تاریخ انتشار:۰۴ مهر ۱۳۹۴در ۱۲:۵۶ ب.ظ کد خبر:242

هاشمي رفسنجاني: فاجعه منا، گواه سوءمديريت عربستان در مناسک حج

اعتماد ملی:  قانون اجرای اصل 142 قانون اساسی و ثبت و اعلام عمومی دارایی‌ها و درآمدهای مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام وارد دستور کار شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. به گزارش اعتماد ملی به نقل ...

اعتماد ملی:  قانون اجرای اصل ۱۴۲ قانون اساسی و ثبت و اعلام عمومی دارایی‌ها و درآمدهای مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام وارد دستور کار شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش اعتماد ملی به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آقای هاشمی رفسنجانی در ابتدای این جلسه با ابراز تأسف و تأثر شدید از فاجعه جانگداز منا، گفت: حقیقتاً روز عید قربان امسال با حادثه خونبار منا، روز بسیار بسیار تلخی برای جهان اسلام شد که شیرینی اعیاد بزرگ اسلامی، قربان و غدیر را در ذائقه امت جهان اسلام تلخ و ناگوار کرد.

وی افزود: جای بسیار شگفتی و تعجب است در مکانی که خداوند آن را با احکام بسیار از زمان حضرت ابراهیم و اسماعیل تا قیامت، حرم امن قرار داده است و حتی حیوانات و حشرات در امنیت هستند و صید حلال هم به دست افراد محرم حرام شده است، شاهد چنین فاجعه بزرگی هستیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تأمین امنیت و پیش‌بینی تمهیدات و امکانات کافی برای برگزاری مناسب و باشکوه حج ابراهیمی و پذیرایی از میهمانان خانه خدا را از وظایف اولیه و مسلم تولیت آن مکان ذکر کرد و گفت: سؤال اساسی و تعجب و شگفتی این است که چرا چندین سال است که به طور مکرر به دلیل سوء تدبیر، امنیت این مکان‌های مقدس و الهی، نقض می‌شود، به خصوص در سال جاری که شاهد چندین فاجعه و حادثه غمبار برای حجاج بیت‌الله الحرام بودیم که باید مورد رسیدگی ریشه‌ای قرار گیرد.

وی تصریح کرد: درست در زمانی که حجاج برای دور کردن شیطان به رمی جمرات اقدام می‌کنند، بدترین اعمال شیطانی انجام می‌شود که علایم بدی به‌ویژه در حرم امن الهی است.

آقای هاشمی رفسنجانی، ابعاد تأسف‌بار فاجعه منا را پیچیده و گواه اشکالات زیاد در مدیریت رژیم عربستان سعودی درقبال تأمین امنیت حجاج جهان اسلام، و توجیه‌ناپذیر دانست و افزود: همزمان با اتفاق فاجعه منا، حاکمان این کشور مردم مظلوم یمن را با بمباران‌های متعدد مظلومانه به خاک و خون می‌کشند و متأسفانه شاهدیم که بیشترین خسارت‌ها متوجه تشیع است که در اقدامی دیگر مسجد آنها در صنعا ویران و جمعیت آن به خاک و خون کشیده می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه به محض شنیدن خبر فاجعه منا در حال زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) در قم، بهت‌زده و دچار نوعی شوک شدم که هنوز هم ابعاد آن برایم روشن نیست، گفت: قطعاً همه مسئولان و مردم خوب کشورمان از این فاجعه متأثر و غم‌زده هستند و با همه خانواده‌های داغدار و بازماندگان و خانواده‌های مجروحان ابراز همدردی می‌کنند.

آقای هاشمی رفسنجانی به ابعاد بین‌المللی حوادث حج امسال به‌ویژه فاجعه منا اشاره کرد واظهار داشت: کار به جایی رسیده است که مقام پاپ در سازمان ملل متحد با ابراز تأسف از حوادث عربستان سعودی و قربانی شدن مسلمانان اعلام می‌کند که در بد شرایط و موقعیتی در اینجا جمع شده‌ایم که همه ناراحتیم.

وی تأکید کرد: وقت آن رسیده است که عقلای جهان اسلام با تجمیع محققان و غیرسیاسیون، این موضوع را از دید اسلامی و قرآنی و حتی ادیان دیگر به بحث و بررسی بگذارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه هر سال برگزاری مراسم و مناسک حج در جهان اسلام دارای ابعاد جدید و رو به تزایدی است و امکان دارد خطرها و بحران‌های منطقه‌ای نیز در آن مؤثر باشد، گفت: خرابکاری و خطر تروریسم فقط انفجار نیست و ممکن است عواملی، این حرکت را در ازدحام جمعیت مسلمانان به وجود آورند، لذا باید یک مدیریت واقعی، مسئول و جوابگو، برای مدیریت چنین کنگره عظیمی که هر ساله رو به افزایش است، به وجود آید، زیرا در شرایطی که مقامات عربستان مدعی بودند آماده پذیرایی پنج میلیون زائر از جهان اسلام هستند، ولی متأسفانه ظرفیت جمعیت کنونی را ندارند و هیچ‌کس مسئول فجایع و حوادث خونبار در آن سرزمین نیست.

آقای هاشمی رفسنجانی، خواستار پاسخگویی روشن و صریح مقامات عربستان سعودی در قبال این فاجعه به کشورهای اسلامی و رفع موانع امدادرسانی و همکاری با تیم‌های پزشکی و امدادی سایر کشورها ازجمله جمهوری اسلامی ایران شد و افزود: نگرانی‌ها برای آینده و سال‌های بعد همچنان باقی است و در حالی که منطقه دچار ویروس تروریسم شده است، باید با همکاری همه کشورهای اسلامی و منطقه، تلاش کنیم مسئولیت امنیت اجتماعات سیاسی و اجتماعی آنها به‌خوبی تأمین شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تسلیت مجدد و ابراز همدردی با خانواده‌های داغدار و مجروحان فاجعه منا، قربانیان را انسان‌ها و بندگان خوب و پاک خداوند پس از اعمال حج ذکر کرد و گفت: براساس روایات، آنان قطعاً سعادتمند هستند و خداوند به خانواده‌های آنان صبر و اجر خواهد داد، هر چند مصیبت بسیار تلخ و بزرگی را تحمل می‌کنند.

در ادامه جلسه، آقای شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در پاسخ به سؤالات آقای هاشمی رفسنجانی در خصوص جزئیات حادثه، ابعاد آن و موانع پیش‌روی زائران، گفت: هر چند این فاجعه ابعاد پیچیده و قابل بررسی بیشتری دارد، ولی سوءمدیریت مقامات سعودی به دلیل درگیری در منطقه یمن مشهود و آشکار است.

سپس پیش‌نویس قانون اجرای اصل ۱۴۲ قانون اساسی و ثبت و اعلام عمومی دارایی‌ها و درآمدهای مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران مطرح شد و آقای آقامحمدی دبیر کمیته ویژه بررسی این موضوع، گزارشی از جلسات، تحقیقات و بررسی‌های میدانی این موضوع در ابعاد داخلی و حتی نمونه‌های خارجی آن به جلسه ارائه کرد.

سپس اعضا و مدعوان درباره مواد پیشنهادی این قانون وارد بحث و بررسی‌های مبسوط شدند.

براساس ماده مصوب این جلسه، مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران مندرج در ماده (۴) موظفند فهرست دارایی‌های منقول و غیرمنقول خود را در سامانه اطلاعات مربوط به فهرست دارایی‌های مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران ثبت کنند.

ادامه این بحث به جلسات آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام موکول شد.


ارسال نظر

Go to TOP