تاریخ انتشار:۱۷ آبان ۱۳۹۴در ۷:۲۱ ق.ظ کد خبر:2074

روحانی در نمایشگاه مطبوعات: از تیتر برخی رسانه‌ها می‌شود فهمید فردا چه کسی بازداشت می‌شود

رییس‌جمهور کشورمان اظهار داشت: کلمه تعطیل و توقیف باید آخرین کلمه در مورد یک رسانه باشد. به گزارش اعتماد ملی به نقل از ایلنا٬ حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی که در بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات حضور یافته بود٬ در سخنانی این نمایشگاه را فرصتی مغتنم برای همه خواند ...

رییس‌جمهور کشورمان اظهار داشت: کلمه تعطیل و توقیف باید آخرین کلمه در مورد یک رسانه باشد.

به گزارش اعتماد ملی به نقل از ایلنا٬ حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی که در بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات حضور یافته بود٬ در سخنانی این نمایشگاه را فرصتی مغتنم برای همه خواند و گفت: تریدی نیست برای ورود در عصر جدید ما نیاز به توسعه داریم؛ همچنین تردیدی نیست که برای ورود به توسعه مسیر و راه آن رسانه است.

وی اظهار داشت: البته برای یک کشور از داشتن یک رسانه یا رسانه‌ها٬ مهمتر٬ نهاد رسانه است٬ رسانه‌ای که دارای سوابق بلند٬ باهویت و با دیدگاه خاص خود باشد.

روحانی ادامه داد: در کشور ما از اولین مطبوعه؛ کاغذ اخبار یا وقایع اتفاقیه؛ ۱۸۰ سال می‌گذرد٬ اما از آن نشریه جز در آرشیو خبری نیست. اما در دنیا روزنامه‌هایی داریم که بیش از ۲۰۰ سال سابقه دارند؛ مثلا تایمز لندن ۲۳۰ سال و نیویورک تایمز ۱۱۹ سال عمر دارد. رسانه‌ای که دهه‌ها از عمرش بگذرد؛ بر حرفه‌ای بودنش افزوده شود؛ افکار عمومی را جذب کند و سابقه ۱۰۰ و ۲۰۰ ساله داشته باشد٬ می‌تواند خوب عمل کند.

رییس‌جمهور بد‌ترین جوانمرگی را جوانمرگی مطبوعات و رسانه خواند و گفت: رسانه‌ای که هنوز متولد نشده و خود را به خوبی معرفی نکرده؛ به دلایل واهی دچار تاخت و تاز دیگران قرار می‌گیرد. قبلا هم گفته‌ام کلمه توقیف و تعطیل باید آخرین کلمه در یک رسانه باشد.

روحانی گفت: هر مامور امنیتی معیار مطبوعات نیست.

رییس شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه رسانه باید تفکر داشته باشد؛ گفت: از تیتر برخی رسانه‌ها می‌توان فهمید چه کسی فردا بازداشت می‌شود.

رئیس جمهور افزود: ما همانطور که نیازمند به نهاد رسانه هستیم، نیازمند به نظام مطبوعات با قوانین روشن نیز هستیم و اگر قانون روشن باشد هر روز جمعی با به دست گرفتن یک کلمه و یک جمله نخواهند توانست با آزادی مردم‌بازی کنند.

روحانی قانون شفاف و تنبیه و تشویق روشن را نیاز مطبوعات امروز ایران دانست و گفت: آخرین مجازات اعدام است و مجازات اولیه مسائل دیگری است و اگر یک رسانه تخلف کرد و نهاد رسانه او را متخلف خواند وزارت ارشاد و هیات نظارت و قوه قضائیه باید آن را بررسی کنند که آیا این رسانه به نفع کشور کار کرده است یا به نفع بیگانه است؟

رئیس جمهور افزود: هر مامور امنیتی نمی‌تواند معیاری برای نشریات باشد و ما باید به سمت نظام و قانون یکسان برای همه حرکت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در قانون اساسی ایران همه حتی رهبر انقلاب با مردم برابر است و این برابری افتخار اسلام است که در دادگاه مسلمین نیز امام در کنار افراد دیگر به صورت برابر می‌نشیند٬ تاکید کرد: نمی‌توان در یک کشور برخی رسانه‌ها برای همیشه از تعطیلی و توقیف مصون باشند و حاشیه امنی داشته باشند و نه تنها هرچه می‌خواهند بنویسند که نقش پلیس مخفی را ایفا کنند به طوریکه از برخی نشریات می‌توان فهمید فردا چه کسی بازداشت یا توقیف می‌شود و ریختن آبروی چه کسی در دستور کار است.

روحانی در ادامه به تعریف واژه انقلابی بودن پرداخت و گفت: مردم ما انقلاب کردند تا موازین اسلام در این کشور معیار باشد.

رییس‌جمهور تصریح کرد: مردم ما انقلاب کردند تا آبرو و همچنین اموالشان محفوظ بماند. انقلابی بودن یعنی دروغ نگفتن. این چیزی است که من می‌فهمم. انقلابی بودن یعنی به دیگران تهمت نزدن. انقلابی بودن یعنی چهره بزرگ این نظام را که در دفاع مقدس و سازندگی این کشور نقش داشتند، حفظ کردن. انقلابی بودن یعنی به مردم امید دادن. انقلابی بودن یعنی به مردم اعتماد دادن.

وی افزود: از پایگاه یک بخش از حکومت٬ به بخش دیگری از حکومت حمله می‌کنیم! این شد انقلاب و انقلابی‌گری؟ همیشه در نوشته‌ها خوانده‌ایم هماهنگی راهبردی اصل بسیار مهم در وحدت جامعه است و حالا با مفهومی کاملاً برعکس آن روبرو هستیم که این ناهماهنگی راهبردی است. ناهماهنگی راهبردی بزرگ‌ترین خطری است که می‌تواند یک جامعه را تهدید کند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: همه مطبوعات و رسانه‌ها باید در برابر قانون یکسان باشند و اگر اینچنین بود ما کشوری انقلابی هستیم و اگر نبود علیه یک انقلاب اخلاقی و اسلامی حرکت کرده‌ایم.

روحانی با تاکید بر نقش دستگاه قضا یادآور شد: دستگاه قضا باید مأمن جامعه باشد هر چیزی که اشکال داشته باشد اگر نمک سالم بماند می‌توان جلوی فساد را گرفت٬ اما اگر نمک هم فاسد شد کار سخت می‌شود. دستگاه قضا پایگاه امن مردم است.

وی افزود: آن روزی که مردم از همه از جمله دولت، رسانه‌ها و حتی از عالم و استاد دانشگاه مایوس شدند، آنجا که هیچگاه هیچکس نباید مایوس شود٬ باب عدالت و درب خانه قاضی است. بسیار مهم است که جامعه احساس امنیت، عدالت و یکسانی در برابر تمامی دستگاه‌های کشور داشته باشد. اگر عدالت و یکسانی در جامعه برقرار شد٬ آنگاه بهتر می‌توانیم از فکر و اندیشه‌مان برای آگاهی جامعه بهره‌برداری کنیم.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: امروز برخی می‌گویند رسانه‌های یک‌سو به پایان کار خود رسیده‌اند. رسانه‌ها باید دوطرفه باشد و امروز مردم هم اظهارنظر می‌کنند و علاوه براینکه در رسانه‌ها و سایت‌ها نظرشان را می‌گویند در کنار گیشه روزنامه‌فروشی نیز با خریدن یا نخریدن یک مطبوعه اعمال نظر می‌کنند.

وی افزود: امروز ما در شرایطی قرار گرفتیم که در دو زمینه نیاز به القای امید به جامعه داریم و این مسئله به دست مطبوعات، رسانه‌ها و همه سایت‌ها فضای مجازی و فضای حقیقی تحقق می‌یابد.


ارسال نظر

Go to TOP