تاریخ انتشار:۲۶ آذر ۱۳۹۴در ۱:۲۴ ق.ظ کد خبر:3298

نامه سرگشاده تشکل های دانشجویی دانشگاه های کرمان به رئیس جمهور

اعتماد ملی: چهار تشکل دانشجویی دانشگاه های کرمان در نامه ای سر گشاده به حسن روحانی نسبت به آنچه ادامه روند بی عدالتی و بی انصافی در دانشگاه های کشور است اعتراض کردند. به گزارش اعتماد ملی در بخشی از این نامه آمده است:  آنچه که امروز بر ...

اعتماد ملی: چهار تشکل دانشجویی دانشگاه های کرمان در نامه ای سر گشاده به حسن روحانی نسبت به آنچه ادامه روند بی عدالتی و بی انصافی در دانشگاه های کشور است اعتراض کردند.

به گزارش اعتماد ملی در بخشی از این نامه آمده است:  آنچه که امروز بر دانشگاه ها میگذرد غیر از این است. دانشگاه همچنان جولان گاه گرو های فشار است،نشریات دانشجویی همچنان تعلیق و توقیف میشوند.کماکان برنامه های زیادی به دلایلی نامشخص و خلاف قانون و منطق مجوز نمی گیرند و از طرفی برنامه هایی هم که مجوز می گیرند را به راحتی و در عین حضور حراست دانشگاه بر هم میزنند.کسی نه حمله به علی مطهری-نماینده مجلس- را فراموش کرده ، نه حمله با چاقو را به خانم آذر منصوری و نه حتی همین چند روز قبل را که هنوز سخنان امسال شما به مناسبت ۱۶ آذر ختم نگردیده بود، با گاز اشک آور به محل حضور دانشجویان در دانشگاه حمله می شود.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

ان العهود قلائد في الاعناق الي يوم القيامه فمن وصلها وصله الله و من نقضها خذله الله ﴿حضرت علي عليه‌السلام/ميزان الحكمه/جلد۷صفحه۴۹)

همانا عهد و پيمان ها گردن بندهايي هستند در گردن‌ها تا روز قيامت. كسي كه پيوند آنها را نگهدارد ﴿وفاي به عهد كند،خداونداورابه مقصود مي‌رساند وكسي كه آن عهد ها را بشكند، خداوند او را به خودش واگذارد

جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهور

اکنون که بیش از دو سال از عمر دولت تدبیر و امید می گذرد همچنان شعارهای زیبای شما قبل از انتخابات را که نوید دنیایی بهتر برای دانشجویان و دانشگاهی آزاد و پرشور و پربار را می داد به یاد داریم.

آقای دکتر روحانی بعد از آنکه بواسطه استیضاح وزیر دانای وزارت علوم،دکتر فرجی دانا،سکان این کشتی خسته از طوفان های چند ساله دولت گذشته را به جناب دکتر فرهادی سپردید و در کنار ایشان آقای دکتر قاضی زاده هاشمی به عنوان وزیر بهداشت حضور یافته اند گرچه به ظاهر فضای عادلانه تری در ایجاد تشکل ها و فعالیت های دانشجویی ایجاد شده اما با آنچه که انصاف وعدالت است فاصله فراوان است.

سخنان آذر ماه سال گذشته شما را به یاد داریم که حرف از آن می زدید که :” دولت نسبت به دانشگاه ها خط و راهی که داشته یکی است و از آن راه بازگشت نخواهد کرد. راه و مسیر همانی است که از روز اول به شما وعده دادیم. عهد ما با شما شکستنی نیست . ”

لکن آنچه که امروز بر دانشگاه ها میگذرد غیر از این است. دانشگاه همچنان جولان گاه گرو های فشار است،نشریات دانشجویی همچنان تعلیق و توقیف میشوند.کماکان برنامه های زیادی به دلایلی نامشخص و خلاف قانون و منطق مجوز نمی گیرند و از طرفی برنامه هایی هم که مجوز می گیرند را به راحتی و در عین حضور حراست دانشگاه بر هم میزنند.کسی نه حمله به علی مطهری-نماینده مجلس- را فراموش کرده ، نه حمله با چاقو را به خانم آذر منصوری و نه حتی همین چند روز قبل را که هنوز سخنان امسال شما به مناسبت ۱۶ آذر ختم نگردیده بود، با گاز اشک آور به محل حضور دانشجویان در دانشگاه حمله می شود.

فضای فعالیت در کرمان نیز برای تشکل های دانشجویی بسیار شکننده است.جرقه این روند پیش رونده در اسفند ماه ۹۳ زده شد ، جایی که در نهایت قصور مسئولان حراست دانشگاه آزاد کرمان سخنرانی آقای سید هادی خامنه ای در این دانشگاه را نیروهای خود سری که از خارج از دانشگاه وارد جلسه شده بودند بر هم زدند . در ادامه این ماجرا هم در اقدامی بسیار تاسف بار مجوز سخنرانی آقای هادی خامنه ای در دانشگاه باهنر را بی هیچ حکم و دلیل قانونی و بی آنکه رییس دانشگاه حاضر باشد لغو کردند، آن هم در شرایطی که تنها ساعاتی به اجرای برنامه ای که مجوز آن صادر شده بود زمان باقی مانده بود.در همین ایام بود که که انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی با تعلیق سه ماهه بدون هیچ دلیل قانونیی مواجه شد،واقعه ای تلخ که حتی در دولت گذشته برای این تشکل بی سابقه بود.

اما از این موارد هم که گذر بکنیم به اتفاقات روز دانشجوی امسال می رسیم که مسئله پیچیده تر می شود.جایی که از ماه ها قبل موافقت دانشگاه توسط مجمع اسلامی دانشجویان برای حضور آقایان دکتر اصغرزاده و نقاشی به این مناسبت بدست آمده بود اما به ناگهان در بحبوحه استعفای رئیس دانشگاه و جابجایی که رخ داد،دانشگاه باهنر با حضور این دو مهمان مخالفت کرده ودر حالی که تنها سه هفته به ۱۶ آذر ماه باقی مانده بود با مطرح کردن مسائلی از قبیل لزوم مناظره ای بودن برنامه که بیشتر جنبه فرار رو به جلو داشت دانشجویان بزرگترین دانشگاه جنوب شرق کشور را از داشتن برنامه ای در خور شأن آنها و گرامی داشت روز دانشجو محروم ساختند. با همه این اوصاف با تلاش های فراوانی که انجمن اسلامی علوم پزشکی کرمان انجام داد مجوز سخنرانی این دو بزرگوار در برنامه ای به مناسبت روز دانشجو در ۱۷ آذر ماه در دانشگاه علوم پزشکی کرمان گرفته شد.اما در نهایت تاسف وتعجب علی رغم آنکه مجوز قانونی برای سخنرانی هر دو  نفر صادر شده بود،ریاست دانشگاه شخصاً و باز هم تنها کمتر از یک روز مانده به برنامه سخنرانی آقای اصغرزاده را ممنوع اعلام کردند.

آقای دکتر روحانی،ریاست محترم جمهوری،بدخواهان اعتدال و اصلاح در کشور به خوبی خطر را برای خود تشخیص داده اند و دریافته اند مادامی که جوانان و دانشجویان از دولت تدبیر و امید حمایت می کنند،توان زمین گیر کردن دولت را که نهایت آمال آنهاست نخواهند داشت.بنا بر این تمام تلاش خود را صرف نا امید کردن جوانان کرده اند.از در دوستی باید هشدار دهیم که بخشی از مسئولین سطوح میانی و پایینی دولت که سطح اول برخورد مردم با دولت هستند با حرکت در خلاف جهت سیاست های دولت زمینه های ریزش بدنه اجتماعی دولت را فراهم میکنند.

در پایان اعلام میکنیم که ما دانشجویان همچنان از انتخاب خود در سال ۹۲یعنی برگزیدن اعتدال و اصلاحات حمایت خواهیم کرد و بدخواهان را در کشتن بذر امید در دل مردم ناکام خواهیم گذاشت.ولی در عین حال خواستار توجه بیشتر به مطالبات دانشجویان در عمل و رسیدگی به تخلفات مسئولین دولتی در دانشگاه و برخورد با نیروهای خودسر افراطی هستیم.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان

مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد کرمان

تشکل تدبیر و امید دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان

 

 

 


ارسال نظر

Go to TOP