تاریخ انتشار:۱۰ آذر ۱۳۹۴در ۶:۴۵ ق.ظ کد خبر:2655

ترکیه برای حفاظت از تجارت نفت با داعش جنگنده روس را سرنگون کرد

ولادیمیر پوتین می​گوید سرنگونی جنگنده روسیه توسط ترکیه یک اشتباه بزرگ بود. او دلیل این حمله را "حفظ امنیت محموله‌های نفت داعش" دانست. پوتین در دیدار با اوباما و مرکل هم درباره سوریه گفتگو کرد. به گزارش دویچه وله، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دوشنبه (۹ ...

ولادیمیر پوتین می​گوید سرنگونی جنگنده روسیه توسط ترکیه یک اشتباه بزرگ بود. او دلیل این حمله را “حفظ امنیت محموله‌های نفت داعش” دانست. پوتین در دیدار با اوباما و مرکل هم درباره سوریه گفتگو کرد.

به گزارش دویچه وله، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دوشنبه (۹ آذر/ ۳۰ نوامبر) در حاشیه اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در پاریس اعلام کرد، اطلاعاتی بدست آورده است که نشان می​دهد، گروه داعش و دیگر گروه​های تروریستی محموله​های بزرگ نفت را به ترکیه قاچاق می​کنند.

پوتین در کنفرانس مطبوعاتی خود صریحا گفت: «ما دلایلی داریم که باور کنیم تصمیم برای سرنگون کردن هواپیمای ما برای تضمین امنیت مسیر نفت به ترکیه، به بندرهایی که از آنجا به تانکرها منتقل می‌شوند، گرفته شده است.»

رئیس جمهور روسیه همچنین یادآور شد که سران اغلب کشورهایی که در نشست پاریس شرکت داشتند و وی با آنها صحبت کرده است، موافق بودند که سرنگونی جنگنده روسیه تهدیدی برای ترکیه محسوب نمی​شده و ضرورتی برای سرنگونی آن نبوده است.

پوتین تاکید کرد ترکیه جنگنده​ای را سرنگون کرد که بر روی بمب​های آن شعارهایی در همبستگی با شهروندان کشته شده روس در سینا و شهروندان کشته شده در پاریس نوشته شده بود. پوتین تاکید کرد که مقابله با تروریسم باید در اولویت قراربگیرد و توجه به منافع موقت نیز کنار گذاشته شود.

گفت و گوی نیم ساعته پوتین با اوباما
روز دوشنبه باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا با پوتین​ همتای روسی خود دیدار کرد. سران آمریکا و روسیه در این دیدار که حدود نیم ساعت طول کشید پیرامون تنش روسیه و ترکیه، مسائل مربوط به جنگ داخلی سوریه و اوکراین مذاکره کردند.

اوباما و پوتین بر سر سرنوشت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه اختلاف نظر دارند. آمریکا خواهان کناره‌گیری اسد است، اما روسیه به همراه ایران با این نظر مخالفت می​کند. اوباما به پوتین گفت که به باور وی کناره‌گیری اسد بخشی ضروری از مرحله انتقالی در سوریه است. او بار دیگر از پوتین خواست که بجای نیروهای اعتدال مخالف بشار اسد، نیروهای گروه داعش را بمباران کند.

دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی پوتین گفت که اوباما و پوتین در این نشست خواهان حل بحران سوریه از طریق دیپلماتیک شدند.

اوباما ضمن ابراز تاسف از مرگ خلبان روسیه خواستار کاهش تنش میان مسکو و آنکارا شد. وی همچنین خواستار حل و فصل دیپلماتیک بحران در اوکراین شد و گفت با تغییر موضع روسیه در قبال اوکراین، تحریم‌های اعمال شده علیه مسکو نیز لغو خواهند شد.

شرکت آلمان با ۱۲۰۰ سرباز در جنگ علیه داعش
در حاشیه اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز با پوتین در پاریس دیدار و درباره جنگ علیه داعش گفتگو کرد. قرار است کابینه دولت آلمان روز سه​شنبه​ درخصوص شرکت ۱۲۰۰ تن از سربازان این کشور در جنگ علیه داعش تصمیم​گیری کند.

پیش​تر اعلام شده بود که آلمان برای کمک به جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌های فرانسه و سایر کشورهای هم‌پیمان در جنگ علیه گروه داعش جت‌های شناسایی و ردیابی موسوم به “تورنادو” (Tornado) به سوریه می‌فرستد.

آتش جنگ داخلی در سوریه روز به روز شعله​ورتر می​شود. بویژه پس از حملات جنگنده​های روسی در سوریه تعداد کشته​شدگان در این جنگ افزایش داشته است. به گزارش گروه ناظران حقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیاست از اواخر ماه سپتامبر سال جاری که بمب افکن​های روسیه عملیات نظامی را در سوریه آغاز کردند ۱۵۰۰ تن کشته شدند.

در میان این کشته شدگان ۴۱۹ عضو گروه داعش، ۵۹۸ تن از اعضای گروه​های مخالف معتدل در سوریه و ۴۸۵ نفر نیز از شهروندان عادی این کشور بودند. به گفته این نهاد حقوق بشری از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در ماه مارس ۲۰۱۱ بیش از ۲۵۰ هزار نفر در سوریه کشته شدند.


ارسال نظر

Go to TOP