تاریخ انتشار:۰۶ مهر ۱۳۹۴در ۹:۴۰ ق.ظ کد خبر:378

«کیهان» به نمایندگان: به برجام رای ندهید!

اعتماد ملي: روزنامه كيهان در شماره امروز خود از نمایندگان مجلس خواسته تا به توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهان رای منفی بدهند و تلاش کنند برجام به نتیجه نرسد! این روزنامه جریان افراطی در حالی دو سال پس از آغاز مذاکرات هسته‌ای در دولت ...

اعتماد ملي: روزنامه كيهان در شماره امروز خود از نمایندگان مجلس خواسته تا به توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهان رای منفی بدهند و تلاش کنند برجام به نتیجه نرسد! این روزنامه جریان افراطی در حالی دو سال پس از آغاز مذاکرات هسته‌ای در دولت یازدهم و پایان موفقیت‌آمیز این مذاکرات از نمایندگان خواسته مقابل توافق هسته‌ای بایستند که در دوره انجام مذاکرات در دولت‌های نهم و دهم که با صدور قطعنامه‌های متعدد و تحریم‌های پیاپی علیه کشورمان همراه بود، ترجیح داد از تیم مذاکرده‌کننده و حاصل پرتحریم آن تیم دفاع کند.

به گزارش اعتماد ملی، كيهان با محكوم كردن دولت نوشت «دو اصل ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسي در اين قضيه صراحت دارد که هر گونه توافق و معاهده اي با طرف هاي خارجي نياز به بررسي و تصويب مجلس شوراي اسلامي دارد. با تمام اين تفاصيل متاسفانه علي رغم گذشت بيش از دو ماه از پايان مذاکرات، دولت به بهانه هاي مختلف از ارائه لايحه برجام به مجلس خودداري کرده و هيچ نشانه اي از عزم دولت براي اين تکليف قانوني نيز ديده نمي شود.نکته تاسف بارتر آنکه دولت با دستپاچگي و عجله، پيش از طي مسير قانوني اجراي برجام را نيز کليد زده است. به نظر مي رسد دولت با اتخاذ تاکتيک « راه بينداز، جا بينداز!» سعي در دور زدن مجلس داشته و مي خواهد نمايندگان مجلس را در عمل انجام شده قرار دهد. در همين زمينه روحاني چندي پيش در مصاحبه اي اعلام کرد نظر مجلس درباره توافق هسته اي، مخالف نظر مردم نخواهد بود! حال آنکه خواسته مردم از توافق، لغو کليه تحريم ها و ادامه برنامه هسته اي است؛ موضوعي که در برجام ديده نمي شود. روز گذشته نيز علي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي اجرايي شدن توافق را تاييد کرده و گفت: قطعا وارد فاز اجراي برجام شده ايم! »

اين روزنامه همچنين در تحليل وظيفه سنگين مجلس گفته است: «وظيفه سنگين مجلس روز گذشته برخي نمايندگان مجلس از طرحي دو فوريتي درباره توافق هسته اي خبر دادند که تا بعداز ظهر ديروز بيش از ۵۰ نماينده آن را امضا کرده اند. به گفته پيشنهاد دهندگان، اين طرح ملاحظات کشور و نظام در اجراي برجام در ابعاد مختلف اقتصادي، فني، علمي، نظارتي و ديگر ابعاد مدنظر قرار گرفته و دولت را در اجراي برجام ملزم به رعايت آن مي کند. ارائه اين طرح در حالي است که کميسيون ويژه برجام نيز گزارش خود را تقديم نمايندگان ملت خواهد کرد. حال بايد ديد نمايندگان مجلس دربرخورد با برجام که دولت پيش از اخذ مجوز قانوني اجراي آن را آغاز کرده است، چه تدبيري خواهند انديشيد. آيا به رسالت تاريخي خود در اين زمينه عمل مي کنند يا با ارائه چند توصيه و نصيحت کلي، کيفي و غيرقابل سنجش به دولت، از زير اين بار سنگين شانه خالي کرده و بر خط دولت برای به حاشيه راندن مجلس، مهر تاييد می‌زنند. 

خطوط قرمز هسته اي کشور کاملاً روشن و صريح بوده و به هيچ عنوان قابل انکار و چشم پوشي نيست. ملت نيز از نمايندگان خود انتظار دارند شان و جايگاه مجلس را به عنوان سنگربان خطوط قرمز هسته اي رعايت کرده و مرعوب جوسازي هاي رسانه اي نشده و برخي وعده و وعيدهاي انتخاباتي آنان را از عمل به رسالت خود بازندارد.
در حالي که اصل اساسي همزماني تعهدات دوطرف در توافق رعايت نشده، نمايندگان ملت بايد از خود بپرسند تا چندي ديگر که ايران همه امتيازات سنگين خود را واگذار کرد، با دست خالي چگونه خواهد توانست حق خود را از طرف مقابل بگيرد؟ نکته مهم و قابل تامل آن است که امتيازات داده شده به هيچ عنوان قابل بازگشت نيستند. نه ۹۷۰۰ کيلو اورانيوم غني شده را مي توان به کشور بازگرداند و نه سانتريفيوژهاي اسقاط شده را مي توان دوباره راه اندازي کرد و نه راکتور بتن ريزي شده اراک را مي توان به حالت اول درآورد

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP