تاریخ انتشار:۲۲ آبان ۱۳۹۴در ۷:۵۵ ب.ظ کد خبر:2150

تشکل دانشجویان ترقی‌خواه دانشگاه بین‌الملل قزوین با فشار‌های خارج از دانشگاه تعطیل شد

چگونگی تعطیلی یک تشکل حامی دولت

اعتماد ملی: دو سال پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی و پنج سال پس از وجود فضایی تک‌‏صدایی ‌در دانشگاه بین‏‌المللی امام خمینی (ره)، با اخذ مجوز انجمن دانشجویان ترقی‏‌خواه ایران اسلامی بارقه‌‏های امیدی برای اظهار وجود دانشجویان اصلاح‏‌طلب مشاهده شد. به گزارش اعتماد ...

اعتماد ملی: دو سال پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی و پنج سال پس از وجود فضایی تک‌‏صدایی ‌در دانشگاه بین‏‌المللی امام خمینی (ره)، با اخذ مجوز انجمن دانشجویان ترقی‏‌خواه ایران اسلامی بارقه‌‏های امیدی برای اظهار وجود دانشجویان اصلاح‏‌طلب مشاهده شد.
به گزارش اعتماد ملی، بر اساس شنیده‌ها روند اخذ این مجوز از هیئت نظارت بر تشکل‏‌های اسلامی دانشگاه که با مشکل‏‌تراشی‌‏ها، بهانه‏‌های واهی و همچنین نبود اراده‏ای از سوی مسئولان دانشگاه برای فعالیت سیاسی اکثر دانشجویان که هم‌سو با تحولات اخیر سیاسی با ایران مواجه بود که نهایتاً با صبر و حوصلۀ فراوان دانشجویان اصلاح‏‌طلب و ایستادگی آنان و تغییر چندین و چندبارۀ اسامی هیئت مؤسس که بی‌دلیل رد صلاحیت می‌شد‌ند، پس از مدت‏ها، در اوایل آبان به ثمر نشست و موافقت اصولی با فعالیت تشکیل انجمن اعلام شد.
استقبال دانشجویان
شنیده‌ها حکایت از این موضوع دارد که با موافقت هیئت مؤسس مکانی برای عضوگیری انجمن، بین دانشکده‏های فنی و مهندسی و علوم پایه تعیین شد. پوسترها و عکس‏هایی از سید محمد خاتمی و همچنین سایر چهره‏‌های ملی و اصلاح‏‌طلب بر دیوار غرفۀ مذکور نصب شد. در همان ابتدای شروع به عضوگیری این انجمن با استقبال دانشجویان مواجه شد و در پایان روز اول ۱۲۰ نفر به عضویت آن درآمدند.
متشنج کردن فضا از طریق برخی دانشجویان تند‌رو
یکی از دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی در گفت‌و‌گو با «اعتماد ملی» بیان کرد: پس از گذشت ساعاتی از عضوگیری، با مشاهدۀ عکس‏‌های مذکور در غرفه توسط کارمندان حراست، خبر به دفتر مرکزی حراست دانشگاه رسید که باعث تماس با دانشجویان حاضر در غرفه و دستور برداشتن عکس‏های مذکور شد که با مقاومت دانشجویان مواجه شد. پس‌ازآن آقای براری که در غیاب حجت‌الاسلام‌والمسلمین عابدینی مسئولیت نهاد رهبری را بر عهده‌دارند، در محل حاضر شدند و با برخوردی تند از دانشجویان همان درخواست را تکرار کردند. در همین حین نیز یکی از دانشجویان عضو بسیج دانشجویی با دخالت در بحث موجب متشنج شدن فضا شد که با دعوت به آرامش دانشجویان مسئول انجمن تنش به پایان رسید.
هجمه رسانه‌های تند‌رو
این در حالی است که پس‌ازآن و با حضور یکی از مسئولین حراست مجدداً به دانشجویان برای برچیدن عکس‏ها فشار وارد شد که این با علی‏رغم میل باطنی ایشان این اتفاق افتاد. اندکی از این سلسله اتفاقات نگذشته بود که هجمۀ رسانه‏ای از طرف رسانه‏‌های وابسته به جریان‌های تند‌رو آغاز شد و مسئله‌‏ای بسیار جزئی در سطح استان مطرح شد و چهره‌‏هایی همچون حسینی، نمایندۀ قزوین در مجلس شورای اسلامی، نیارکی، دادستان قزوین، امام‌جمعۀ آوج و… به‌طور هماهنگ باهم ضمن تهدید دانشجویانی که در این انجمن نوپا فعالیت می‏کردند، ریاست دکتر نایینی بر دانشگاه را نیز زیر سؤال بردند و عملاً استقلال دانشگاه را خدشه‌دار کردند. همچنینی از متن بسیاری از اخبار پیداست که قبل از شروع به فعالیت انجمن آمادۀ حمله به آن بودند و گویی فقط دنبال بهانه‏ای کوچک می‌گشتند تا هر صدای دیگری را در نطفه خفه کنند. درنهایت با ترساندن و فشار به اعضای هیئت مؤسس این انجمن آن‏ها را مجبور به استعفا و برائت جستن از فعالیت‏های انجام‌گرفته کردند و عملاً فعالیت این انجمن را متوقف کردند.
تهدید دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی
از طرفی برخی از دانشجویان این دانشگاه در گفت‌و‌گو با «اعتماد ملی» اظهار کردند که برخی از دانشجویان تندرو در دانشگاه بین‌الملل امام خمینی دانشجویانی که در خوابگاه این دانشگاه حضور داشتند را تهدید به دادگاهی کردن انجمن دانشجویان ترقی‏‌خواه ایران اسلامی کردند.
این در حالی است که چندی پیش خبرگزاری فارس ضمن فتنه‌انگیز خواندن فعالیت این تشکل سیاسی، به نقل از دادستان قزوین آورده است: «همه تشکل‌ها، گروه‌ها و جریان‌های سیاسی ملزم به رعایت قانون هستند. وقتی موضوعی از سوی مقام عالی قضایی کشور در خصوص ممنوع‌التصویر شدن فردی عنوان می‌شود، همه باید به آن احترام بگذارند.»
وی همچنین گفته است: «نامه‌ای به رئیس دانشگاه امام خمینی قزوین در خصوص این مسئله ارسال‌شده و دادستانی با مسببان این عمل ناشایست برخورد قاطع می‌کند.»


ارسال نظر

Go to TOP