تاریخ انتشار:۳۰ آذر ۱۳۹۴در ۲:۰۴ ب.ظ کد خبر:3401

انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت اعلام موجودیت کرد

اعتماد ملی: انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران با انتشار بیانیه ای اعلام موجودیت کرد. به گزارش اعتماد ملی در بخشی از این بیانیه آمده است: آمده‌ایم تا در مسیری اصلاح‌طلبانه، رجعت به آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی را از طریق پایبندی و اصرار به ...

اعتماد ملی: انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران با انتشار بیانیه ای اعلام موجودیت کرد.

به گزارش اعتماد ملی در بخشی از این بیانیه آمده است: آمده‌ایم تا در مسیری اصلاح‌طلبانه، رجعت به آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی را از طریق پایبندی و اصرار به اجرای بی‌تنازل قانون اساسی و به‌کارگیری ظرفیت‌های دموکراتیک موجود در آن، در جهت بسط ارزش‌هایی همچون آزادی و عدالت با منشی اخلاقی و اسلامی دنبال کنیم.

در بخش دیگر این بیانیه نوشته است «انجمن اسلامی آرمان دانشجویان» خود را تشکلی فراگیر برای حضور منتقدانه‌ی دانشجویان می‌داند و به تکثرگرایی و اصل آزادی بیان عمیقاً اعتقاد دارد.

متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

بیانیه‌ی اعلام موجودیت «انجمن اسلامی آرمان دانشجویان»

انْ أُرِیدُ إِلاَّ الإِصْلاَحَ مَا اسْتَطَعْتُ وَمَا تَوْفِیقِی إِلاَّ بِاللّهِ* عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَإِلَیْهِ أُنِیبُ                                                 

من قصدى جز اصلاح تا آنجا که بتوانم، ندارم، و توفیق من جز به [یارى‏] خدا نیست. بر او توکّل کرده‏‌ام و به سوى او باز مى‏گردم. «سوره هود، آیه ۸۸»

دانشجویان و اساتید گرامی دانشگاه علم و صنعت ایران

ملت ایران بیش از یک قرن، از انقلاب مشروطه و نهضت ملی شدن صنعت نفت گرفته تا انقلاب اسلامی و خیزش‌های پس از خرداد ۷۶، برای دست‌یابی به آرمان‌های استقلال، آزادی، برابری و عدالتِ اجتماعی مبارزه کرده است. جنبش سرافراز دانشجویی ایران نیز، از همان ۱۶ آذر پس از کودتای سال ۳۲، با آن سه قطره‌ی خونی که تقدیم ملت ایران کرد، با ملت خود عهد بسته که در مسیر آن سه عزیز، که همان مسیر دستیابی به آرمان‌های تاریخی مردم است، گام بردارد. بر همین مبنا جنبش دانشجویی که دهه‌ها فعالیت دانشجویان مبارز و ظلم‌ستیز را به خود دیده و میراث‌دار آزادی‌خواهی و حق‌طلبی آنان است، نشان داده که همواره پیشتاز شکل‌گیری جریان‌های عمیق سیاسی و اجتماعی در متن جامعه بوده‌است و در این مسیر، علی‌رغم عملکرد نابخردانه‌ی صاحبان قدرت که به جای استقبال از حرکت‌های دانشجویی، برای عبور کم‌هزینه به سمت توسعه، خود را در مقابل آن قرار داده و به سرکوب آن پرداخته‌اند، ذره‌ای به انحراف کشیده نشده است. اگرچه، در زمستان سرد به قدرت رسیدن نوباوگان تشنه‌ی مقام، دانشگاه هزینه‌هایی بس گزاف در برابر خودسری‌ها و بی‌عدالتی‌های آنان پرداخت، اما هیچ‌گاه شعله‌های امید به تغییر در دل‌ها خاموش نشد. آنان فراموش کرده بودند وعده‌ی الهی را که:

«فَأَمَّا الزَّبَدُ فَيَذْهَبُ جُفاءً وَ أَمَّا ما يَنْفَعُ النَّاسَ فَيَمْکُثُ فِي الْأَرْضِ»

اما کف به کناری رود و از بین رود، اما ‏آنچه به مردم سود مى‏رساند در زمین مى‏مانَد. «سوره رعد، آیه ۱۷»

دانشجویان عزیز

اکنون پس از گذشت ۱۱ سال تک‌صدایی، با تلاش و پیگیری دوساله‌ی دانشجویان دغدغه‌مند، شاهد آنیم که علی‌رغم کارشکنی‌ها و سنگ‌اندازی‌های پرشمار جریانات خاص سیاسی، تشکلی مستقل و منتقد وضع موجود گشایش یافته که حضور خود را وام‌دار تلاش‌های گذشتگان و فداکاری آنانی می‌داند که با ایستادگی و مقاومت خود، ظلم‌های بسیاری را به جان خریدند، اما نگذاشتند هیچ‌گاه شمع آزادی‌خواهی در دانشگاه خاموش شود. «آرمان» تاسیس شد تا نور امیدی باشد به فردایی بهتر و پایانی بر خزان علم و صنعت. «آرمان» آمد تا خروشی باشد برای استقرار آرمان‌ها، بانگی باشد شکننده‌ی سکوت غمبار دانشگاه، فریادی باشد برای زدودن تبعیض‌ها و مرهمی باشد بر غم دانشجویان و دانشگاهیان از ظلم‌ها و بی‌عدالتی‌ها.

و اینک که عده‌ای در تکاپوی استحاله‌ی میراث گران‌قدر انقلاب اسلامی از رهگذر تفسیر نادرست از قانون اساسی و تزئینی خواندن رأی ملت هستند، آرمان متولد شد تا با دفاع از اصلی‌ترین دستاورد انقلاب یعنی حق ملت در تعیین سرنوشت خویش، ارزش‌های واقعی انقلاب و قانون اساسی را یادآوری کند و در جهت نهادینه کردن فرهنگ دموکراسی در دانشگاه گام بردارد.

دانشجویان فهیم علم و صنعت

آمده‌ایم تا در مسیری اصلاح‌طلبانه، رجعت به آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی را از طریق پایبندی و اصرار به اجرای بی‌تنازل قانون اساسی و به‌کارگیری ظرفیت‌های دموکراتیک موجود در آن، در جهت بسط ارزش‌هایی همچون آزادی و عدالت با منشی اخلاقی و اسلامی دنبال کنیم. از این رو نقض حقوق بنیادین شهروندان، بی‌حرمتی به کرامت انسانی، بی‌توجهی به اصل جمهوریت و دموکراسی، سوء مدیریت دولتی، افزایش فاصله‌ی طبقاتی و محرومیت‌های اقتصادی و اجتماعی، قانون‌گریزی مجریان قانون، نادیده گرفتن منافع ملی و ماجراجویی‌های عوام‌فریبانه در تعاملات بین‌المللی را از مصادیق انحرافات از آرمان‌های واقعی انقلاب اسلامی می‌دانیم و در مقابل آن‌ها رویکردی اصلاح‌طلبانه و مبتنی بر قانون اتخاذ می‌‌کنیم و در این راه مخالفین و منتقدین خود را ارج می‌نهیم و پیروزی خود را در شکست دیگری نمی‌دانیم.

آمده‌ایم تا تمامی اهتمام خود را در بسط و گسترش قرائت مصلحانه از دین و مقابله با باورهای خردستیز و متحجرانه‌‌ به کار گیریم و معتقدیم تنها از طریق گسترش فرهنگ گفت‌وگو، ارتقاء سطح آگاهی، مخالفت با انحصارطلبی و نشان دادن چهره‌ای رحمانی از اسلام، می‌توان اهداف ذکر شده را عملی کرد. از نقد و نظر مشفقانه‌ی همه‌ی آزادی‌خواهان و صلح‌طلبانی که برای رهایی نوع بشر و پاس داشتن کرامت انسانی تلاش می‌کنند استقبال می‌کنیم.

یاران دبستانی!

بازگشایی انجمنی مستقل و منتقد جز با تلاش و حمایت شما امکان‌پذیر نبوده و نیست. «انجمن اسلامی آرمان دانشجویان» خود را تشکلی فراگیر برای حضور منتقدانه‌ی دانشجویان می‌داند و به تکثرگرایی و اصل آزادی بیان عمیقاً اعتقاد دارد. لذا از همه‌ی شما دانشجویان گرامی دانشگاه علم و صنعت ایران دعوت به همکاری به عمل می‌آوریم و امید داریم بتوانیم در کنار هم بهار سبز پویایی و رشد را در علم و صنعت به ارمغان آورده و برای ایرانی مستقل، آباد، آزاد و سربلند تلاش کنیم.

من به چشمهای بی قرار تو قول می دهم:

ریشه های ما به آب

شاخه های ما به آفتاب می رسد

ما دوباره سبز می شویم!

انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران

كلمات كليدي:

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP