تاریخ انتشار:۱۲ آذر ۱۳۹۴در ۷:۱۵ ق.ظ کد خبر:2715

انصاری راد در گفت وگو با اعتماد ملی: نقطه پایان تند روی ها پایبندی همه نهاد های قدرت به قانون اساسی است

اعتماد ملی: در زمانی که همه تغییرات در سیاست داخلی و خارجی کشور ، نوید ایجاد فضایی جدید در عرصه سیاسی را می دهد ، گروهی با اعمال تصمیمات فراقانونی و القای فضای بی ثباتی ، جرقه های این امید را به خاموشی سوق می ...

اعتماد ملی: در زمانی که همه تغییرات در سیاست داخلی و خارجی کشور ، نوید ایجاد فضایی جدید در عرصه سیاسی را می دهد ، گروهی با اعمال تصمیمات فراقانونی و القای فضای بی ثباتی ، جرقه های این امید را به خاموشی سوق می دهند. این سوال مطرح است،  فضای باز سیاسی که بدون شک منتج به دستیابی سهل تر به توسعه پایدار است ، منافی کدام منافع است که این چنین در مقابل آن مانع تراشی می شود .

فضای باز سیاسی و گشوده شدن درهای گفت وگو با جامعه جهانی قطعا به بهبود شرایط اقتصادی و به طبع آن ارتقای شرایط اجتماعی کمک خواهد کرد .

باز بودن دست روزنامه نگاران و منتقدان به شفافیت منجر شده و موانع توسعه را از میان برخواهد داشت.

حسین انصاری راد در مورد فضای فعلی سیاسی کشور بعد از توافق هسته ای در گفت وگو با خبرنگار اعتماد ملی  ، گفت : ظاهرا اصول گرایان با تفسیر اصلاح طلبان از برجام و توافق هسته ای موافق نیستند. اصلاح  طلبان تصورشان این است که بعد از توافق هسته ای و مذاکرات ایران با غرب و دولت های بزرگ ، فضای کشور باز خواهد شد و روابط اقتصادی برقرار شده و کشور در یک شرایط مناسب تری به لحاظ مناسبات بین المللی به سر خواهد برد .

این روحانی اصلاح طلب ادامه داد : اما جناح قدرتمند اصول گرا و نهاد های وابسته به این جناح با این تفسیر موافق نیستند و اینکه فضا باز تر شود و روابط ایران با سایر کشور ها وسعت بگیرد و طبعا دست و پای نویسندگان ، روزنامه نگاران و رسانه ها بازتر شود و بتوانند راحت تر حرف بزنند مورد نظرشان نیست.

نماینده مجلس ششم با اشاره به دستگیری های اخیر تعدادی از روزنامه نگاران ، تاکید کرد : ادعای وابستگی تعدادی از روزنامه نگاران ، با توجه به شناختی که در مورد آنها وجود دارد ، ادعای معتبری نیست .

وی افزود : این نویسنده ها انسان های شناخته شده ای هستند و فرضا اگر اتهامی هم متوجه آنها بوده باید طبق قانون اساسی ظرف ۲۴ ساعت تفهیم اتهام شوند و شرایط قانونی نسبت به آنها رعایت شده و بتوانند وکیل داشته باشند و به اتهاماتشان رسیدگی شود و بازداشت آنها به این شکل منطبق با موازین نیست .

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به دلیل این گونه رفتارها ، عنوان کرد : جناح قدرتمند اصولگرا و نهاد های مربوط نمی خواهند گمان ایجاد فضای بازتری بعد از توافق ایجاد شود .

وی تاکید کرد : نقطه پایان رفتارهای تند گرایانه وقتی است که قانون اساسی به طور کامل عمل شود و نهاد ها و مراکز قدرت همه پایبند به قانون اساسی شده و نوع رابطه مراکز قدرت با عموم مردم و رسانه ها در چهار چوب قانون انجام بگیرد .

انصاری راد با اشاره به اراده دولت فعلی در بهبود فضای کشور ، گفت :رییس جمهور در زمان انتخابات شعار هایی را مطرح کرد که هم چنان از آنها به عنوان اهداف دولت یاد می کند . نطق رییس جمهور  در نمایشگاه مطبوعات نشان داد ایشان به دنبال شعارهایی که در زمان انتخابات مطرح کردند ، هستند و از وضعیت فعلی راضی و خشنود نیستند .

این نماینده سابق مجلس در مورد ترکیب مجلس آینده ، عنوان کرد : شورای نگهبان و مراکزی که وابسته به شورای نگبان هستند بنای تجدید نظر در تایید صلاحیت ها را ندارند ، اگر چه اخیرا سخنگوی شورای نگهبان کمی ملایم تر صحبت کرده ولی به نظر می رسد این موضوع برای گرم کردن بازار انتخابات است و تصمیم در رسیدگی به صلاحیت ها تغییر نکرده است.

وی تاکید کرد : به هر حال مجلس آینده مثل مجالس هفتم و هشتم و نهم نخواهد بود و قطعا تغییراتی در منتخبان مردم ایجاد خواهد شد و مجلس امروز به نفع اصلاح طلبان تغییر خواهد کرد .

 


ارسال نظر

Go to TOP