تاریخ انتشار:۲۹ آبان ۱۳۹۴در ۸:۰۹ ق.ظ کد خبر:2282

داریوش قنبری در گفت‌و‌گو با اعتماد ملی:

منافع افراطیون در ناامنی و بی‌ثباتی است

اعتماد ملی: انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور، به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای و نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، مشخصه‌هایی است که انتظار تغییر فضای سیاسی کشور را ایجاد می‌کند. با توجه به شرایط کشور، بسیاری امیدوارند که با انتخابات ...

اعتماد ملی: انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور، به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای و نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، مشخصه‌هایی است که انتظار تغییر فضای سیاسی کشور را ایجاد می‌کند.

با توجه به شرایط کشور، بسیاری امیدوارند که با انتخابات پیش رو، امکان رقابتی که تغییراتی اساسی را در نهادهای تصمیم‌ساز ایجاد کند، وجود دارد.
داریوش قنبری، نماینده سابق مجلس معتقد است: در حال حاضر فضای سیاسی معقولی شکل گرفته و محدودیت های گذشته تا حدودی از بین رفته و فضا امیدوار کننده است. به عقیده او دلیل مخالفت افراطیون با این فضا این است که قدرت و منافع اقتصادیشان را در خطر می‌بینند و نگرانند در صورت ایجاد ثبات و آرامش در کشور، قدرت و منافعشان با خطر روبه‌رو شود.

داریوش قنبری در گفت‌و‌گو با اعتماد ملی گفت: بعد از فضای امنیتی که در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد بر کشور حاکم بود و موانعی که اکنون بر سر راه دولت روحانی قرار دارد، فضای سیاسی کنونی قابل قبول است ولی مطلوب نیست.

نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امروز از طرف دولت فضای باز تری ایجاد شده و رئیس‌جمهور در سخنرانی‌ها و موضع‌گیری‌هایش نشان داده که حقوق شهروندی و آزادی‌های مدنی مردم برای دولت بسیار مهم است.

داریوش قنبری با اشاره به مانع تراشی بر سر راه دولت از طریق اقدامات تندروانه و گاهی خارج از چهارچوب قانون، گفت: دولت راه صبورانه‌ای را برای مقابله در پیش گرفته است و به شکل معقول و منطقی در راستای احقاق حقوق مردم تلاش می کند.

او تاکید کرد: قطعا یک فضای سیاسی مطلوب زمانی شکل می‌گیرد که تمام قوا در کنار هم تلاش کنند و زمانی که یکی از قوا بسازد و دیگری خراب کند نتیجه مطلوبی عاید نخواهد شد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه محدودیت های فراوانی در مسیر دولت وجود دارد، ادامه داد: دولت تا به حال سعی کرده پاسخ حرکات خشن و تندروانه را به صورت منطقی و آرام بدهد و از رویارویی تند، که در حقیقت خواست افراطیون است، پرهیز کند، زیرا دولت تصمیم دارد در مسیر ثبات و آرامش جامعه گام بردارد.
او تاکید کرد: دولت همانطور که به حقوق و آزادی‌های شهروندی توجه دارد، به آرامش و امنیت جامعه نیز تاکید می‌کند و به همین دلایل در برخورد با حرکاتی که هدفشان بر هم ریختن ثبات و آرامش جامعه است، منطقی و آرام حرکت می‌کند.

نماینده سابق مجلس با اشاره به اینکه هدف مخالفان تندروی دولت، بر هم ریختن نظم و ثبات جامعه است، گفت: در فضای بی‌ثبات و بی‌نظم، افراطیون به اهداف خود خواهند رسید و منافعشان تامین می‌شود و دولت دست آنها را خوانده و سیاست موفقی را در مقابل آنها اتخاذ کرده است.

او ادامه داد: افراطیون قدرت و منافع اقتصادیشان را در خطر می‌بینند و نگرانند در صورت ایجاد ثبات و آرامش در کشور، قدرت و منافعشان با خطر روبه‌رو شود. ناامنی و بی‌ثباتی در کشور و حتی اتخاذ سیاست‌های خصمانه با سایر کشورها تامین کننده منافع افراطیون مخالف دولت است که تناسبی با منافع مردم ایران ندارد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه افراطیون در کشور صاحب قدرت هستند، تاکید کرد: چون پایه این‌گونه حرکات بر اساس بی‌منطقی استوار است دوام نخواهد آورد و پیروزی منطق و خرد بر این رویه در آینده قطعی خواهد بود.

او افزود: تا زمانی که فضای مبتنی بر خرد و عقلانیت حاکم شود و منطق بر تندروی پیروز شود، متاسفانه فرصت‌های زیادی در کشور از دست خواهد رفت و افراطیون منافع کشور را قربانی منافع خود خواهند کرد.

قنبری در مورد انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر امکان حضور گسترده تمام طیف‌های سیاسی موجود در انتخابات فراهم شود، قطعا و بدون تردید اصلاح طلبان پیروز این میدان خواهند بود زیرا پایگاه اجتماعی و مردمی اصلاح‌طلبان آنقدر وسیع است که با رقبایشان قابل مقایسه نیست.

او تاکید کرد: اگر اکثریت مجلس در دست اصلاح طلبان و معتدلین باشد، قطعا دولت مشکلات و مسائل امروز را نخواهد داشت و راحت‌تر خواهد توانست در راه خدمت‌گذاری به مردم گام بردارد.


ارسال نظر

Go to TOP