تاریخ انتشار:۲۰ آذر ۱۳۹۴در ۸:۱۵ ق.ظ کد خبر:3050

ابوالحسنی در دانشگاه نوشیروانی بابل: حفظ نظام بر اساس حضور علمی و رشد افراد شایسته امکان پذیراست

اعتماد ملی: سید رحیم ابوالحسنی به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل سخنرانی کرد. به گزارش اعتماد ملی مراسم گرامیداشت روز دانشجو  با حضور پرشور و بی سابقه دانشجویان نوشیروانی بابل برگزار شد. مراسم با سخنرانی دکتر رنجبر نوعی معاون فرهنگی و اجتماعی این ...

اعتماد ملی: سید رحیم ابوالحسنی به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل سخنرانی کرد.

به گزارش اعتماد ملی مراسم گرامیداشت روز دانشجو  با حضور پرشور و بی سابقه دانشجویان نوشیروانی بابل برگزار شد. مراسم با سخنرانی دکتر رنجبر نوعی معاون فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه با تبریک روز دانشجو و عرض خیر مقدم یاد و خاطره ی شهدای این روز آغاز شد. سپس نمایندگان انجمن ها،کانون ها،تشکل ها و شورای صنفی رفاهی درخواست ها و نقطه نظرات خود را ارائه دادند.

دکتر رحیم ابوالحسنی رئیس دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی و استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران با درود و سلام به روان پاک شهدای انقلاب اسلامی،امام راحل و همچنین شهدای روز ۱۶آذر به بیان تاریخچه ای از کودتای ۲۸مرداد ۱۳۳۲ و وقایع بعد از آن و همچنین حماسه ی ۱۶آذر پرداخت و گفت: پرسش من از شما دانشجویان عزیز این است که  بر اساس جمله ی”لا حول و لا قوه الی بالله العلی العظیم” اگر ما قدرت ،قانون و مدیریت را  از آن خدا می‌دانیم و اطمینان داریم که مدیریتی کلان در سراسر هستی ما را اداره می‌کند از ۱۶ آذر و حوادث آن روز چه درسی باید بگیریم؟ که فقط مناسبتی است در چند دهه گذشته؟

او ادامهداد: یک نکته باید مد نظر ما قرار بگیرد و آن اینکه ۱۶آذر و ایام دیگری که ما در تاریخ اسلام و ایران و در تاریخ انقلاب اسلامی داریم به عنوان سرمایه های اجتماعی و سیاسی ما هستند. بر اساس فرامین قرآن که به ما می‌گوید در زمین و تاریخ سیر کنید و ببینید چه بر سر انسان‌هادر ادوار مختلف آمده ما میتوانیم در ۱۶آذر سیر کنیم و ببینیم ۱۶آذر سال ۳۲ چه درسی را به ما آموخت.

ابوالحسنی گفت: ۱۶ آذر ۱۱۰ روز پس از ۲۸مرداد رخ داده و کودتایی بود که توسط چندکشور خارجی و همراهی و زمینه سازی  نیروهای داخلی دربار و چماقدارانش اتفاق افتاد .سه عامل باعث شکل گیری این کودتا گردید: کشورهای خارجی برای استعمارشان،دربار برای تداوم استبدادش و نیروهای داخلی به علت ناآگاهی. بر اساس منابع موجود حدودا ۴۰مقام اعدام شدند.۱۴نفر تا مرز مرگ رفته و شکنجه شدند.۲۰۰ نفر به حبس ابد محکوم شدند. ۳۰۰۰نفر از نیروهای حزب توده به زندان افتادند. سران ایل قشقایی تبعید شدند و مصدق پس از سه سال در زندان نظامیان محاکمه شد و به حصر در منزل خودش در احمدآباد تا سال ۱۳۴۵ یعنی هنگام وفاتش محکوم شد.

 

استاد دانشگاه تهران در ادامه افزود: ۱۶آذر دو شعار استقلال و آزادی را در درون جامعه ی مدنی نهادینه کرد. یک شعاری که  آقای مصدق می داد و آن استقلال از انگلستان بود و یکی هم حکومت مشروطه ای که موجب آزادی در جامعه میشد. این دو شعار و این دو مطالبه ی جامعه بر اثر کودتا و بر اثر وحشی گری های رژیم چه شد؟ این دوشعار و محور مهم از جامعه پاک نشد و در درون جامعه مستتر و نهادینه شد.

 

رئیس دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی گفت: ما قبل از جنبش نفت دو ایدئولوژی یا هویت سیاسی داشتیم. یک هویت مارکسیستی که فعال بود و یک هویت سلطنتی .هویت اسلامی فعال بود ولی هنوز متشکل نشده بود. برای اینکه در دهه های بیست و سی بحث علمی شدن همه ی امور مطرح شد و اینکه ادیان با علم سر سازگاری ندارند.لذا نیروهای جنبش سیاسی که طرفدار استقلال و آزادی بودند به علمی نمودن دین اسلام پرداختند. به عبارت دیگر دین را با زبان علمی معرفی کردند. مثل مرحوم بازرگان که حتی شرح نزول قرآن را هم بر اساس اصول ترمودینامیک بیان و مطرح کرد.لذا از  که میبینیم گفتمان اسلامی به گفتمان جدی و علمی تبدیل می‌شود و با علم هم سازگاری پیدا می‌کند

او گفت: نتیجه ی این امر آن شد که گفتمان مارکسیستی با سرکوب حزب توده حذف شد.گفتمان درباری رو به افول رفت و گفتمان اسلامی رو به تکامل گذاشت. این گفتمان در ۱۵خرداد  با فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) جرقه زد.اما رژیم سرمست از قدرت بدون اندکی درنگ و تردید شروع به سرکوب این گفتمان کرد..این جریان استبداد و اقتدارگرایی پس از ۱۵ خرداد نمود بیشتری پیدا کرد اما گفتمان جنبش های سیاسی در درون جامعه دو ویژگی پیدا کرد و آن هم زیرزمینی شدن و رادیکالیزهشدن بود.

ابوالحسنی در ادامه گفت: روی کلام بنده به مدیریت سیاسی این کشور است.بنده معتقدم باید با تمام وجود این نظام را حفظ کرد.اما حفظ نظام با چوب و چماق نمیشود.حفظ نظام بر اساس حضور علمی و رشد افراد شایسته  امکان پذیراست. مشارکت سیاسی مراحلی دارد که پایین ترین آن  انتخابات و بالاترین آنامکان شرایط مناسب برای حضور در عرصه ی قدرت و گرفتن قدرت برای هرکسی ست که صاحب صلاحیت است. و این تنها بدون نگاه گروه حاکم و با قضاوت و نگاه مردم میسر است.

رئیس دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی گفت: وقتی مشارکت سیاسی محدود شود و فقط عده ای خاص بتوانندبه بالا راه پیدا کنند عاملی می شود تا عقلانیت در سیستم سیاسی کاهش پیدا کند.

او گفت: ما باید در جامعه به سمتی حرکت کنیم که مشارکت سیاسی واقعی شکل بگیرد. مشارکت سیاسی در انتخابات و رفراندوم هست  در احزاب و تشکل ها، شوراها، در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری است.. اگر این مشارکت واقعی شد و مطالبه ی برخواسته از بطن جامعه تامین شد این حکومت مصون و ایمن است و الا صراحتا عرض کنم که مشروعیت های مذهبی و غیره نمیتواند برای دراز مدت هیچ حکومتی را تثبیت کند.

ابوتاحسنی گفت: اگر ما بتوانیم مشارکت سیاسی مطلوب و مطالبه ی شما دانشجویان را براورده کنیم گامی به جلو برداشته ایم در غیر این صورت بهتر است راه حلی بیندیشیم.نه اینکه در هر دوره از مجلس شورای اسلامی چند هزار رد صلاحیت داشته باشیم. آنهایی که به رهبری تمسک میکنند عملا ثابت کرده اند که خیلی معتقد به این حرف نیستند

او ادامه داد: .رهبری ۴شرط برای مشارکت دارند.اول مشارکت حداکثری. ما به طور طبیعی ظرفیت حضور ۸۰درصد مشارکت را داریم. دوم حضور تمامی شهروندها در فرایند انتخابات. ایشان فرمودند حتی اگر کسی با نظام هم مخالف هست ایران را که قبول دارد. سوم حق الناس بودن حق و نظر مردم.این حق الناس فقط رای نیست امکان کاندید شدن هم هست اگر کسی صلاحیت کاندید شدن را دارد این حق بایستی تامین بشود. و آخرین شرط ایشان عدم دخالت نهادهای سیاسی و نظامی در انتخابات می‌باشد. ایشان در بیانات خود فرمودند: حتی فرزند من هم از رای من خبر ندارد.بنابراین کسی نمیتواند تحت عنوان نظر رهبری از یک جریان یا گروه سیاسی حمایت کند.

.

photo_2015-12-11_11-47-50


ارسال نظر

Go to TOP