تاریخ انتشار:۱۶ دی ۱۳۹۴در ۱:۰۳ ب.ظ کد خبر:3806

سمیه طهماسبی: مجلس نهم مطالبات واقعی مردم را پیگیری نکرد

اعتماد ملی: از هنگامی که زن ایرانی پای در عرصه جمعی گذاشته، زمان زیادی سپری نشده است، اما در همین مدت کوتاه زن ایرانی به عنوان نیمه جان گرفته جامعه مردسالار توانسته، دستاوردهای مهمی را با وجود محدودیت‌های فرهنگی و اجتماعی کسب کند. در سال‌های ...

اعتماد ملی: از هنگامی که زن ایرانی پای در عرصه جمعی گذاشته، زمان زیادی سپری نشده است، اما در همین مدت کوتاه زن ایرانی به عنوان نیمه جان گرفته جامعه مردسالار توانسته، دستاوردهای مهمی را با وجود محدودیت‌های فرهنگی و اجتماعی کسب کند. در سال‌های گذشته روند مشارکت و فعالیت زنان ایرانی ضربآهنگ تند‌تری گرفته است تا آنجا که رشد روز افزون حضور زنان در مراکز دانشگاهی و نهاد‌های مدنی و… انتظارات جدیدی را فراروی نیمه بیدار شده ایران مدرن ایجاد کرده است.

با آنکه کوشش‌های زنان برای به دست آوردن مطالبات خود با چالش‌های زیادی روبه‌رو بوده است، اما سختکوشی برخی از زنان، افق روشنی را برای مشارکت آگاهانه آنها در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی گشوده است. در دهه‌های اخیر و پس از آنکه نسل مدرن زن ایرانی فعالیت مدنی و سیاسی خود را تجربه کرد، تعدادی از آنها با آگاهی از فراز و نشیب‌ها و تهدید‌های فعالیت‌های سیاسی و حزبی، به «سیاست‌ورزی» رو آوردند.

دکتر سمیه طهماسبی مسئول شاخه بانوان حزب اعتماد ملی و دانش‌آموخته رشته فلسفه و درس‌های حوزوی از جمله کسانی است که از سال‌ها پیش وارد کارزار سیاسی شده است. او در سال‌های گذشته همت خود را بر آن داشت تا مشارکت سیاسی را در چارچوب عقلانیت انتقادی و همچنین توسعه ظرفیت و کیفیت بیشتر بانوان ایرانی در مشارکت‌های جمعی و سیاسی نشان دهد. رییس شاخه بانوان حزب اعتماد ملی بر این باور است که جایگاه محدود و تقلیل یافته زن ایرانی ریشه در شرایط تاریخی و فرهنگی دارد و تا هنگامی که بانوی ایرانی شایستگی‌های خود را در پویش‌های اجتماعی و سیاسی نشان ندهد، جایگاه فکری، آموزشی و صنفی زن ایرانی از دیدگاه یکسویه مردانه خارج نمی‌شود و امکان رقابت مناسب بین دو جنس در جامعه فراهم نمی‌شود.

آنچه می‌خوانید گفت‌و‌گو با دکتر سمیه طهماسبی در مورد انتخابات هفتم اسفند ماه است.

خانم طهماسبی انتخابات ٧ اسفند واجد چه ویژگی‌ای نسبت به دوره‌های گذشته است؟
انتخابات این دوره متاثر از چند فرآیند و پدیده سیاسی است. نخستین ویژگی انتخابات ٧ اسفند به مشارکت نیروهای سیاسی برای حضور در رقابت دموکراتیک معطوف می‌شود.
ثبت نام حدود ١٢ هزار نفر نامزد موید این واقعیت است که حجم متراکمی از چهره‌های مدیریتی، علمی، سیاسی و اقتصادی و…، مجلس را مرکز ثقل تصمیم‌سازی قلمداد می‌کنند و راه‌حل بخش مهمی از چالش‌های موجود را مرهون مجلس قوی و کارآمد می‌دانند. دومین ویژگی این دوره انتخابات به شرایط پس از دوران هشت ساله گذشته احمدی‌نژاد و طلیعه دولت تدبیر و امید و توافق برجام ارتباط پیدا می‌کند.
پس از آنکه افکار عمومی و حتی بدنه اجتماعی فرودست متوجه شد که چه کلاه گشادی به اسم عدالت و مهرورزی بر سرشان رفته است، تلاش می‌کنند، دستاورد‌های انتخابات ٢۴ خرداد ٩٢ را پاس بدارند و مانع بازگشت به شرایط قانون‌گریزی و پوپولیسم شوند. تقابل و کشاکش قانونمداری یکی دیگر از مختصات این انتخابات است تفسیر خاص از نفوذ، محدود شدن برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب، هجوم به سفارتخانه و به ویژه اخلال در مراسم مجوز‌دار توسط افراطیان و جریان‌های سازمان یافته و… از نشانه‌های رویارویی قانون‌گریزان علیه قانون‌گرایی در انتخابات است.

با توجه به آنکه کمتر از ٢ ماه تا انتخابات مانده است، برنامه شما برای اطلاع‌رسانی چیست؟ و آیا اساسا شرایط اطلاع‌رسانی موجود را عادلانه می‌بینید؟
حزب اعتماد ملی و گروه‌های سیاسی اصلاح‌طلب همواره از جریان اطلاع‌رسانی سالم و تبعیض‌آمیز و جناحی ضربه خورده‌اند و گلایه و نقدهای خودشان را هم مطرح کردند. بنده فکر می‌کنم تا هنگامی که تمام تریبون‌های رسمی و غیررسمی نظام توسط یک جناح سیاسی اداره می‌شود و هیچ سهمی به اندیشه و دیدگاه رقیب داده نمی‌شود، تکلیف روشن است و چه انتظاری می‌توان داشت که فرآیند اطلاع‌رسانی در انتخابات کاملا عادلانه برقرار می‌شود. مضاف بر آنکه صدا و سیما با ادعای بی‌طرفی ! هرگونه تخریب علیه سرمایه‌های ملی و اجتماعی اصلاح‌طلب را در دستور کار قرار داده است. جالب آنکه این رسانه در برنامه «نبض دانشجو» مدعی است که تمامی صاحبان قدرت را نقد می‌کند که این ادعا بنابر تحلیل آماری برنامه‌های خودشان به شوخی شباهت بیشتری دارد !!

شما کدام یک از مطالبات مردم را پیگیری خواهید کرد و اساسا وجوه تمایز شما با نمایندگان زن کنونی چیست؟
طبعا اختلاف دیدگاه بنده با نمایندگان فعلی مجلس بسیار روشن است. نمایندگان زن کنونی بیشتر از آنکه حقوق و مطالبات بانوان ایرانی را نمایندگی کنند، متاسفانه علیه مطالبات فرو مانده آنان عمل کرده‌اند! نمایندگان کنونی بیشتر از آنکه نماینده واقعی مردم باشند، نماینده جریان خاصی از تک‌صدایی در کشور هستند. از این‌رو بنده تلاش خواهم کرد با روشنگری و ابزار قانونی بالندگی را حاکم بر فضای کنونی مجلس کنم.
اگر مجلس آینده به سمت عقلانیت سیاسی، استقلال رای، شهامت مدنی و ترجیح منافع جمعی بر منافع فردی حرکت نکند، دیگر هیچ امیدی به سامان یافتن امور نخواهیم داشت. در واقع وظایف نمایندگان مجلس، نظارت دقیق بر عملکرد مسوولان در قانون‌گذاری است. این در حالی است که چند مجلس اخیر به هیچ‌وجه وظایف خود را به خوبی انجام نداده‌اند و شاهد این ادعا روند سوءاستفاده مالی و رانت‌خواری در هشت سال گذشته است.

شما به عنوان رییس شاخه بانوان حزب اعتماد ملی وارد رقابت انتخاباتی شده‌اید، برنامه اصلی شما در انتخابات آتی چیست؟
طبعا برنامه اصلی بر مبنای استراتژی حزب اعتماد ملی خواهد بود، ما تلاش خواهیم کرد در درجه اول ضمن معرفی کاندیداهای شاخص، برنامه‌های کلان حزب جهت حضور در مجلس را در عرصه‌های انتخاباتی ارایه کنیم تا مردم با آگاهی کامل بتوانند به انتخاب قانونی دست یابند. در صورت موفقیت در کسب اعتماد مردم شریف و مطالبات انباشته‌ در عرصه‌های مختلف بر زمین مانده که در پیش روست و با خرد جمعی، کارشناسانه، طبقه‌بندی اولویت‌گذاری باید مورد رسیدگی قرار گیرد.
طبیعی است از کاندیداهایی که خانم هستند و رای عمومی مردم را به خود جلب می‌کنند علاوه به مطالبات و انتظارات عمومی نمایندگان انتظارات خاصی هم وجود دارد و آن توجه خاص به تلاش در جهت توقعات و مطالبات قشر بانوان است. موانع فرهنگی ارتقای سطح حضور و مشارکت اجتماعی بانوان، خشونت چند لایه علیه زنان، بیکاری و معضل اشتغال بانوان فارغ‌التحصیل، نادیده گرفته شدن جایگاه ونقش زنان خانه‌دار، فشارهای ناشی از توقعات و وظایف زیاد و نانوشته خانواده و محل کار از بانوان شاغل، محدودیت‌ها در نهایت کم‌توجهی به حقوق شهروندی بانوان از جمله اولویت‌هایی است که ما آن را پیگیری می‌کنیم. کم توجهی به مسوولیت‌های متعددی که بر دوش زنان سرپرست خانوار و دختران بی‌سرپرست سنگینی می‌کند و بسیاری مسائل دیگر مواردی است که باید با تشکیل مجلس کارآمد و شجاع مورد پیگیری قرار گیرد.

مشارکت شما در انتخابات ٧ اسفند چه پیامی دارد؟
به نظر می‌رسد حضور بنده به عنوان رییس شاخه بانوان حزب اعتماد ملی چندین پیام را به مخاطبان و فضای سیاسی ارسال می‌کند. اولا بر اهمیت تحزب و لزوم شکل‌گیری احزاب قوی به عنوان رکن مهم مردم‌سالاری و جمهوریت نظام که به صراحت در قانون اساسی جمهوری اسلامی آمده، تاکید می‌کند. دوم اینکه بانوان اگر می‌خواهند از طریق ساختار قدرت به مطالبات تاریخی و انباشته دست یابند حزب می‌تواند بهترین ساز و کار را در اختیار آنها قرار دهد.
در احزاب ظرفیت‌هایی هست که با برنامه‌های آموزشی و تمرین سیاست‌ورزی، رفته‌رفته اعضای خود را به توانمندی و بلوغ لازم سیاسی می‌رسانند و از این طریق بزرگ‌ترین خدمت را در جهت کادر‌سازی و گزینش سالم انسان‌های شایسته برای نظام انجام می‌دهند. سوم اینکه حزب اعتماد ملی به چنان ظرفیتی دست یافته که تعداد قابل توجهی از بانوانی که سال‌هاست در آن فعالیت می‌کنند به این ظرفیت و شایستگی رسیده‌اند که حزب می‌تواند در کنار مردان حزبی آنها را با سرافرازی تمام در معرض آرای عمومی قرار دهد. امیدواریم این اقدام حزب، همپای سایر احزاب گامی درجهت اعتلای جمهوریت در کشور عزیز ایران و تحقق مطالبات بر زمین مانده مردم شریف به ویژه بانوان باشد.

tahmasbi1

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP