تاریخ انتشار:۱۶ آبان ۱۳۹۴در ۹:۳۳ ق.ظ کد خبر:2063

معاون وزیر کشور: هیچ‌کس حق استفاده از امکانات عمومی را له یا علیه احزاب ندارد

معاون سیاسی وزیر کشور در يك‌ماه اخير تقریبا هر هفته به یک منطقه سفر می‌کند و در جمع فرمانداران و استانداران و در مجموع، مجریان انتخاباتی حاضر می‌شود تا آنها را برای برگزاری انتخابات توجیه کند. او پیش از این در جمع مجریان استان‌های شمالی ...

معاون سیاسی وزیر کشور در يك‌ماه اخير تقریبا هر هفته به یک منطقه سفر می‌کند و در جمع فرمانداران و استانداران و در مجموع، مجریان انتخاباتی حاضر می‌شود تا آنها را برای برگزاری انتخابات توجیه کند. او پیش از این در جمع مجریان استان‌های شمالی در ساری و مجریان غرب کشور در کرمانشاه حاضر شده بود و آخر هفته گذشته، در «مشهد» بود. «محمدحسین مقیمی»، روز پنجشنبه در همایش توجیهی، آموزشی اعضای ستاد انتخابات، فرمانداران و بخشداران استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی در مشهد افزود: «ایجاد شور و نشاط سیاسی در عرصه انتخابات مهم است». «مقیمی» گفت: «بر این اساس احزاب، فعالان سیاسی و گروه‌های مختلف باید بتوانند نشست‌ها و اجتماعات خود را داشته باشند و در محیطی آرام، منتقدان و موافقان دولت حضور یابند تا نشاطی توأم با آرامش ایجاد شود». به گزارش «ایرنا»، معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات گفت: «هیچ‌کس حق استفاده از امکانات دولتی و عمومی اعم از دستگاه‌های اجرائی، نظامی و انتظامی، تریبون‌های نماز جمعه و جماعت و… له یا علیه احزاب و گروه‌های سیاسی شناسنامه‌دار در سطح کشور را ندارد». او با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه آرای مردم حق‌الناس است، ادامه داد: «باید از این حق‌الناس به خوبی نگهداری کنیم تا انتخاباتی شکوهمند بر مبنای قانون با حضور حداکثری مردم و رقابت سالم شکل بگیرد». «مقیمی» با تأکید بر به‌کارگیری همه ظرفیت‌های قانونی برای برگزاری باشکوه انتخابات گفت: «باید در برگزاری انتخابات مبنای عمل، قانون باشد و بر این اساس هیأت‌های اجرائی و نظارت حق مداخله در انتخابات را ندارند، لذا باید بی طرفی خود را در تمام مراحل برگزاری حفظ کنند». او افزود: «از جمله عوامل جلب مشارکت مردم مشهودبودن کامل بی طرفی مجریان و ناظران و تمامی دست‌اندرکاران انتخابات است». رئیس ستاد انتخابات کشور ادامه داد: «باید مردم احساس کنند انتخابات توسط مجریان و ناظرانی برگزار می‌شود که کاملا بی‌طرف هستند و برای این بیطرفی باید همه به خوبی قانون و آیین‌نامه‌ها را بدانند و بشناسند». پیش از این «مقیمی» در گفت‌وگو با «شرق» در مورد این کلاس‌ها گفته بود: «ما باید ببینیم آیا فرمانداران ما در طول این دو سالی که از این دولت گذشته است و مشغول‌به‌کار بوده‌اند، توانسته‌اند وظایف خود را به خوبی انجام دهند؟ جایی که ضعف دارند، با آموزش، تذکر، گذاشتن کلاس‌های مدیریتی و کارگروه‌هایی که ما خودمان تشکیل می‌دهیم، با آنها صحبت می‌شود و نقاط ضعف آنها به نقاط قوت تبدیل می‌شود تا در باقیمانده این دوره، هم بتوانند عقب‌ماندگی‌های قبل را جبران کنند و هم اینکه، با علاقه‌مندی و سرعت بیشتری بتوانند کارها را سامان دهند و پیش ببرند. شاید در بین آنها، کسانی هم باشند که واقعا نتوانند از انجام چنین وظیفه سنگین و مهمی برآیند؛ بنابراین مصلحت نیست کشور و استان‌ها را بیش ‌از این معطل مدیرانی کنیم که از عهده وظایف‌شان برنمی‌آیند».
رعایت حقوق در صدر امور باشد
او گفت: «بر این اساس مجریان و ناظران باید رعایت حقوق انتخاب‌شوندگان و انتخاب‌کنندگان را در صدر امور خود قرار دهند». «مقیمی» همچنین حضور همه کسانی را که ظرفیت لازم را در خود می‌بینند برای جلب حضور حداکثری، ضروری توصیف و بیان کرد: «دراین‌صورت مردم احساس می‌کنند آرای آنان مؤثر است و ترغیب به مشارکت هرچه بیشتر در انتخابات می‌شوند». او افزود: «اگر افراد و گروه‌های دارای سلایق مختلف احساس کنند در داخل نظام همه کسانی که معتقد به نظام، قانون اساسی و اصل ولایت فقیه هستند فضای حضور را در این عرصه دارند رقابت سالم، حضور و مشارکتی گسترده‌تر از همیشه شکل می‌گیرد». «مقیمی» ادامه داد: «در این راستا باید راه را برای همه کسانی که کوله‌باری از علم و تجربه دارند و به نظام علاقه‌مند هستند، باز کنیم تا افرادی صاحب علم، تجربه، مجهز به فنون و توان در عرصه‌های مختلف با سابقه ارزشمند به مجلس شورای اسلامی راه یابند». او همچنین از جمله اقدامات رسانه‌ها را در این حوزه تبیین جایگاه مجلس شورای اسلامی و وظایف نمایندگان و نیز مجلس خبرگان رهبری و وظایف آنان برای جلب حضور بیشتر نخبگان در این عرصه برشمرد.
اختلافات و نزاع‌های منطقه‌ای قبل از انتخابات حل شود
او همچنین امنیت انتخابات را بر عهده شورای امنیت کشور، شورای تأمین استان‌ها و شهرستان‌ها دانست و برای ایجاد محیطی امن با تأمین امنیت کامل بر تدبیر تمهیدات لازم به تناسب شرایط و نیازهای هر منطقه تأکید کرد. مقیمی افزود: «موضوع اختلافات و نزاع‌ها در منطقه نیز باید قبل از انتخابات حل‌وفصل شود». معاون سیاسی وزیر کشور پس از این جلسه، در نشستی خبری با خبرنگاران گفت: «یک‌سوم رأی‌گیری در انتخابات آتی مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری به صورت الکترونیکی انجام می‌شود».
«مقیمی» افزود: «برگزاری انتخابات از شروع مقدمات کار تا مرحله اخذ رأی و شمارش آرا با انجام اقدامات مختلف در ٢٥ مرحله انجام می‌شود و ٢٣ مرحله آن به صورت ماشینی است». او گفت: «دو مرحله اخذ رأی و شمارش آرا که مهم‌ترین قسمت برگزاری انتخابات است، به صورت دستی انجام می‌شود، اما برنامه‌ریزی شده با استفاده از تجارب دو انتخابات گذشته، امسال یک‌سوم کار رأی‌گیری انتخابات به صورت ماشینی انجام شود». معاون سیاسی وزیر کشور افزود: «انتخابات دور نهم مجلس شورای اسلامی در ١٤ حوزه انتخابیه به صورت ماشینی برگزار شده بود». او افزود: «تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز برای رأی‌گیری الکترونیکی تهیه و به تأیید شورای نگهبان رسیده و نرم‌افزار مربوطه نیز با حضور کارشناسان وزارت کشور و شورای نگهبان در دست تهیه است که با تأیید آن، بخشی از کار به انجام می‌رسد». رئیس ستاد انتخابات کشور ادامه داد: «در مرحله بعد، حوزه‌هایی که انتخابات در آنها به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد، با هماهنگی و تفاهم شورای نگهبان مشخص و تمامی شرایط ایمنی و امنیتی لازم فراهم می‌شود».
شورای نگهبان حرف آخر را می‌زند
معاون سیاسی وزیر کشور در ادامه این نشست خبری گفت: «تأیید و رد صلاحیت در سطح هیأت‌های اجرائی، با بخش اجرائی است، اما شورای نگهبان حرف آخر را می‌زند». مقیمی ابراز امیدواری کرد: «در این دوره افرادی که به طور واقعی صلاحیت لازم را ندارند توسط شورای نگهبان رد شوند و افراد دارای صلاحیت تأیید شوند». او با تأکید بر اجرای قانون ادامه داد: «در قانون اساسی و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، شرح وظایف و حدود اختیارات هیأت اجرائی و نظارت و شورای نگهبان به طور کامل مشخص شده و نوع نظارت استصوابی است». رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: «اگر مبنای عمل، اعمال دقیق قانون و بی‌طرفی برای همه باشد و قانون را برای همه داوطلبان به طور یکسان اجرا کنیم و مهم نباشد که افراد از کدام جناح و گروه هستند به طور قطع انتخاباتی پرشکوه و با مشارکت گسترده خواهیم داشت». او افزود: «درعین‌حال ممکن است در برخی مناطق تشابه اسمی، تنگ‌نظری‌ها و … موجب رد صلاحیت افراد در سطح شهرستان‌ها و استان‌ها شود، اما در مراحل بعدی، در هیأت نظارت استان و شورای نگهبان فرصت برای دفاع وجود دارد و ما نیز به عنوان دولت اگر در جایی حقی از فردی ضایع شود، تلاش می‌کنیم با ارائه اطلاعات درست موضوع را مرتفع کنیم».
فضاسازی برای حضور افراد توانمند
معاون سیاسی وزیر کشور ادامه داد: «افراد توانمند، متعهد، آگاه و صاحب صلاحیت بسیاری در میان اقشار مختلف جامعه اعم از حوزه، دانشگاه، صنعت، فرهنگ و هنر، زنان و دیگر اقشار وجود دارند که می‌توانند وارد عرصه انتخابات شوند». او گفت: «باید فضا به گونه‌ای فراهم شود که این افراد تشویق و ترغیب به حضور در عرصه انتخابات شوند. تأیید و رد صلاحیت‌ها هم در چارچوب قانون صورت ‌‌می‌گیرد، بنابراین شاهد حضور و مشارکت با شکوهی در این دوره خواهیم بود».

شرق

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP