تاریخ انتشار:۱۹ آبان ۱۳۹۴در ۱۰:۴۰ ق.ظ کد خبر:2121

گزارش اعتماد ملی از حمله به کارتن خواب ها: چه کسی می خواهد صورت مسئله را پاک کند؟

 اعتماد ملی: برخورد با معتادان کارتن خواب و پر شدن زندان ها از مجرمان مواد مخدری به صورتی که بیش از 80 درصد زندان های کشور به آنها اختصاص یافته از چالش های جدید پیش روی دولت است. در محله حقانی دیگر تعداد کارتن خواب ...

 اعتماد ملی: برخورد با معتادان کارتن خواب و پر شدن زندان ها از مجرمان مواد مخدری به صورتی که بیش از ۸۰ درصد زندان های کشور به آنها اختصاص یافته از چالش های جدید پیش روی دولت است. در محله حقانی دیگر تعداد کارتن خواب های معتاد آنقدر زیاد شده که شهردار منطقه از بلد شدن آنها در منطقه می گوید و ترس مردم از ماندگار شدن آنها و فقط در این میان گویا  گروه های مردم نهاد هستند که با آنها برخورد قهری نمی کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت آنها هستند و شاید بهتر است بگوییم نگران جان انسان هایی که با بیماری اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند و شب ها زیر سقف آسمان خدا می خوابند.

کارتن خواب های محله حقانی اما دیشب را به سختی  گذراندند. عده ای که به گفته شهردار منطقه تعدادشان به ۳۰ الی ۴۰ نفر می رسید با چوب و چماغ به جانشان افتادند. وسایلشان را به آتش کشدند و رفتند. هنوز معلوم نیست که آنها چه کسانی بودند. شهردار منتطقه مردم را مسئول این اتفاق می داند و عده ای از بی توجهی پلیس و ماموران شهرداری میگویند. گویا عده ای قصد پاک کردن صورت مسئله را دارند.

در این باره حبیب بهرامی مدیر عامل موسسه کاهش آسیب سیمای سبز رهایی که پس از حادثه بلافاصله در محل حضور داشته در گفت وگو با اعتماد ملی با اشاره به اینکه با تمام شاهدان این حمله صحبت کرده، گفت: مشخص نیست چه کسانی به کارتن خواب ها حمله کردند اما آن چیزی که مشخص است مردم مقصر نیستند و اگر دخالتی داشتند با تحریک عده ای بوده که هویتشان هنوز مشخص نیست.

او گفت: هفته گذشته مسئولین شورا یاری محل به یکی از سازمان های مردم نهاد تذکر داده اند که به خاطر حضور سازمان های مردم نهاد در این منطقه کارتن خواب ها به اینجا می آیند و آنها قصد دارند تا آنها را به جای دیگری منتقل کنند.

بهرامی گفت: ما هر هفته در میدان شوش به کارتن خواب ها غذا می دادیم اما ماموران نیروی انتظامی این بار آنها را به سمت پارک منطقه هدایت کردند و در همان منطقه توسط عده ای چادر هایشان سوزانده شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

او در خصوص حضور نیروی انتظامی و پیگیری های قانونی گفت: نیروی انتظامی در صحنه حضور داشته و فقط تماشاگر حادثه بوده. نیروی انتظامی مگر مسئول بر قراری امنیت نیست؟ چرا برای یک عده بیمار امنیتی ایجاد نمی کنند.

بهرامی گفت: نگاه مسئولان در مقابله با اعتیاد تا زمانی که قهری است اوضاع بدتر می شود. سازمان بهزیستی و بهداشت بهتر عمل می کنند اما ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی تنها به برخورد قهری گویا اعتقاد دارند. باید شرایطی ایجاد کنیم تا برای درمان اعتیاد شخص بیمار منویی از انواع درمان داشته باشد تا بتواند برای درمان خود تصمیم بگیرد. درمان اجباری آسیب ها را بیشتر میکند.

بهاره چیت ساز مدیر روابط عمومی موسسه کاهش آسیب سیمای سبز رهایی درباره فعالیت های این موسسه به اعتماد ملی گفت: موسسه ما همانگونه که از نامش پیداست یک موسسه کاهش آسیب است. ما هر شنبه شب به کارتن خواب ها شام می دهیم اما این شام در اصل وسیله ای است تا بتوانی به این بهانه در آنجا حضور داشته باشیم و خدمات کاهش آسیب خود را به بیماران ارائه کنیم.

او گفت: خدمات کاهش آسیب شامل ارائه کالاهای بهداشتی مثل سرنگ و خدمات پانسمانی است وبرنامه هایی برای  تشویق معتادان کارتن خواب برای ترک مواد مخدر داریم. موسسه ما کمپی دارد که تمام خانم های کارتن خواب به صورت رایگان آنجا می توانند درمان شوند.

چیت ساز گفت: کسانی که بهبود یافتند را در موسسه های توانیاب سازماندهی می کنیم تا یتوانند به بازار کار برگردند و همچنین از آنها کمک میگیریم تا در شب هایی که به میان کارتن خواب ها می رویم دیگران را تشویق به درمان کنند. ما معتقدیم که اجبار در درمان راهگشا نیست.

كلمات كليدي:

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP