تاریخ انتشار:۱۷ آذر ۱۳۹۴در ۸:۳۵ ق.ظ کد خبر:2989

قاضی صلواتی: متهم ردیف دوم پای زنجانی را به شرکت نفت باز کرد

اعتماد ملی: نوزدهمین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان نفتی موسوم به فساد نفتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. به گزارش  اعتماد ملی به نقل از ایلنا، بیستمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی موسوم به پرونده فساد نفتی در ...

اعتماد ملی: نوزدهمین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان نفتی موسوم به فساد نفتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

به گزارش  اعتماد ملی به نقل از ایلنا، بیستمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی موسوم به پرونده فساد نفتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب آغاز شد.

«م. ش»متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی در جلسه بیستم با بیان اینکه به ازای هر بشکه نفتی که می‌فروختم یک دلار کارکرد می‌گرفتم٬ اظهار داشت: ورود زنجانی به نفت از طریق شرکت نیکو بوده است.

قاضی صلواتی در واکنش به برخی اظهارات «م.ش» اظهار داشت: تعریف و تمجیدهای شما باعث شد که صندوق بازنشستگی شرکت نفت به زنجانی نفت بدهد، شما پای زنجانی را به شرکت نفت باز کردید‎.

رییس دادگاه از «م.ش» پرسید چند محموله نفت تحویل گرفتی و کجا فروختی؟ که م. ش پاسخ داد: به من نفتی تحویل نداده‌اند، اگر نفت تحویل داده‌اند رسید بیاورند. من کارگزار عملیاتی در بحث فال بودم. هیچ یک از محموله‌ها را من دریافت نکرده‌ام.

قاضی صلواتی پرسید چه کسی یک محموله نفت به خانم یو فروخت؟ آن هم در حالی که ۱۷۶ میلیون دلار نفت به خانم یو فروخته شده است. که «م. ش» پاسخ داد: بحث‌هایی که مطرح می‌شود باید مستند باشد.

قاضی صلواتی در واکنش به متهم ردیف دوم گفت: مستند است، شما صداقت داشته باشید.

معاون دادستان تهران در ادامه جلسه گفت: از آقای زنجانی بپرسید بار‌ها را کجا می‌برده‌اند؟ که بابک زنجانی گفت: گیرنده بار شرکت نیکو بود و به چین، مالزی و مقداری هم به دبی می‌رفت. به من گفتند مقداری نفت را مستقیما به «العقیلی» بده که مبلغ آن ۴۰ میلیون دلار یا ۴۰ میلیون یورو بود. بار چین را به خانم یو دادم که خانم یو گفت مدارک بار را بدهید، آقایان مدارک را ندادند و بعد از بازداشت من بار را برگردادند. بارهایی که ۵ ماه در مالزی بود از طریق نیکو به فال منتقل کردیم.

زنجانی ادامه داد: به آقای «م.ش» گفتم با مسئولان شرکت فال قرار بگذار تا آن‌ها را ببینم و بعد از اینکه آن‌ها را دیدم گفتم نمی‌توانیم بار را به این‌ها بفروشیم این‌ها قدرتمند هستند که «م.ش» گفت بار را به شما پیش‌فروش می‌کنیم.

متهم ردیف اول ادامه داد: فال گفت ما ضمانتنامه داریم و من به «م.ش» گفتم درگیرشان کن و از آن‌ها ضمانتنامه بگیر که پس از آن ۲۵۵ میلیون دلار ضمانتنامه دادند که به «م.ش» گفتم آن را خرج کن و «ش» رفت «اونور ایر» را خرید.

بابک زنجانی خاطرنشان کرد: شرکت فال ۴۰۰ میلیون دلار به «ش» داده بود و مدارک بارش را می‌خواست. «م.ش» به من زنگ زد، گفتم مدرک نمی‌دهند درگیرشان کن. «م.ش» با فال دعوا راه انداخت و قرار شد کل بار فال را برگرداند و ما هم پول را برگردانیم.

پشت پرده هزینه‌کرد ۵۰۱ میلیون دلار پول نقد دریافتی از شرکت فال

قاضی صلواتی در جلسه دادگاه ارقام پشت‌پرده هزینه‌کرد دریافتی از شرکت فال را به شرح زیر روایت کرد:

۲۳۵ میلیون دلار خرید سهام شرکت اونور ایر
۳۳ میلیون دلار خرید ۴ فروند هواپیما برای قشم ایر
۳۹ میلیون دلار خرید هواپیما
۲۵ میلیون دلار خرید ۵ فروند هواپیما
۵۰ میلیون دلار هزینه انبارداری برای اقای منفرد
۱۸ میلیون دلار خرید دو فروند کشتی کسی ان‌ها را ندیده و مدرکی هم وجود ندارد
۱۱۰ میلیون دلار پرداختی به افراد مختلف که از این مبلغ ۵۰۱ میلیون دلار پول نفت بود.

قاضی صلواتی همچنین گفت: شما به اقای زنجانی ایمیل زده‌اید که از فال ۵۰۱ میلیون دلار پول نقد گرفته‌اید.

رییس دادگاه ادامه داد: بدهی فال به شما چقدر است؟ که  «م. ش» گفت: ۷۰۰ میلیون دلار

قاضی صلواتی در واکنش به «م.ش» گفت این مبلغ ۸۰۰ میلیون دلار بوده نه ۷۰۰ میلیون دلار. آقای زنجانی شما به «م.ش» گفته‌اید از ۸۰۰ میلیون دلار ۲۰۰ یا ۳۰۰ میلیون دلار بگیرید و تسویه کنید٬ در حالیکه شما شرکت نفت را شرکتی ورشکسته معرفی کردید.

«م.ش» در ادامه پاسخ داد: مدیریت سهام «اونر ایر» به عهده من بود و کل سهام به نام من نبود٬ در مورد دو کشتی، از ابتدا این دو کشتی به اسم خود آقای زنجانی امضا شد که این کار با کپی پاسپورت دانمارکی صورت گرفت.

قاضی صلواتی: اگر اسناد به نام آقای زنجانی امضا شده پس چرا در مکاتبات از شما گلایه می‌کند؟


ارسال نظر

Go to TOP