تاریخ انتشار:۰۶ مهر ۱۳۹۴در ۱۰:۲۵ ق.ظ کد خبر:385

احقاق حقوق زنان نیازمند نگاه فراجناحی

اعتماد ملي: دبیر کل جامعه زینب (س) احزاب را مانع شکل گیری بداخلاقی های سیاسی و هزینه های نامتعارف انتخاباتی دانست و گفت: وامدار احزاب بودن بهتر از وامدار اشخاص بودن است. به گزارش ايرنا، اعظم حاجی عباسی درباره مشارکت زنان در انتخابات و سهم آنان ...

اعتماد ملي: دبیر کل جامعه زینب (س) احزاب را مانع شکل گیری بداخلاقی های سیاسی و هزینه های نامتعارف انتخاباتی دانست و گفت: وامدار احزاب بودن بهتر از وامدار اشخاص بودن است.
به گزارش ايرنا، اعظم حاجی عباسی درباره مشارکت زنان در انتخابات و سهم آنان گفت: متاسفانه انتخاب کاندیداها و تصمیم گیری در این مورد تاکنون از طریق خانم ها نبوده است و این تشکل، خواهان این است که تصمیم گیری در مورد تعداد کاندیداها و شاخص های تعریف شده در این زمینه از طریق فعالان در بخش زنان مورد بررسی قرار گیرد .
وی راهبرد جامعه زینب(س) را برای انتخابات آینده هم مورد توجه قرار داد و افزود: جامعه زینب(س) جزو طیف اصولگرایی محسوب می شود و در حال بررسی هستیم .
دبیرکل جامعه زینب(س) ادامه داد: باید به مسایل زنان نگاه فراجناحی صورت گیرد و از طریق وحدت و همدلی به نتیجه دلخواه برسیم. برای احقاق حقوق زنان به دنبال نگاه ملی و تشکیل حزب فراگیر زنان هستیم .
حاجی عباسی با اشاره به فرمایش های رهبر معظم انقلاب مبنی براینکه باید نهاد فراقوه ای برای پیگیری مسایل زنان تشکیل شود، اضافه کرد: خواهان افزایش تعداد داوطلبان زن در لیست انتخاباتی هستیم تا از طریق احزاب وارد انتخابات شوند .
وی با یادآوری طرح افزایش نمایندگان زنان را در مجلس شورای اسلامی که در زمان مرحومه مریم بهروزی تهیه شد، تصریح کرد:مسکوت ماندن این موضوع، بیشتر متوجه خودمان است و امیدواریم در دستور کار فعالان امور زنان قرار گیرد .
 درکشور نظام حزبی نداریم
دبیرکل حزب جامعه زینب(س) درباره جایگاه و نقش احزاب در ایجاد مشارکت حداکثری مردم در انتخابات نیز گفت: متاسفانه در کشور نظام حزبی و ساز و کار نظام حزبی نداریم؛ نقش احزاب زمانی پر رنگ می شود که پایگاه واقعی داشته باشند .
حاجی عباسی افزود: در شرایط فعلی ایجاد شور و نشاط و اعتماد سازی توسط احزاب در بین مردم می تواند باعث حضور حداکثری و مشارکت سیاسی مردم شود .
احزاب از نگاه ابزاری به مردم جلوگیری می کند
دبیرکل حزب جامعه زینب(س) درباره نقش احزاب در آگاهی بخشی به مردم در انتخابات نیز اظهار داشت: احزاب در ارتباط متقابل باید بتوانند ارتباطات خود را بعد از انتخابات نیز با مردم حفظ کنند و اگر از کاندیدایی حمایت می کنند و آن کاندیدا پیروز انتخابات می شود، مطالبات مردم از طریق احزاب پیگیری شود .
حاجی عباسی با اشاره به اینکه احزاب باید حمایت کننده و واسط بین مردم و منتخبان باشند، گفت: اگر احزاب بتوانند نقش خود را به عنوان رابط بین مردم، داوطلبان و منتخبان به خوبی ایفا کنند؛ بارقه امیدی در دل مردم ایجاد خواهند کرد و مردم این احساس را نخواهند داشت که به آنان نگاه ابزاری شده است .
وی خاطر نشان کرد: احزاب با عملکرد بجا می توانند از بروز اختلافات جلوگیری کنند و اگرمنتخبین ازطریق احزاب به قدرت برسند وامدار اشخاص نخواهند بود و از طرفی احزاب نهادهای مردمی هستند و اگر منتخبان از طریق احزاب به قدرت برسند، باید به حزب مربوطه پاسخگو بوده و احزاب نیز از آنان حمایت خواهند کرد.
حاجی عباسی اضافه کرد: اختلاس ها در زمانی شدت یافت که احزاب تضعیف شدند و احزاب می توانند نظام را در مقابل مفاسد اقتصادی واکسینه کنند .
دبیرکل حزب جامعه زینب(س) با اشاره به فعالیت خانه احزاب نیز عنوان کرد: خانه احزاب جایگاه صنفی دارد که با ترویج فرهنگ حزبی بطور غیر مستقیم می تواند در مشارکت حداکثری ایفای نقش کند .
 تاکید بر بی طرفی دستگاه های نظارتی و اجرایی انتخابات
حاجی عباسی در بخش دیگری از این گفت و گو به انتظار حزب تابعه اش از دستگاه های نظارتی و اجرایی در انتخابات پرداخت و گفت: دستگاه های نظارتی باید ناظر و دستگاه های اجرایی باید امانتدار مردم باشند؛ هر دو در انتخابات نقش بی طرفی را ایفا کنند و قانون و حقوق شهروندان ملاک عمل قرار گیرد .
کادرسازی و سازماندهی در بقای احزاب موثر است
دبیر کل جامعه زینب (س) در پاسخ به این سوال که احزاب برای جلوگیری از تعطیلی و توقف چه اقداماتی باید انجام دهند؟ گفت: قانونمداری و تلاش در جهت رشد و شکوفایی نیروهای انسانی در کنار کادر سازی و سازماندهی مردم می توانند نقش بسزایی در حیات احزاب داشته باشد.
حاجی عباسی رعایت تقوای سیاسی، اخلاق سیاسی و عمل به قانون را جوهره اصلی تداوم حیات احزاب دانست و اضافه کرد: اگر نقش احزاب در انتخابات در ایران اسلامی با محوریت ولی فقیه پررنگ شود کمتر شاهد بداخلاقی های سیاسی و هزینه های نامتعارف خواهیم بود.
 وامدار حزب بهتر از وامدار اشخاص است
این فعال سیاسی درباره برخی بداخلاقی های سیاسی و هزینه های نامتعارف انتخاباتی نیز گفت: دلایل بداخلاقی های سیاسی ناشی از عوام فریبی است. در کشورهایی که نظام حزبی حاکم باشد کمتر شاهد چنین روش هایی هستیم و اگر نقش احزاب پررنگ تر شود چنین بداخلاقی هایی با هزینه های نامتعارف نخواهیم داشت .
حاجی عباسی افزود: اگر منتخبان وامدار احزاب باشند بهتر از آن است که وامدار اشخاص باشند .

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP