تاریخ انتشار:۱۴ آذر ۱۳۹۴در ۲:۳۶ ب.ظ کد خبر:2837

گزارش اعتماد ملی از تخلفات میلیاردی در شرکت بهره‌برداری متروی تهران

اعتماد ملی: شرکت بهره‌برداری راه آهن شهری تهران و حومه از سال 91 تا کنون مرتکب تخلفات میلیاردی شده که در گزارش‌های شرکت حسابرسی از شهرداری، به شورای شهر اعلام شده است.  ازسوی دیگر شرکت یادمان سازه و شرکت خدمات اداری شهری نیز مرتکب تخلفات ...

اعتماد ملی: شرکت بهره‌برداری راه آهن شهری تهران و حومه از سال ۹۱ تا کنون مرتکب تخلفات میلیاردی شده که در گزارش‌های شرکت حسابرسی از شهرداری، به شورای شهر اعلام شده است.  ازسوی دیگر شرکت یادمان سازه و شرکت خدمات اداری شهری نیز مرتکب تخلفات میلیاردی شده‌اند که گزارش آنها نیز در اختیار شورای شهر تهران قرار گرفته است.

به گزارش اعتماد ملی، در گزارش شرکت حسابرسی از شهرداری تهران درباره شرکت بهره‌برداری راه آهن شهری تهران و حومه آمده است: با وجود قرارداد با شرکت توسن برای انجام امور فروش بلیط های مترو توسط این شرکت، به علت امتناع شرکت بهره برداری از قرارداد و ادامه فروش با پرسنل خود، شرکت توسن سالانه بدون اینکه هیچ فعالیت فروشی انجام دهد، حدود ۱۲ میلیارد ریال فقط بابت امور فروش که توسط پرسنل خود شرکت بهره برداری انجام می شود از حساب برداشت کرده است.

در بخش دیگری از این گزارش توضیح داده شده که واگذاری قرارداد به شرکت توسن، بدون طی مراحل و تشریفات قانونی بوده است و شرکت بهره‌برداری نظارتی بر چگونگی برداشت سهم خود از این قرارداد ندارد.

بخشی از این گزارش حکایت از فسادی میلیاردی در شرکت بهره‌برداری مترو دارد که در آن آمده است: خالص درآمد فروش بلیط اعتباری در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ کاهش ۴۰ درصدی داشته که با توجه به توسعه خطوط مترو و افزایش تعداد قطارها و مسافرین و نیز افزایش قیمت بلیط نشان از نوسانی غیرعادی و حسابسازی دارد.
همچنین کسورات شرکت توسن از فروش بلیط الکترونیکی بدون هیچ دلیل و توجیهی نسبت به سال ۹۱ از افزایش ۶۹ درصدی برخورداد شده و آمار لازم برای بررسی آن در شرکت وجود ندارد.

کل وجوه بلیط های فروش رفته روزانه به اشتباه به حساب های بانکی شخصی مسئولان هر ایستگاه واریز می‌شود و به‌صورت دوره‌ای و با تاخیر، به حساب های شرکت منتقل می شود و مغایرت گیری این حساب ها انجام نمی شود.

بر اساس این گزارش، پروژه تفریحی در گرم دره به مبلغ ۲۱ میلیارد ریال ساخته شده که به دلایل نامعلوم کار ساخت متوقف شده و کل پروژه به شهرداری گرم دره واگذار شده است.

در بخش دیگری از گزارش شرکت حسابرسی آمده است: هزینه‌های پرسنلی به مبلغ حدود ۱۲۰۰ میلیارد ریال در سال ۹۲ افزایش داشته است که نشان از افزایش حدود ۶۰ درصدی نسبت به سال ۹۱ دارد. که انحراف شدید از بودجه دستگاه را نشان می دهد و دلیل این زیاد شدن پرسنل مشخص نیست. در سال ۹۲ بدون هیچ مجوزی ۲۷۱۵ نفر پرسنل جدید استخدام شده‌اند.

بر این اساس، در سال ۹۲ بدون وجود هرگونه آیین‌نامه و دستور هیات مدیره، مبلغ ۳ میلیارد و پانصد میلیون ریال بلیط مجانی به افراد مختلف اهدا شده است.
همچنین حدود ۴۰۰ میلیارد ریال بابت تامین بخشی از نیروی انسانی به شرکت پیمان مرو پرداخت شده که بالاسری بسیار بالایی دارد. مشخص نیست که چرا از شرکت های همگروه در شهرداری تامین نیرو نشده است.

شرکت یادمان سازه
به گزارش اعتماد ملی، حسابرسی از شرکت یادمان سازه، وابسته به شهرداری تهران نیز حکایت از آن دارد که حدود ۲۲ میلیارد ریال تجهیزات سنگین در اختیار شرکت بلندپایه پیمانکار برج میلاد گذاشته شده که با وجود اتمام کار برج، هنوز به شرکت بازنگشته است. همچنین ۲۳ میلیارد ریال طبق قرارداد باید بابت خسارات تاخیر از قرارداد شرکت بلندپایه کسر می شد که انجام نشد.
همچنین خلاف نظر حقوقی شرکت، ۱۴ میلیارد ریال از سپرده‌های شرکت بلندپایه نزد یادمان سازه عودت داده شده که نباید عودت پیدا می کرد.

شرکت خدمات اداری شهر

بر اساس این گزارش، درآمدهای ابرازی شرکت خدمات اداری شهر به تامین اجتماعی با اطلاعات اعلام شده به تامین اجتماعی که از سوی پیمانکاران اعلام می‌شود، ۲ هزار میلیارد ریال اختلاف دارد.
تعداد ۵۱۳ فقره از کل شماره سریال صورت‌حساب‌های صادره مفقود شده است که نشان از حسابسازی دارد.


ارسال نظر

Go to TOP