تاریخ انتشار:۱۶ آبان ۱۳۹۴در ۷:۵۹ ق.ظ کد خبر:2050

مهدی مطهرنیا در گفت‌و‌گو با اعتماد ملی مطرح کرد:

مجلس آینده نمایانگر ظرفیت مردم ایران برای رسیدن به دموکراسی

اعتماد ملی: سیاست خارجی دولت یازدهم همواره محلی برای حمله دلواپسان به دولت بوده است. هر چند نگاهی منصفانه به دستاوردهای دستگاه دیپلماسی کنونی، اثربخشی غیر قابل انکاری را در سطح بین المللی و منطقه ای نشان خواهد داد. نقش آفرینی وزارت خارجه در پایان دادن به ...

اعتماد ملی: سیاست خارجی دولت یازدهم همواره محلی برای حمله دلواپسان به دولت بوده است. هر چند نگاهی منصفانه به دستاوردهای دستگاه دیپلماسی کنونی، اثربخشی غیر قابل انکاری را در سطح بین المللی و منطقه ای نشان خواهد داد.

نقش آفرینی وزارت خارجه در پایان دادن به مسئله هسته‌ای و پذیرش تاثیر گذاری ایران در حل بحران سوریه ازسوی جامعه جهانی، گوشه‌ای از تاثیرات غلبه دیپلماسی بر شعارزدگی است.

در گفت‌و‌گوی پیش رو عملکرد دستگاه سیاست خارجی در دولت یازدهم و نقش مجلس آینده در تسهیل مسیر دیپلماسی مورد بررسی قرار گرفته است.

مهدی مطهرنیا، کارشناس روابط بین الملل در مورد تغییر نگاه دیپلماتیک در دولت یازدهم، در گفت‌و‌گو با اعتماد ملی گفت: ایران بعد از فراز و فرودهای گوناگونی که متکی بر نوعی عاطفه و احساس انقلابی بود اکنون متکی به یک عقلانیت انقلابی و خرد ورزی سیاسی است، ادبیات مدبرانه برگزیده، رفتارها معقولانه است و دستاوردهای ناشی از آن، دیپلماتیک و تامین کننده امنیت ملی و منافع جمهوری اسلامی است. نوع نگاه به سیاست خارجی از حالت تقلیل گرایانه و متکی بر سیاست های آرزو مندانه خارج شده و با شناخت دقیق مناسبات منطقه ای و بین المللی و بازیگران آن در عین حفظ اصول و ارزش های مورد توجه ، هنجارهای تعریف شده و نظام مندی را از خود نشان داده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به تدبیر دستگاه سیاست خارجی در پرونده هسته‌ای و حادثه منا، تاکید کرد: اگر چه بسیاری از نظریه پردازان رادیکال برخورد دولت و وزارت خارجه را منفعلانه تفسیر کرده اند اما دستگاه دیپلماسی با شناخت دقیق از عملکرد عربستان و اوضاع منطقه و جهان ، به وظایف تخصصی خود عمل کرد و اجازه نداد رقیبی که در پی عصبانی کردن ایران و برگزیدن ادبیات غیر مدبرانه توسط ایران بود ، به اهداف خود نائل آید و این در حالی بود که مکمل و نقطه اوج سیاست مدبرانه و قاعده مند ایران ، سخنان به موقع رهبر انقلاب بود که چون تیری به سیبل تحرکات عربستان پرتاب شد.

مطهرنیا با بیان اینکه هر چند هنوز چالش ها و حفره هایی در مسیر سیاست خارجی ایران به چشم می خورد ، افزود : اگر از منظر نسبیت به نقد عملکرد وزارت امور خارجه بپردازیم باید گفت وزارت امور خارجه امروز به مدیریت آقایان ظریف و روحانی ، بیش از گذشته در مقاطع مختلف تاریخی پس از انقلاب تخصصی تر ، شایسته تر و به جا تر وارد عمل شده است.

او با اشاره به حضور ایران در نشست وین در مورد بحران سوریه ، گفت: نفس حضور ایران در این نشست یعنی قبول بازیگری ایران از منظر منطق دیپلماتیک حتی اگر این پذیرش بر اساس قدرت تحرکات ایران در حوزه عملیاتی پدید آمده باشد، هر چند اگر این حوزه عملیاتی به یک راه حل دیپلماتیک ختم نشود به جای حل مسئله با ایجاد حفره امنیتی مواجه خواهیم شد . به بیان دیگر چهارچوب حرکت های دیپلماتیک است که می تواند دستاوردهای نظامی یک کشور را تثبیت کند.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: این دیپلمات‌های شایسته هستند که پس از فروکش کردن هجمه‌های عملیاتی و نظامی وارد میدان می‌شوند.

مطهرنیا ادامه داد: در موضوع سوریه ورود ایران بسیار شایسته بود و نوع برخورد مسئول سیاست خارجی ایران در برابر وزرای کشورهای منطقه و فرامنطقه برای ایجاد یک منطق درست در جهت تکیه بر آرای مردمی سوریه مورد توجه است و سخنرانی رهبر معظم انقلاب در دیدار با سفرا همین منطق را در بر می‌گیرد و هیچ تفکر دموکراتیکی نیز نمی‌تواند با این منطق مخالفت کند.

او با تاکید بر این که امروز دستگاه دیپلماسی محل اطمینان بیشتر عملیاتی برای مدیریت منطق رفتاری و کنش‌های دستگاه سیاست خارجی است، افزود: جا دارد دیگر نهادهایی که به صورت موازی اما فاقد منطق قانونی در این حوزه فعالند از متن به حاشیه بروند و کار را به دست وزارت امور خارجه قدرتمند کشور بسپارند.
این کارشناس مسایل بین‌المللی افزود: اگرچه حوزه عملیاتی مدعی کوشش‌ها و مجاهدت‌های فراوانی هست که به حق باید غنیمت شمرده شود، اما این مجاهدت‌ها زمینه‌ای است برای حرکت نهادهای موجود در یک ساختار حکومتی که همگی در کنار هم رسالت ملی دارند و هیچ کدام نباید در یک رویکرد نهادینه شده خود را برتر یا پاین‌تر از دیگر نهادها بدانند بلکه باید خود را جزو یک اندام واره مشخص تعریف شده به نام ساختار حکومت و حاکمیت بدانند که زمینه پرور ایجاد قدرت ملی فزون تر برای دستیابی به منافع و اهداف ملی بیشتر است پس هر فرد ، نهاد و سازمانی باید در جایگاه قانونی خود به فعالیت بپردازد.

این استاد دانشگاه در مورد تاثیر تغییر احتمالی ترکیب مجلس آینده ، در روند حرکتی دستگاه سیاست خارجی، گفت: به نقش تاریخی مردم ایران در انتخابات آینده باید توجه کرد ، مردم ایران باید تصمیم بگیرند که چگونه می خواهند اراده اکثریتی خود را در یک مجلس ملی به وحدت برسانند ، نمایندگان آینده مردم باید نمایان گر شخصیت طبقه متوسط جامعه در رسیدن به یک ثبات سیاسی در چهارچوب عقلانیت و خردورزی سیاسی باشند.

او تاکید کرد: مردم باید انتخابات آینده را جدی تلقی کرده و این جدیت را با آگاهی و دانایی عملیاتی کنند تا بار دیگر گام مهمی را در جهت اصلاح ساختار سیاسی کشور بردارند . اهمیت انتخابات آینده در گذار تاریخی ایران به دموکراسی گسترده تر و فراگیر تر ، اهمیتی غیر قابل انکار خواهد داشت.

مطهرنیا با تاکید بر لزوم انتخاب آگاهانه مردم، گفت : انتخاب آگاهانه و مسئولانه نسبت به آینده مملکت در انتخاب نمایندگانی که در چهارچوب رسالت‌های ملی خود حرکت‌های حزبی و جناحی خود را مدیریت می کنند، باید مورد توجه قرار بگیرد. مجلس آینده نمایان‌گر شخصیت مردم ایران و ظرفیت‌های آنها برای رسیدن به یک دموکراسی معنادارتر نسبت به گذشته خواهد بود.


ارسال نظر

Go to TOP