تاریخ انتشار:۱۷ آذر ۱۳۹۴در ۱۰:۳۱ ق.ظ کد خبر:2996

ابراهیم اصغرزاده در دانشگاه تربیت مدرس: مسئولانی که پیام اصلاح طلبی دانشجویان را نشنوند محکوم به نابودی هستند

اعتماد ملی: ابراهیم اصغر زاده به مناسبت روز دانشجو  در مراسمی که از طرف انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو  دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد سخنرانی کرد. به گزارش اعتماد ملی ابراهیم اصغرزاده، نماینده اسبق مجلس در این جلسه با اشاره به نقش تعیین کننده دانشجویان گفت: دانشجو به ...

اعتماد ملی: ابراهیم اصغر زاده به مناسبت روز دانشجو  در مراسمی که از طرف انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو  دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد سخنرانی کرد.

به گزارش اعتماد ملی ابراهیم اصغرزاده، نماینده اسبق مجلس در این جلسه با اشاره به نقش تعیین کننده دانشجویان گفت: دانشجو به دنبال اصلاح است نه برندازی. ما نیز زمانی که مبارزه می کردیم می خواستیم کشور را اصلاح کنیم اما حکومت وقت در این امر ناتوان بود و نتیجه این ناتوانی سقوط آن حکومت شد.

او ادامه داد: اصرار دارم که جنبش دانشجویی چشم بینا و دیده بان جامعه است و باید جاهایی وارد صحنه شود که احساس کند منافع مردم در معرض خطر است. اما اگر مسئولین تن به اصلاح ندهند و نتوانند خود را با خواست جامعه، که از تریبون های دانشگاه بیان می شود همراه کند و بدتر از آن دست به سرکوب بزند، خود عامل آسیب های جدی هستند و محکوم به نابودی خواهند بود. به صورتی که می بینیم آنها کسانی را از دانشگاه ها در هشت سال گذشته به زندان انداختند که هر کدام باید امروز در جای سخنرانی می نشستند و برای ما دست آوردهای جهان را نشان می دادند. آیا ضربه ای مهلک تر از این به انقلاب وارد شده است؟

اصغرزاده افزود: ما آمارهایی را شاهد هستیم که زاده رفتارهای کسانی است که بیشترین شعارهای عدالت خواهانه را در دو دهه اخیر داده اند. اما نتیجه کارشان دقیقا بر عکس بوده. در هشت سال دولت احمدی نژاد آمار فحشا و فساد به شکلی بالا رفته که وقتی اخبارش را می شنویم همه اشک در چشمانمان جمع می شود. مگر می شود جنبش دانشجویی نسبت به این مسائل بی تفاوت باشد اما در آن زمان تنها سرکوب نسیب دانشگاهیان شد.

این فعال اصلاح طلب در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این که می گویید آقای روحانی ناتوان است یا ما نمی توانیم یا نمی شود کاری کرد قابل مناقشه و قابل بحث است چرا که انتظار جامعه بیش از این چیزی است که روحانی تاکنون ظاهر شده؛ روحانی باید شعارهایی که داده اجرایی کند و در مقابل اجرایش محکم بایستد. اما باید این را نیز پرسید که شعارهای آقای روحانی در زمان انتخاباتش چه بود؟ آیا ایشان شعار اقتصادی یا سیاست داخله و به طور صریح رفع حصر را مطرح کرده بودند یا مشکل اصلی جامعه را در فضای مناسب بین المللی به تصویر کشیدند؟

اصغرزاده تصریح کرد: بی شک همه به خاطر داریم که شعار اصلی آقای روحانی ایجاد رابطه سازنده با جهان بوده است. روحانی توانسته براساس اولویت بندی ایران را از معرض تهاجم، جنگ و انزوای بیشتر خارج کند از این رو باید گفت اولویت روحانی با اولویت بنده و شما فرق می کند. رئیس جمهور در انتخابات رسما اعلام کرد که اولویت کار بنده در امور سیاست خارجی است و البته موفق هم شد؛ روحانی در طول دو سال با انتخاب یک کادر حرفه ای و دیپلمات های قوی موفق شد مذاکره را به پیش ببرد. مذاکره با ابر قدرت ها که زمانی حرف زدن از مذاکره با آنها در جنبش های دانشجویی ننگ به شمار می رفت. این در حالی است که علی رغم تمام ناملایمات رئیس جمهور توانست دستاورد مهمی داشته باشد البته باید گفت این دستاورد تنها یک توافق هسته ای نیست بلکه اثرات برجام فراتر از آن چیزی است که در توافقات دیپلماسی از آن یاد می کنیم.

او تاکید کرد: توافق هسته ای و تفاهمی که روحانی با دنیا تحت عنوان برجام انجام داد و به سازمان ملل رفته و قطع نامه آن به امضای ۱۸۰ کشور دنیا رسید دستاورد کمی نیست روحانی از روز اول گفت مشکل کشور ما تحریم و انزوا و شرایطی است که در آن گرفتار شدیم شاید برخی تصور می کردند اولویت بندی روحانی اشتباه است اما امروز در کنار مشکلات و دغدغه های مردم آن ها می گویند دغدغه داریم که نکند برجام اجرایی نشود و این نشان دهنده حساس شدن ۷۰ درصد جامعه ایران به مسئله سیاست خارجی است.

نماینده مجلس سوم تصریح کرد: اما ما شاهد هستیم که برخی سود و منفعتشان در ادامه تحریم هاست. اینها به هر بهانه ای می خواهند این دستاورد ملی را به یغما ببرند. اینها همان کسانی هستند که منافع شخصی را بر منافع ملی ترجیح می دهند و جنبش دانشجویی باید تکلیف خود را با آنها معلوم کند.

این فعال اصلاح طلب افزود: برخی تصور می کنند مردم نسبت به مسائل کلان بی توجه هستند. اما ما شاهدیم که مردم امروز در مقابل انزوای ایران ایستادند و به مبارزه برخواستند و نتیجه مذاکرات تلاش تمام مردم ایران بود. مردم نسبت به مسئله کلانی همچون این که ایران باید از موقعیت انزوا در بیاید حساسیت نشان دادند اما این که بگویید بعد از برداشته شدن تحریم ها و آزاد شدن پول های بلوکه شده آن زمان روحانی چه گلی به سر مملکت می زند بحث امروز ما نیست. در آن زمان می توانیم بگوییم این توافق تاثیری در رونق اقتصادی دارد یا خیز. امروز باید توافق را با عدم توافق سنجید. اگر این توافق انجام نمی شد یا اگر برجام به هم بخورد آن زمان باید بگوییم چه کسی مسئولیت وضعیتی که بعد از آن به وجود می آید را می پذیرد.

اصغرزاده تاکید کرد: عدم توافق با دنیا برای ما هزینه ساز است و دولت پایه و سیاستش را روی این مسئله گذاشت و همواره اعلام کرد که حل مسئله سیاست خارجی از اولویت هایش است و قدر سیاست دولت روحانی را باید وضعی بسنجیم که امروز در خاورمیانه در حال رخ دادن است؛ خاورمیانه ای که امروز به خاور خون تبدیل شده.

او تاکید کرد: شک نکنید مردم ایران از پیروزی دولت روحانی خوشحال هستند و اگر حالا این دولت نیاز به رای داشته باشند مردم بیش از گذشته به دولت تدبیر و امید رای خواهند داد چرا که مردم فکر می کنند روحانی یک پروژه موفقی بود تا جلوی انسداد کلان ایران را بگیرد.

این عضو اسبق مجلس خاطر نشان کرد: امنیت امروز مهمترین اولویت در کشورهای منطقه شده است بنابراین دولتی که موفق شود سایه جنگ را از سر کشورش دور کند دولت موفقی است برهمین اساس جنبش دانشجویی، دانشگاهیان، اساتید و دانشجویان نیز باید امنیت و صلح را اولویت خود قرار دهند.

او تاکید کرد: باید از یک ابر گفتمان و ابر شعار دفاع کرد و آن صلح طلبی است و نه صلح طلبی که بگوییم اطراف خود را پادگان بگذاریم اگر امنیت قرار است برای ما مهم باشد و مردم نظام خود را حفظ کنند باید مردم قادر باشند تا راجع به مسائل حرف بزنند و مشارکت داشته باشند و اعتماد کنند و دیدگاه صلح طلبانه خود را بیان کنند.

این فعال اصلاح طلب یادآور شد: صلح طلبی مبانی نظری دارد و باید آن را ترویج کرد باید به لحاظ دیدگاهی قبول داشته باشید که بقیه انسان ها نیز حق حیات دارند باید اساسا دیدگاهتان نسبت به بشر تغییر یابد و این رسالت بزرگی بر روی دوش جنبش دانشجویی است.

اصغرزاده بیان کرد: دولت روحانی در حال حاضر نباید بگذارد توافق هسته ای تنها در یک چارچوب دیپلماتیک درج شود باید اثرات آن در همه جا دیده شود وقتی مذاکره کننده پشت میز نشسته یعنی ملت ایران پشت میز مذاکره نشسته اند.

او با بیان این که ما شرایطی را امروز تحمل می کنیم که قرار است دورخیز اقتصاد کشور باشد خاطر نشان کرد: عینکی که ما قبل از انقلاب می زدیم باعث می شد تا بگوییم گور بابای غرب اما الان چنین تفکری را نه من و نه خیلی از کسانی که اینجا نشسته اند ندارند؛ مگر انقلاب فقط جنگیدن بود انقلاب کلی ارزش های دمکراتیک در اختیار مردم قرار داده است


ارسال نظر

Go to TOP