تاریخ انتشار:۱۸ آذر ۱۳۹۴در ۱۰:۵۲ ق.ظ کد خبر:3021

علی مطهری: اتحاد اصلاح طلبان به نفع مجلس آینده خواهد بود

اعتماد ملی: علی مطهری در مراسم روز دانشجو که به همت تشکل دانشجویی آرمان در دانشگاه علوم پزشکی واحد تهران برگزار شد، شرکت کرد. مطهری در این مراسم ضمن ابراز خوشحالی برای حضور در بین دانشجویان گفت: قشر دانشجو یکی از دو قشر متفکر جامعه ...

اعتماد ملی: علی مطهری در مراسم روز دانشجو که به همت تشکل دانشجویی آرمان در دانشگاه علوم پزشکی واحد تهران برگزار شد، شرکت کرد. مطهری در این مراسم ضمن ابراز خوشحالی برای حضور در بین دانشجویان گفت: قشر دانشجو یکی از دو قشر متفکر جامعه است که بر سایر اقشار جامعه نیز تاثیرگذار است. دانشجویان نمی توانند نسبت به تحولات جامعه بی تفاوت باشند. قیام ۱۵ خرداد مقدمه پیروزی انقلاب اسلامی بود ولی به دلیل اینکه دانشجویان در این قیام همراه نبودند به راحتی سرکوب شد و نتوانست پیروز شود. اما در سال ۵۶ به دلیل تلاش روشنفکران و افراد تحصیل کرده در طول مدت ۱۵ سال قبل از انقلاب به نهضت اسلامی پیوسته بودند، انقلاب حرکت سریعتری پیدا کرد و زودتر از آن چه که پیش بینی می شد به نتیجه رسید.

مطهری در ادامه گفت: حرکت دانشجویان یک وظیفه است و بهتر و یا بدتر بودن را انتخاب نمی کنند. اصلاح طلبی که به معنای امر به معروف و نهر از منکر است وظیفه همه افراد است.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: دانشجو به دلیل فطرت انسانی که هنوز در او وجود دارد، عدالت خواه است و لذا می تواند حوادث جامعه را رصد کند.

او در ادامه به بسته بودن شرایط دانشجویان در سال های گذشته اشاره کرد و ادامه داد: امروز جنبش دانشجویی چندان پویا نیست. امروز شاهد نیستیم که دستگاه های مسئول توسط دانشجویان مورد نقد قرار گیرد. دانشجویان باید تلاش کنند تا در این فضای ایجاد شده تغییر به وجود آورند.

در ادامه این نشست علی مطهری درباره دلائل دین گریزی در اروپا صحبت هایی ارائه کرد. همچنین پس از سخنان مطهری دانشجویان سوال های خود را با وی مطرح کردند که در ادامه این پرسش و پاسخ را می خوانید.

مطهری در پاسخ یکی از دانشجویان درباره ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدال گرایان در انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: اگر این کار صورت گیرد، اتفاق خوب و مبارکی است. بسیاری از اختلافاتی که در بین این دو طیف وجود دارد بیش از اینکه منشا فکری داشته باشد به روابط افراد باز می گردد. البته اختلاف کمی در بین این دو طیف وجود دارد. لذا ائتلاف این دو کار خوبی است. اطلاح طلبان تندرو هم پی برده اند که با ادامه روش های سابق نمی توانند به نتیجه مطلوب برسند لذا همه اطلاح طلبان تندرو هم معتدل شده اند. هر قدر اصلاح طلبان متحد شوند به نفع مجلس آینده خواهد بود. اگر مردم احساس کنند بین اصلاح طلبان وحدت وجود دارد نتیجه بهتری در پی خواهد داشت.

او در ادامه در پاسخ به یکی از دانشجویان درباره برخی تصمیمات در شورای نگهبان گفت: این موضوع به نظارت استصوابی باز می گردد. البته شورای نگهبان نسبت به چند سال قبل تغییرات بهتری داشته است و نسبت به قبل افراد روشن تری در شورای نگهبان حضور دارند ولی نظارت استصوابی همچنان وجود دارد. قبلا شورای نگهبان برای تایید صلاحیت ها به استعلام ۴ گانه رجوع می کرد. ولی بعدا نظارت استصوابی شورای نگهبان به شکل قانون در آمد. البته این نظارت به اشکال مختلف می تواند اعمال می شود. به طور مثال اگرتحقیقات محلی در تایید کاندیدا ها مورد اعمال صورت گیرد یا سوپیشینه از فرد گرفته شود، مورد قبول است. اما اگر سلیقه ها و گرایش های سیاسی دخالت داده شود مورد پذیرش نخواهد بود.

او در ادامه در پاسخ به ایجاد جبهه جدید از سوی خود برای شرکت در انتخابات مجلس گفت: هنوز اقدامی در این باره انجام نداده ام. اما از طرف بعضی افراد پیشنهاداتی مطرح شده است و نشست هایی هم انجام داده ام. اما چون در حال بررسی و گفت و گو هستیم فعلا در این باره اظهار نظری نمی کنم.


ارسال نظر

Go to TOP