تاریخ انتشار:۰۹ دی ۱۳۹۴در ۱۲:۳۴ ب.ظ کد خبر:3653

مسئول حزب اعتماد ملی سیستان‌و‌بلوچستان: زخم‌خورده تشتت و تفرقه‌ هستیم

اعتماد ملی: تعداد زیاد ثبت‌نام‌ها در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را نشانه امیدواری مردم و نخبگان به آینده کشور می‌داند و اعتماد به ستاد انتخابات کشور. بر ارائه فهرست واحد اصلاح‌طلبان در استان سیستان و بلوچستان تاکید می‌کند و از کاندیداها می‌خواهد ...

اعتماد ملی: تعداد زیاد ثبت‌نام‌ها در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را نشانه امیدواری مردم و نخبگان به آینده کشور می‌داند و اعتماد به ستاد انتخابات کشور. بر ارائه فهرست واحد اصلاح‌طلبان در استان سیستان و بلوچستان تاکید می‌کند و از کاندیداها می‌خواهد که پس از تایید صلاحیت‌ها، طبق نظر شورای اصلاح‌طلبان استان عمل کنند.

گفت‌و‌گوی اعتماد ملی با شهریار حسین‌بر، مسئول حزب اعتماد ملی سیستان‌و‌بلوچستان، عضو شورای اصلاح‌طلبان و مجمع مشورتی توسعه استان و مسئول ستاد جوانان و دانشجویان حسن روحانی در انتخابات سال ۹۲ در گفت‌و‌گو با اعتماد ملی، پیش روی شماست:
شورای استان سیستان و بلوچستان حزب اعتماد ملی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان چه برنامه‌ای دارد؟
حزب اعتماد ملی چه در کلیت ملی آن و چه در غالب استانی در هر دو انتخابات مجلسین فعالیت و حضوری جدی خواهد داشت، حزب هم‌اکنون در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی نامزدهای اختصاصی دارد، در قالب شاخه استانی هم در تمامی حوزه‌ها قطعا حضوری جدی خواهد داشت. همچنین ما در هر حوزه انتخابیه از نامزدهای اصلاح‌طلب که به برنامه‌ها و تفکرات حزب نزدیک باشند حمایت جدی خواهیم کرد.

وضعیت شورای اصلاح‌طلبان سیستان و بلوچستان به چه شکل است؟ آیا شورا هم‌اکنون به نتیجه‌ای برای نامزدهای مورد حمایت خود رسیده است؟
در شورای اصلاح‌طلبان استان هم اکنون در حال بررسی نامزدهای مختلف هستیم؛ البته تا به حال هنوز به نتیجه قطعی درباره نامزد مورد حمایت نرسیده‌ایم، مهمترین مولفه برای شورای اصلاح‌طلبان استان و همچنین حزب اعتماد ملی شایستگی و همچنین اصلاح‌طلب بودن نامزد مورد حمایت است.

آیا با توجه به این حجم بالای ثبت‌نام نامزدهای انتخاباتی، شورای اصلاح‌طلبان استان می‌تواند در حوزه‌های مختلف به لیست واحدی برسد؟
تمام تلاش ما چه در شورای مرکزی شورای استان حزب اعتماد ملی و چه در قالب شورای اصلاح‌طلبان بر همین موضوع معطوف است که بتوانیم به لیستی واحد متشکل از شایستگانی اصلاح‌طلب برسیم. البته قطعا چنین نتیجه‌ای زمانی حاصل خواهد شد که همه اعضای شورا وحدت و همراهی را بر تکرویی و تمامیت‌خواهی ارجح بدانند.
ما باید از خاطر نبریم که زخم خورده تشتت و تفرقه هستیم بنابراین به هیچ عنوان نباید چنین اشتباهی را تکرار کنیم و این مهم حاصل نمی‌شود مگر با به رسمیت شناختن همه اعضای محترم شورای اصلاح‌طلبان. البته در حال حاضر وضعیت شورا بسیار خوب است و فضا فضای امیدوار کننده‌ای است. انشاءالله که همیشه به همین شکل خواهد ماند. قطعا از نامزدهای اصلاح‌طلب این انتظار وجود دارد که بعد از مرحله تایید صلاحیت‌ها، بر اساس تصمیم شورا عمل کرده و از نامزدی که مورد تایید شورا است حمایت کنند و به رقابت با همدیگر نپردازند.

 به طور کلی برداشت شما از ثبت نام بالای نامزدها در انتخابات مجلس و خبرگان چیست؟
بالا بودن ثبت‌نام برای انتخابات مجلس و خبرگان اسفند ۹۴ را می بایست از جهات مختلف تحلیل و بررسی کرد، قطعا در جامعه‌ای که احزاب سیاسی نهادینه شده باشند و مردم از کانال احزاب و برنامه‌های آنها در انتخابات شرکت کنند، حضور گسترده کاندیداها حتی اگر اتفاق هم بیفتد آنچنان به چشم نمی‌آید، چراکه غالب آرای جامعه بر اساس لیست‌های احزاب خواهد بود. در چنین جوامعی بالا بودن ثبت‌نام در انتخابات نشانه مثبت یا منفی نخواهد بود.

در جامعه ایران این موضوع را چطور می‌توان تحلیل و بررسی کرد؟ 
با توجه به ساختار سیاسی ایران و با توجه به موانع و راهکارهای ورود افراد به مجلس و اینکه هنوز احزاب در ایران آنچنان رشدی پیدا نکرده اند، ثبت‌نام هر چه بیشتر افراد به‌ویژه نخبگان جامعه می‌تواند نتیجه مثبتی در انتخابات مجلس از خود به جای بگذارد. در نظر داشته باشید حضور هر چه بیشتر افراد مختلف در صحنه انتخابات می‌تواند کمک شایانی به شفافیت فضای سیاسی کند و نتیجه مهم دیگری که از این موضوع حاصل می‌شود جلوگیری از در انحصار گرفتن فضا توسط عده‌ای معدود است.
در فضایی که احزاب متنوع حضور جدی ندارند و فرمول سیاسی هر چه توده‌ای‌تر عمل می‌کند همیشه این خطر وجود دارد که فضای سیاسی توسط جمع معدود و محدودی در انحصار گرفته شود، از نظر من ثبت‌نام تعداد زیادی در انتخابات مختلف از جمله انتخابات مجلس می‌تواند از این موضوع جلوگیری کند.

در انتخابات پیش رو اما میزان ثبت نام طبق آمارهای موجود بیش از هر دوره دیگری بوده، علت را در چه می بینید؟
علت آمار بالای ثبت‌نام‌ها مشخصا در این دوره را در دو موضوع می‌بینیم؛ اولا آمار بالای ثبت نام نشان از امیدواری مردم و به‌ویژه نخبگان جامعه نسبت به آینده کشور است، بعد از تلاش‌های دولت برای توافق جامع هسته‌ای و رفع تحریم‌ها بسیاری از نخبگان به آینده وضعیت کشور امیدوار شده‌اند و دلیل دیگر آمار بالای ثبت‌نام‌ها نشان از اعتماد هر چه بیشتر به ستاد انتخابات و فرمانداری‌هاست که این خود نشانی از موفق بودن استانداری در اداره استان است.


ارسال نظر

Go to TOP