تاریخ انتشار:۰۵ مهر ۱۳۹۴در ۶:۲۶ ب.ظ کد خبر:358

گزارش «اعتماد ملی» از وضعیت ماری‌جوانا در تهران

شلاق ماری‌جوانا بر سلول‌های خاکستری

امیر کاکایی: دریکی از پارک‌های شهر به دور یکدیگر جمع شدند و قهقهه‌هایی می‌زنند که توجه همه را به خود جلب کرده؛ دیگران نمی‌فهمند که آن‌ها به چه چیزی می‌خندند گویا خیلی شاد و سرخوش هستند و دور یکدیگر جمع شدند و دست‌به‌دست سیگاری را ...

امیر کاکایی: دریکی از پارک‌های شهر به دور یکدیگر جمع شدند و قهقهه‌هایی می‌زنند که توجه همه را به خود جلب کرده؛ دیگران نمی‌فهمند که آن‌ها به چه چیزی می‌خندند گویا خیلی شاد و سرخوش هستند و دور یکدیگر جمع شدند و دست‌به‌دست سیگاری را می‌چرخانند؛ از بوی خاص و متفاوتش از چند ده متری می‌توان تفاوت آن را با سیگارهای معمولی احساس کرد؛ چندی نمی‌گذرد که تمام اطرافشان خنده‌دار می‌شوند و به زمین و زمان می‌خندند؛ آن‌قدر می‌خندند که دیگر حتی کنترل خنده‌های خود را ندارند اما آن‌طرف‌تر یکی از آن‌ها غمگین نشسته بر روی نیمکت پارک و در فکر فرورفته است و در دنیای دیگر قدم می‌زند؛ به‌اصطلاح خودشان هرکسی بعد از مصرف فازی را می‌گیرد؛ ممکن است بعضی از افراد فقط بخندند، بعضی دیگر گریه کنند و بعضی‌های دیگر در توهمی شدید فروروند.
این روزها اگر برای قدم زدن به پارک‌ها می‌روید، افرادی بر روی نیمکت‌های سرد پارک‌ها نشسته و به اطراف خود نگاه می‌کنند گویا به دنبال کسی می‌گردند باکمی تعلل با این افراد سر صحبت را باز می‌کنیم؛ گویا شغل این افراد در همین پارک‌ها است و در میان گل‌های زرد پاییزی به فروش گل یا همان ماری‌جوانا مشغول هستند؛ علی ۲۷ ساله ساکن تهران، به گفته خودش مدتی هست که وارد این کارشده و در میان گل‌های ياس، گلايل، کاکتوس و… موجود در پارک، علی ماری‌جوانا را که لای کاغذ پیچیده و دود می‌شود به مصرف‌کنندگان خود عرضه می‌کند.

ماری‌جوانا، گياهي که تا چند سال پيش فقط نامي از آن را در فیلم‌ها و کتاب‌ها شنيده بوديم، حالا گویا در گوشه و کنار شهر پيدا می‌شود و نقل مجلس‌ها، میهمانی‌ها و حتی پارک‌ها شده و حکایت از آمدن زمستانی سرد را در بین جوانان و دانشجویان می‌کند.
نام‌هایی متفاوت برای یک ماده مخدر
ماری‌جوانا گسترده‌ترین ماده اعتیاد‌آور مصرفی در جهان است و بنا بر آمار دفتر کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد، حدود ۱۶۰ تا ۱۸۰ میلیون نفر در جهان ماری‌جوانا مصرف می‌کنند. علی، فروشنده ماری‌جوانا در همین زمینه می‌گوید: سیگاری، علف، گراس، ماری‌جوانا، بنگ، حشیش، چرس، جوینت و حتی «پنیر» همان ماری‌جوانا است که هرکسی به یک اسمی آن را می‌شناسد و همه این‌ها یک ریشه دارد و آن گیاه شاهدانه هندی است که وقتی برگ و گل آن را خشک می‌کنند، بیشتر بانام ماری‌جوانا و گراس شناخته می‌شود. متقاضیان این ماده مخدر معمولاً جوانان و دانشجویان هستند و اکثر این افراد چون فکر می‌کنند ماری‌جوانا برخلاف مواد مخدر دیگر اعتیاد ندارد از آن استفاده می‌کنند.

مد شدن مصرف ماری‌جوانا در خوابگاه‌های دانشجویی
او از عادی شدن مصرف ماری‌جوانا در خوابگاه‌های دانشجویی خبر می‌دهد و می‌افزاید: این روزها مصرف ماری‌جوانا آن‌قدر در دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها افزایش‌یافته که هر دانشگاه ساقی مخصوص به خود را دارد. از طرفی کاشت گل یا همان ماری‌جوانا بسیار ساده است و درعین‌حال هزینه کم و سود بسیار زیادی را به دنبال دارد که همین موضوع سبب شده کاشت ماری‌جوانا در میان مصرف‌کنندگان این ماده مخدر زیاد شود و بسیاری از ساقی‌های ماری‌جوانا قبلاً خودشان مصرف‌کننده بودند و سود سرشار این ماده مخدر آن‌ها را تبدیل به فروشنده یا همان ساقی کرده است.

رضا ساقی دیگر در گفت‌وگو با «اعتماد ملی» می‌گوید: ماری‌جوانا از گرمی ۲ هزار تومان تا ۸۰ هزار تومان در ایران موجود است و قیمت ماری‌جوانا بستگی به نژاد آن دارد؛ نژادهای هلندی، کوش و هازی گران‌ترین ماری‌جوانای موجود در بازار هستند و هر گرم را می‌توان چنین بار استفاده کرد.

ماری‌جوانا، اشتهای گاویی
در همین زمینه محمدرضا خدایی، روان‌پزشک در گفت‌وگو با «اعتماد ملی» می‌گوید: مواد مخدر به دو گروه محرک و آرام‌بخش تقسیم می‌شود و در کسانی که این ماده مخدر را مصرف می‌کنند، دلایل مصرف و مسائل ژنتیکی بسیار تأثیرگذار است. ماری‌جوانا از گیاهی به اسم شاهدانه گرفته می‌شود و یک ترکیب شیمیایی نیست و از گل، برگ و ساقه آن استفاده می‌شود و گراس و حشیش هم از این گیاه گرفته می‌شود. به‌صورت کلی ماری‌جوانا، ماده محرک است و قسمت‌هایی از مغز را فعال می‌کند که باعث تحریک، احساس نشاط و یک هیجان کاذب می‌شود و به این صورت است که فرد مصرف‌کننده به رنگ‌ها و تصاویر یک حالت هیجانی می‌بخشد و درنتیجه باعث افزایش انرژی در حل مسئله و خوردن غذا که به اشتهای گاوی معروف است منجر شود.

معمولاً افرادی که ماری‌جوانا مصرف می‌کنند دچار کم‌خوابی می‌شود و به همین دلیل است که افراد جوان بیشتر از این ماده استفاده می‌کنند؛ چون قشر جوان دنبال هیجانی کاذب هستند به سمت این ماده محرک کشیده می‌شوند تا به نشاط بیشتری دست پیدا کنند و به قول خودشان از زندگی لذت بیشتری ببرند و شاید هم در مقطعی این اتفاق برای این افراد بیفتد؛ چون قسمت‌هایی از مغز فعال می‌شود که مغز را دچار تحریک می‌کند و انرژی روانی، جسمی و جنسی را افزایش می‌دهد. ماری‌جوانا ماده قدیمی است و امروزه محرک‌های شیمیایی جدید آمده که به‌نوعی جای ماری‌جوانا را در بین جوانان گرفته و متأسفانه بیشتر از ماری‌جوانا استفاده می‌شود.

شلاق ماری‌جوانا بر سلول‌های عصبی
خدایی درباره «افرادی که با مصرف ماری‌جوانا دچار غم و افسردگی شدید می‌شوند» بیان می‌کند: ماری‌جوانا دوروی یک سکه است و در اکثر افراد باعث نشاط و انرژی می‌شود اما در بعضی از افراد حالت بی‌حوصلگی، غم و بی‌قراری رخ می‌دهد اما در هر دو صورت باگذشت زمان علائم مغلوبه می‌شود؛ چون بعضی از علائم در ابتدای مصرف خود را نشان می‌دهد و بیشتر محرک هستند اما در بعضی از افراد علائم به‌صورت غم و اندوه شدید رخ می‌دهد و به‌مرور که از زمان مصرف ماری‌جوانا می‌گذرد، نورپسین و ذخیره آدرنالین سلول‌های عصبی را آزاد می‌کند؛ این موضوع به‌مانند این است که شما در بانکی پولی را داشته باشید و به‌صورت منطقی و متعارف از آن پول خرج می‌کنید اما اگر به‌طور ناگهانی کل حساب را خالی کنید، به‌صورت موقت می‌توانید مهمانی بروید و خوش بگذرانید اما بعد از مدتی متوجه می‌شوید ذخیره بانکی شما به اتمام رسیده و به فقر و فلاکت دچار می‌شوید.

ماری‌جوانا یا همان گل هم مکانیسمی شبیه این را دارد؛ چون بدن در شرایط مختلف از انرژی و هیجان خود به‌صورت متعارف و متعادل استفاده می‌کند اما با مصرف ماری‌جوانا این ماده به ذخیره آدرنالین و نور آدرنالین که در تولید هیجان مؤثر هستند را شلاق می‌زند و به‌سرعت این مواد را در بدن تخلیه می‌کند و حتی تولید این دو ماده را در بدن تحریک می‌کند و در ابتدای مصرف انرژی افراد بالا می‌رود و درگاهی از مواقع فرد را دچار توهم می‌کند و باگذشت زمان آدرنالین و نور آدرنالین در بدن تخلیه می‌شود و بدن دچار خستگی روحی، جسمی، احساس ضعف و اندوه شدید می‌شود و می‌توان گفت که فرد دچار سندروم خستگی مزمن و ضعف اعصاب می‌شود و در این حالت هم ممکن است فرد دچار توهم شدید شود و احساس ‌کند که صداهایی می‌شنود و یا اینکه کسانی هستند که به او نظر دارند و چیزهایی را می‌بیند که دیگران نمی‌بینند که همه این موارد توهم بینایی و توهم شنوایی است و در ابتدا و انتهای مصرف دیده می‌شود. از طرفی با مصرف این ماده فرد دچار اختلال در بینش و قضاوت در خودش می‌شود؛ در درازمدت ممکن است حالت جنون حتی بدون صرف این ماده مخدر نیز رخ دهد.
مرگ سلول‌های خاکستری
این عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم بهزيستي و توان‌بخشی با تأیید این‌ موضوع که «مصرف ماری‌جوانا سلول‌های خاکستری مغز را می‌سوزاند» ادامه می‌دهد: ماری‌جوانا بر سلول‌های عصبی مغز شلاق می‌زند و باعث تحریک ترشح این مواد محرک می‌شوند و باگذشت زمان یک حالت پاداش رخ می‌دهد که برخی از این سلول‌ها دچار مرگ خود سلولی می‌شوند؛ یعنی داخل سلول یک موادی ترشح می‌شود که باعث مرگ خود سلول می‌شوند و بر روی منطق انسان که فرونتال و تمپورال است تأثیر می‌گذارد. از طرفی بعضی از سلول‌ها به‌صورت خیلی حساس به ماری‌جوانا واکنش نشان می‌دهند و ممکن است در مصرف اول هم دچار مشکل شوند اما در صورت ادامه مصرف این مسئله بیشتر دیده می‌شود و ممکن است به‌صورت پایدار در سلول‌ها باشد. در این میان افراد با مصرف ماری‌جوانا احساس عدم تمرکز، منگی، گیجی، اضطراب و گاهی وقت‌ها حملات شدید که با ترس‌های شدید همراه می‌شوند و برخی از این علائم ممکن است برای فرد دائمی باشد. به‌صورت کلی مواد مخدر در موقع ترک متفاوت هستند.

اشکالات و اختلالات شخصیتی
خدایی درباره ترک ماری‌جوانا خاطرنشان می‌کند: در برخی از مواد افراد در موقع ترک علائم ترک جسمی همراه با علائم ترک روحی را همراه دارند؛ در برخی افراد دیگر نیز فقط ترک علائم، ترک روانی است. در ماری‌جوانا بیشتر علائم ترک روان‌شناختی است؛ یعنی ترک این ماده مانند ماده مخدر تریاک نیست که فرد را دچار بی‌قراری و اضطراب کند و فرد در حالت خماری باشد که برایش غیرقابل‌تحمل باشد.

او ادامه می‌دهد: بیشتر افرادی که به دنبال مصرف ماری‌جوانا سوق پیدا می‌کنند، افرادی هستند که اشکالات و اختلالات شخصیتی دارند و به‌جای اینکه به‌صورت منطقی به دنبال حل مسئله بروند، به این سمت سوق پیدا می‌کنند و می‌توان گفت که بیشتر این افراد دم‌دمی‌مزاج هستند و به دنبال کارهای اکشن و خیال‌بافانه هستند که مشکل خود را در خیال خویش با سرعت می‌خواهند حل کنند؛ چون در حالت واقعی این‌طور نیست؛ به همین دلیل به دنبال موادی هستند که به‌صورت کاذب این فضا را برایشان به وجود آورد. در این افراد بیشتر این شخصیت افراد است که در مقابل ترک فرد واکنش نشان می‌دهند. به‌صورت کلی روانشناسان به‌غیراز ترک ماری‌جوانا، درمان‌های غیر دارویی و دارویی جهت حل مشکلات ارتباطی بین فردی و مشکلات شخصیتی و خانوادگی هم پیشنهاد می‌کنند تا درمان موفقی داشته باشند.
استفاده از ماری‌جوانا حالا این روزها به‌اندازه‌ای باب شده که از هر سني و هر طبقه‌ای، می‌توان کساني را پيدا کرد که مصرف‌کننده باشند و کساني که تجربه مصرف مداوم داشته‌اند، اعتراف می‌کنند که ماری‌جوانا زمینه‌ساز اعتياد بالاتر است.


ارسال نظر

Go to TOP