تاریخ انتشار:۱۹ آذر ۱۳۹۴در ۱۰:۱۱ ق.ظ کد خبر:3041

وضعیت آنفلوانزا در کرمان سفید شد

اعتماد ملی: وزیر بهداشت از حاکم بودن وضعیت سفید و شرایط عادی از نظر شیوع ویروس آنفلوانزا H1N1 در استان کرمان خبر داد. دکتر سید حسن هاشمی که به منظور اطمینان از تحت کنترل بودن بیماری آنفلوانزا از شب گذشته به استان کرمان سفر کرده است، ...

اعتماد ملی: وزیر بهداشت از حاکم بودن وضعیت سفید و شرایط عادی از نظر شیوع ویروس آنفلوانزا H1N1 در استان کرمان خبر داد.

دکتر سید حسن هاشمی که به منظور اطمینان از تحت کنترل بودن بیماری آنفلوانزا از شب گذشته به استان کرمان سفر کرده است، پس از بازدید از بیمارستان افضلی‌پور کرمان که در آن بیماران تنفسی بستری هستند، به بررسی وضعیت و گفت‌وگو با بیماران و تیم درمانی بیمارستان و مسئولین این دانشگاه پرداخت.

بنابر اعلام وبدا، وی بامداد امروز در جلسه کار گروه سلامت و امنیت غذایی استان کرمان در محل استانداری شرکت کرد و در این جلسه از حاکم بودن وضعیت سفید و عادی از نظر شیوع ویروس آنفلوانزا H1N1 در استان خبر داد.

هاشمی در این جلسه با بیان اینکه گزارشی که از استان کرمان و سیستان و بلوچستان دریافت کردیم، حاکی از تحت کنترل بودن بیماری است، از فعالیت‌های موثر استاندار کرمان در این مدت تقدیر کرد و گفت: کسانی که بخش سلامت را در استان کرمان مدیریت می‌کنند جز عالم‌ترین، دلسوزترین و متخصص‌ترین افراد هستند که نه تنها درمنطقه بلکه درکشور اثرگذار هستند.

زیرساخت‌های بهداشت و درمان در کرمان دچار مشکل است

وی افزود: تشکیل شورای سلامت توسط استاندار هم جز کارهای بسیار خوب و موثر است. وضعیت بهداشت و درمان استان کرمان خوب است اما با آنچه که باید باشد فاصله زیادی دارد و از نظر زیرساخت‌ها دچار مشکل است. به نظر می‌رسد علاوه بر حوزه آب و غذا باید سخت گیری‌های جدی‌تری در حوزه درمان هم انجام و حتما زیرساخت‌ها گسترش یابد و مراکز جامع سلامت، پایگاه‌های بهداشتی و … ایجاد شود.

هاشمی ادامه داد: استان کرمان در منطقه‌ای قرار دارد که مشکلات سلامت آن تنها از استان‌های همجوار نیست، بلکه از مناطق آلوده افغانستان و پاکستان است که به استان ورود و استان را آلوده می‌کنند. استان کرمان باید برای ما مشخص کند چه تعداد تخت خصوصی، تخت دولتی، تجهیزات متعدد تشخیصی و درمانی، مراکز بهداشتی و … نیاز دارد و همچنین ظرف ۲۰ سال آینده چه کارهای توسعه‌ای باید انجام شود.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، وزیر بهداشت همچنین گفت: شاید بخش عمده‌ای از اختیارات منحصر به تاسیس داروخانه، بیمارستان، درمانگاه و … باشد که نیاز است به استان داده شود. کرمان به عنوان قطب منطقه جنوب شرق و چند استانی که در این منطقه قرار می‌گیرند، خودش باید مجوزها را صادر کند و وزارتخانه دخالتی نداشته باشد که البته هماهنگی‌هایی صورت خواهد گرفت و هم‌افزایی در جهت رعایت حقوق مردم خواهد بود.

وی در مورد آنفلوآنزا هم گفت: گزارش های کامل از کرمان و سیستان و بلوچستان در این زمینه دریافت شد، به نظر می‌رسد مانند هر سال با فصل سرما آنفلوآنزا وارد شود و مرزی نمی‌شناسد و با شدت و ضعف در نقاط مختلف کشور وجود دارد. افرادی که ایمنی بدن پایین‌تری دارند شدت بیماری در آنها بیشتر است ضمن اینکه سن و سال و بیماری‌های افراد فوت شده نشان می‌دهد که این فوتی‌ها نقص ایمنی داشته‌اند و دلیل مرگ‌ومیر صرفا آنفلوآنزا نبوده است.

آنفلوآنزا کنترل شده است

هاشمی با بیان اینکه چهارمین علت مرگ در ایران بیماری‌های مزمن تنفسی است، تصریح کرد: خوشبختانه در بین کودکان هم حتی یک مورد مرگ ناشی از آنفولانزا نیز در استان کرمان نداشتیم. البته این به معنی تمام شدن آنفلوآنزا نیست بلکه نشان‌دهنده آن است که این بیماری به خوبی کنترل شده است و ظرف چند روز آینده فروکش خواهد کرد و حتی ممکن است تا پایان سال در بقیه نقاط کشور ایجاد شود.

برخی حاشیه‌سازی‌ها ناشی از کم اطلاعی افراد است

وی گفت: کل بیماری در کشور کنترل شده،اما سرماخوردگی وجود دارد و باید به نکات لازم توجه شود. در عین حال نباید فکر کرد که بیماری جدیدی وارد کشور شده است و گاهی حاشیه سازی‌هایی می‌شود که ناشی از کم اطلاعی افراد است.

كلمات كليدي:

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP