دارد توانی برای ورود به این مسئله برای آنان وجود ندارد.


ارسال نظر

Go to TOP