تاریخ انتشار:۰۷ آذر ۱۳۹۴در ۷:۰۶ ق.ظ کد خبر:2499

وزیر خارجه سوریه: کنار زدن اسد خواب و خیال است

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه، گفته است کسانی که خواهان کنار زدن بشار اسد، رییس جمهوری سوریه هستند، در خواب و خیال به سر می‌برند. به گزارش اعتماد ملی به نقل از بی بی سی، معلم گفت رییس جمهور سوریه اجازه نمی‌دهد هیچکس مردم این ...

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه، گفته است کسانی که خواهان کنار زدن بشار اسد، رییس جمهوری سوریه هستند، در خواب و خیال به سر می‌برند.

به گزارش اعتماد ملی به نقل از بی بی سی، معلم گفت رییس جمهور سوریه اجازه نمی‌دهد هیچکس مردم این کشور را از حق تعیین سرنوشت خود محروم کند.

او همچنین گفت سوریه به دیگران اجازه نمی‌دهد آنچه را نتوانسته‌اند در میدان نبرد کسب کنند، در یک روند سیاسی به دست بیاورند.

وزیر امور خارجه سوریه در واکنش به اظهارات لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه صحبت می‌کرد.

فابیوس پیشتر گفته بود که با رفتن بشار اسد، نیروهای دولت سوریه هم می‌توانند در مبارزه با گروه موسوم به داعش نقش ایفا کنند.

فابیوس در ابتدا به رادیو RTL فرانسه گفته بود که نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه می‌توانند در عملیات مقابله با داعش مشارکت داشته باشند اما سپس در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه توضیح داد که این نیروها پس از روند دیپلماتیکی که به رفتن بشار اسد منجر شود، می‌توانند در چنین عملیاتی حضور یابند.

فابیوس گفته است روسیه هم در موضع خود تغییر داده و گفته است که به گروه‌های میانه‌روی مخالف دولت بشار اسد حمله نمی‌کند.

وزیر امور خارجه فرانسه گفته است برای مبارزه با گروه موسوم به داعش دو اقدام باید مدنظر قرار گیرد: بمباران و اعزام نیروهای زمینی متشکل از نیروهای ارتش آزاد سوریه، نیروهای سنی عرب و نیروهای حکومتی.

روسیه می‌گوید حضور ارتش سوریه برای هر نوع عملیاتی علیه داعش ضروری است.

فابیوس اعزام نیروهای فرانسوی را رد کرده و تاکید کرده است که حملات موشکی به تنهایی برای مقابله با گروه دولت اسلامی کافی نیست.

وزیر امور خارجه فرانسه این سخنان را پس از سفر فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری این کشور به روسیه و دیدار با ولادیمیر پوتین بیان کرده است.

به دنبال دیدار فرانسوا اولاند و ولادیمیر پوتین، فرانسه و روسیه متعهد شدند که برای مبارزه با داعش، همکاری‌های بیشتری انجام دهند.

وزیر امور خارجه فرانسه گفته است “اگر می‌خواهیم به سمت یک سوریه آزاد و متحد گام برداریم، این کار با اسد امکان‌پذیر نخواهد بود، چون او عامل اصلی مرگ ۳۰۰ هزار نفر و آوارگی یک میلیون پناهجو است. (بشار) اسد نمی‌تواند در آینده مردم سوریه نقش داشته باشد.”

موضع فرانسه و کشورهای غربی، تاکید بر کناره‌گیری بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه است اما روسیه و ایران، مهم‌ترین حامیان سوریه می‌گویند که سایر کشورها نمی‌توانند در این مورد تصمیم بگیرند و تصمیم‌گیری به عهده مردم سوریه است.


ارسال نظر

Go to TOP