تاریخ انتشار:۱۴ آذر ۱۳۹۴در ۷:۳۴ ق.ظ کد خبر:2786

ورود پرحاشيه‌زائران به‌كشور

بازگشت يك ميليون 500 هزار زائر كه براي حضور در پياده روي اربعين در كشور عراق حاضر شده بودند از روز پنجشنبه به‌طور جدي آغاز شده است و طبق خبرهاي رسيده تا زمان تنظيم اين گزارش 800 هزار زائر به كشور بازگشته‌اند كه در اين ...
بازگشت يك ميليون ۵۰۰ هزار زائر كه براي حضور در پياده روي اربعين در كشور عراق حاضر شده بودند از روز پنجشنبه به‌طور جدي آغاز شده است و طبق خبرهاي رسيده تا زمان تنظيم اين گزارش ۸۰۰ هزار زائر به كشور بازگشته‌اند كه در اين بين رغبت بيش از حد زائران براي بازگشت از مرز مهران مشكلاتي را در اين منطقه به وجود آورده است كه ترافيك سنگين و نيمه سنگين تنها بخشي از آن است. اين مشكلات در حالي روي مي‌دهند كه شهرداري تهران به تنهايي بودجه‌اي نزديك پنج ميليارد تومان براي برگزاري هر چه باشكوه‌تر اين مراسم اختصاص داده است.

مير مسعود حسينيان، سركنسول جمهوري اسلامي ايران در كربلا گفت: «بالغ بر ۵/۲ ميليون زائر خارجي براي شركت در آيين اربعين حسيني در كربلا حضور دارند كه بيش از ۹۰ درصد آنان را ايرانيان تشكيل مي‌دهند و اين آمار به غير از حضور چندين ميليوني زائران عراقي است كه از ديگر شهرهاي اين كشور به كربلا آمده‌اند.» با توجه به حضور بالاي ايرانيان در مراسم اربعين براي برگزاري باشكوه اين مراسم و تأمين امنيت و امكانات مورد نياز زائران، كشور ايران تمهيدات زيادي را از روزها قبل از آغاز اين مراسم در كشور عراق انديشيده بود. از روز پنجشنبه با به اتمام رسيدن مراسم اربعين موج زائران ايراني راهي كشور شده‌اند. ترافيك در مرزها به حدي بالا گرفته است كه مسئولان از زائران درخواست كرده‌اند كه زمان بازگشت خود را به تعويق بيندازند و تا حد امكان از مرز مهران براي بازگشت استفاده نكنند.

حضور فعال شهرداري در مراسم اربعين

شهرداري تهران يكي از نهادهاي ايراني حاضر در كشور عراق براي برپايي مراسم اربعين بود. مهدي چمران، رئيس شوراي شهر تهران با اشاره به مصوبه شوراي شهر براي اعتبار پنج ميليارد توماني كه در اختيار شهرداري تهران براي برگزاري مراسم اربعين حسيني در عراق گذاشته شده است گفت: «اين پنج ميليارد تومان به عنوان ته كيسه در اختيار شهرداري گذاشته شده و در اين مجوز ذكر شده كه بايد شهرداري تامين اعتبار لازم را از طريق جذب مشاركت مردمي و خيرين انجام دهد.» در همين راستا، مجتبي عبداللهي، رئيس ستاد اربعين شهرداري تهران با اشاره به اينكه نيروهاي اعزام شده شهرداري به كربلاي معلي از شنبه در سه مرحله به تهران بازمي‌گردند، گفت: «در چند روز اخير روزانه ۸ هزار تُن زباله در شهر كربلا جمع‌آوري شده است.»

كشته‌هاي اربعين در آن سو و اين سوي مرز

رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر، از مراجعه ۴۲ هزار و ۴۶۷ زائر به پايگاه‌هاي امدادي هلال‌احمر، خبر داد. به گزارش مهر، ناصر چرخ‌ساز با تشريح جزئيات ‌امدادرساني جمعيت هلال‌احمر به زائران حسيني گفت: «۳۳ هزار و ۳۶۳ زائر خدمات امدادي لازم را دريافت كرده و علاوه بر درمان سرپايي ۹ هزار و ۳۳ زائر، ۷۱ تن نيز به مراكز درماني منتقل شدند.» با وجود تمامي تلاش‌هاي صورت گرفته اربعين امسال چندان هم بي‌حادثه نبود. ساسان روندي، مديركل پزشكي قانوني ايلام گفت: «از شروع رزمايش اربعين تاكنون ۱۰ نفر از زائران براثر تصادف و سه نفر هم براثر سكته و ديگر بيماري‌ها فوت ‌شده‌اند.» حوادث مختلفي هم در آن سوي مرز به زائران صدمه زدند. روز پنجشنبه، مسئول قرارگاه امدادي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر مستقر در خروجي مرزي مهران گفت: «هشت نفر زائر اربعين حسيني كه در يك سانحه رانندگي در داخل خاك عراق مجروح شده اند؛ به كشور انتقال يافتند.» مرتضي مرادي‌پور از تصادف يك دستگاه خودرو ون حامل زائران ايراني درحال بازگشت از زيارت عتبات مقدسه در عصر چهارشنبه در ۴۰ كيلومتري مرز چذابه حوالي شهر العماره عراق خبر داد. البته حوادث تنها به آن سوي مرز معطوف نبودند، بعدازظهر چهارشنبه ميني‌بوس حامل زائران كربلاي معلي در كيلومتر ۶۰ جاده هراز منطقه وانا به دره سقوط كرد. رئيس اداره راه و شهرسازي لاريجان آمل گفت: «اين ميني‌بوس شامل ۱۸ سرنشين بوده كه تاكنون هشت كشته، شش مصدوم و چهار مفقودي داشت.» به گزارش مهر، علي نوري‌پور سرعت بسيار زياد راننده ميني‌بوس را يكي از علت‌هاي حادثه دانست و گفت: «لغزندگي جاده، عدم توانايي راننده در كنترل ماشين دلايل سقوط اين ميني‌بوس به دره بوده است.»

مرز مهران آخرين گزينه باشد

براساس آخرين اطلاعات به دست آمده تا ساعات پاياني روز پنجشنبه، بيش از ۸۰۰ هزار زائر ايراني به كشور بازگشته‌اند كه بيش از ۵۰ درصد آنها از مرز مهران وارد كشور شده‌اند. همچنين سهم مرزهاي شلمچه و چذابه هر كدام به ترتيب ۲۶ و ۵ درصد جمعيت زائران بوده است. به همين دليل مسئولان توصيه مي‌كنند براي جلوگيري از ازدحام و تراكم جمعيت، زائران از مرزهاي چذابه و شلمچه براي ورود به كشور استفاده كنند. همچنين حدود ۵ درصد زائران نيز از طريق مرز هوايي به كشور وارد شده‌اند. روز گذشته، رئيس پليس مهاجرت و گذرنامه ناجا درباره بازگشت زائران از عتبات، اظهار كرد: «از روز پنجشنبه همانطور كه پيش‌بيني مي‌شد موج بازگشت زائران عتبات به سمت كشورمان آغاز شده و روند تردد در پايانه‌هاي مرزي مهران، شلمچه و چذابه معكوس شده است.» محمد بابايي در پاسخ به سوالي درباره اينكه با توجه به اينكه بيش از نيمي از زائران از مرز مهران عبور كرده‌اند آيا براي بازگشت نيز بايد از همين مرز استفاده كنند يا خير، گفت: «هيچ محدوديتي براي بازگشت وجود ندارد و توصيه ما نيز اين است كه از پايانه‌هاي چذابه و شلمچه براي بازگشت استفاده شود. همچنين زائراني كه از طريق خطوط هوايي و دريايي نيز به عراق سفر كرده‌اند مي‌‌توانند از طريق زميني به كشور بازگردند و برعكس آن نيز شدني است.» روز پنجشنبه محمد سعيد حميدي، رئيس پليس راه كشور با اشاره به مشكلات زيرساختي موجود در شهر مهران و ترافيك محور خروجي اين شهر از زائران اربعين حسيني خواست تا با مديريت زمان سفر، آخرين اولويت ورودشان به كشور را مرز مهران قرار دهند. در همين راستا، رئيس پليس راهور نيروي انتظامي با اعلام ترافيك نيمه سنگين در مرز مهران به ايلام به دليل حجم انبوه زائران، گفت: «ضروري است تا نسبت به رفع كمبود زيرساخت‌هاي جاده‌اي در استان ايلام در سال‌هاي آينده برنامه ريزي شود.» تقي مهري از رانندگان وسائل نقليه عمومي اعم از اتوبوس و ميني بوس و رانندگان خودروهاي شخصي خواست در زمان تردد از گردنه‌هاي ايلام، كرمانشاه، همدان و استان‌هاي شمالي، تجهیزات زمستاني اعم از زنجير چرخ، سوخت كافي، پوشاك و تغذيه مناسب براي ۴۸ ساعت را همراه خود داشته باشند. از سوي ديگر، سرما و باران هم مشكلات مرز مهران را بيشتر كرده است. به همين دليل جمعيت هلال احمر با توجه به آغاز سرما در كشور، نسبت به آماده‌سازي مكان‌هايي براي اسكان زائران در راه مانده اقدام كرد. به گزارش مهر، محمد سليماني مديرعامل جمعيت هلال‌احمر ايلام اعلام كرد: «با توجه به بروز سرما از شب گذشته در استان ايلام، هلال‌احمر در امر اسكان اضطراري زائران با مسئولان متولي كميته اسكان زائران همكاري كرده و لذا در اقدامي فوري ظرفيت اسكان اضطراري براي هشت هزار تن از زائران را فراهم كرد.» در كنار تمامي اين موارد احتياط‌ها براي عدم ورود بيماري‌ها واگير به كشور در جريان هستند. رئيس دانشگاه علوم پزشكي ايلام گفت: «تيم‌هاي بهداشت و سلامت مستقر در پايانه مرزي مهران كنترل‌هاي لازم براي مقابله با ورود بيماري واگير‌دار زائران اربعين حسيني را انجام مي‌دهند.»

 

 

 

آرمان – سندوس محمدي


ارسال نظر

Go to TOP