تاریخ انتشار:۰۵ مهر ۱۳۹۴در ۲:۰۶ ب.ظ کد خبر:324

چهار سرباز و یک افسر نگهبان جان سپردند

گزارش اعتماد ملی از آخرین جزییات حادثه زندان آباده

اعتماد ملی: سرباز وظیفه در زندان مرکزی آباده استان فارس دست به کشتار جمعی زد و افسر نگهبان و چهار هم‌خدمتی‌اش را کشت. تنها مجروح این تیراندازی خونین در بیمارستان امام خمینی(ره) تحت عمل جراحی قرار گرفته است. ساعت 7 بامداد شنبه صدای شلیک گلوله‌های پیاپی ...

اعتماد ملی: سرباز وظیفه در زندان مرکزی آباده استان فارس دست به کشتار جمعی زد و افسر نگهبان و چهار هم‌خدمتی‌اش را کشت. تنها مجروح این تیراندازی خونین در بیمارستان امام خمینی(ره) تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

ساعت ۷ بامداد شنبه صدای شلیک گلوله‌های پیاپی در محوطه زندان مرکزی شهرستان آباده استان فارس پیچید و جو زندان را متشنج کرد. یک سرباز وظیفه که اسلحه کلاشینکف در دست داشت به سوی هم‌خدمتی‌هایش شلیک کرد و آنها را در خون غلطاند.

این سرباز ۲۴ ساله که به سمت در خروج می‌رفت از سوی ماموران حفاظت خلع‌سلاح و تسلیم شد. شلیک بامدادی مرگ تلخ افسر نگهبان نوذر احمدی و چهار سرباز وظیفه به نام‌های حسن حیدری، عرفان محمدی، صادق زنگنه و عرفان طباطبایی را به دنبال داشت.

شلیک از بالای دکل نگهبانی
محمدباقر کاظمی، بخشدار مرکزی آباده درباره این حادثه خونین به اعتماد ملی گفت: «حادثه در محیط نگهبانی زندان رخ داد و به هیچ یک از زندانیان در بند آسیبی نرسید. متهم که اعزامی شهرستان شهرکرد است و قبلا نیز سابقه درگیری با هم‌خدمتی‌هایش را داشت از بالای دکل نگهبانی به یک‌باره به سمت دو نفر از هم خدمتی هایش شلیک کرد. او سپس به آسایشگاه رفت و یک نفر را که روی تخت بیمارستان در حال استراحت بود کشت و به سمت افسر نگهبان و یک سرباز دیگر که در محوطه زندان از مرخصی باز می گشتند شلیک کرد. او که سراسیمه بود، به سمت در خروج رفت و در میان راه به یک سرباز دیگر به نام محمدجواد هوشیار شلیک کرد که او به بیمارستان امام خمینی منتقل شده و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

کشف قرص روان گردان در جیب ضارب
بخشدار مرکزی آباده افزود: ضارب پس از دستگیری روانه بازداشتگاه شده و از جیب او قرص روان گردان کشف شده است. تحقیقات از این متهم در حالی ادامه دارد که قرار است پرونده اش در دادگاه نظامی بررسی شود.

کشتار یک ماه بعد از اعزام به زندان
محمدرضا زارع، فرماندار آباده نیز به اعتماد ملی گفت: ضارب ثبات شخصیتی نداشته و قبلا نیز بارها با چند نفر ازهم‌خدمتی‌هایش درگیر شده بود.
او درباره تحصیلات و پایه خدمت این سرباز وظیفه گفت: متهم مدرک زیر دیپلم دارد و دو ماه در زندان شیراز خدمت می کرده، اما چون اهل شهر کرد است، یک ماه قبل به درخواست خودش و برای نزدیک بودن به محل زندگی، به زندان آباده منتقل شده بود که دست به کشتار زد.

گلایه هم خدمتی‌ها از خشونت سرباز عصبی
یکی از نگهبانان زندان مرکزی آباده در گفت و گوی تلفنی با اعتماد ملی گفت: متهم شخصیت عصبی داشت و بارها بر سر جای خواب یا خاموش کردن چراغ آسایشگاه با سایر سربازان درگیر شده بود. هم خدمتی های او به رفتارهای خشن او اعتراض داشتند و می گفتند جرات نداریم از کنار او عبور کنیم. از طرفی نیز ضارب بارها پس از رفتارهای خشونت آمیزش از سوی سربازان مورد تمسخر قرار گرفته بود و ممکن است این مسئله در عصبی تر شدن او نقش داشته باشد.
قصور یا سهل‌انگاری مسئولان
عبدالصمد خرمشاهی، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری
نظام‌های دادرسی دنیا برای جلوگیری از جرایم، سیاست‌های مختلفی اعمال می‌کنند؛ مانند وضع مجازات‌ها و سیاست‌های جزایی که به نوعی بازدارنده هستند. در کنار این سیاست‌ها باید نوعی اقدامات پیشگیرانه نیز در ابعاد و اشکال مختلف اعمال شود که نیاز به نظر کارشناسان دارد. بی‌شک با اقدامات پیشگیرانه می‌شد این حادثه دلخراش که منجر به مرگ پنج نفر و مجروح شدن یک نفر شده است. جلوگیری کرد.

باید مسئولان نسبت به وضعیت روحی و روانی ماموری که در یک پست حساس قرار دارد توجه بیشتری می‌کردند. توجه به نحوه عملکرد این سرباز وظیفه، برخورد او با دوستان و هم‌خدمتی‌هایش و درگیری‌های او با آنها شاید زنگ خطری بود که هیچ‌کس به آن توجه نکرد. بررسی رفتارهای این فرد از سوی یک کارشناس شاید منجر به معافیت اواز ادامه خدمت سربازی می‌شد و یا اینکه حداقل او در پستی حساس که اسلحه در دسترس او قرار بگیرد گماشته نمی‌شد.

به نظر می‌رسد در این حادثه دلخراش مسئولان دچار اهمال یا مرتکب قصور شده‌اند. نیاز است کارشناسان در بررسی وضعیت روحی و روانی سربازان نوعی گزینش انجام دهند. رفتار تهاجمی این سرباز ممکن است ناشی از شرایط روحی و روانی وی و یا شرایط دشوار محیط کار او باشد و وی که آمادگی تطابق با این شرایط را نداشته برای رهایی از این وضع چنین واکنش منفی نشان داده است.

بیشتر رفتارهای مجرمانه واکنش منفی نسبت به کنش‌های جامعه است به این معنی که اگر زمینه‌های کنش برداشته یا پیش‌بینی می‌شد و یا حداقل این سرباز در محیطی که دسترسی وی به اسلحه آسان باشد قرار نمی‌گرفت چنین رخدادی هرگز به وقوع نمی‌پیوست.

صرف‌نظر از اینکه این سرباز مسئولیت جنایت خود را بر گردن دارد باید در ریشه‌یابی چنین جرایمی گفت: بی‌شک از سوی مسئولان زندان نیز قصور و سهل‌انگاری رخ داده است.


ارسال نظر

Go to TOP