تاریخ انتشار:۲۱ دی ۱۳۹۴در ۱۲:۲۱ ب.ظ کد خبر:3861

ناصری‌شوهان: اصلاح‌طلبان با اتحاد و انسجام فراگیر در انتخابات حاضر می‌شوند

اعتماد ملی: دبیر حزب اعتماد ملی در استان ایلام گفت: تجربه‌ی سال 84 و 88 هم مؤید این است که بدون اتحاد احزاب در قالب جبهه انرژی‌ها هرز می‌روند و تنها با اتحاد و ائتلاف حداکثری احزاب موفقیت در انتخابات سراسری مقدور است و سیاست حزب ...

اعتماد ملی: دبیر حزب اعتماد ملی در استان ایلام گفت: تجربه‌ی سال ۸۴ و ۸۸ هم مؤید این است که بدون اتحاد احزاب در قالب جبهه انرژی‌ها هرز می‌روند و تنها با اتحاد و ائتلاف حداکثری احزاب موفقیت در انتخابات سراسری مقدور است و سیاست حزب اعتماد ملی هم در این دوره از انتخابات حرکت و اقدام همراه با سایر احزاب اصلاح‌طلب است.

«محمدرضا ناصری‌شوهان» با حضور در دفتر ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: مجموعه‌ رخدادها و تحولات دو دهه گذشته از ریزش اردوگاه اصول‌گرایی و گرایش مستمر به‌سوی جبهه‌ی اصلاح‌طلبی حکایت دارد و در مقابل اصلاح‌طلبان حتی در روزهای سخت و تنگناهای ناشی از فشار اصولگرایان به سمت آن‌ها تمایل نشان نداده‌اند.

وی افزود: جریان اصلاح‌طلبی از یک تفکر پایدار برخوردار بوده و آنان که دنبال عقلانیت بوده‌اند به‌خوبی متوجه شده‌اند که راه عبور از سختی و حرکت روبه‌جلو برای کشور در جریان اصلاح‌طلبی یافته می‌شود زیرا این تفکر با اتکای به قانون و استفاده از ادبیات علمی و خردجمعی توانسته نظر عموم مردم را به سمت خود جلب کند و هر زمان که در رأس مدیریت اجرایی و قانون‌گذاری کشور بوده به‌خوبی از عهده‌ی حل مسائل کشور برآمده است.

دبیر حزب اعتمادملی در استان خاطرنشان کرد: اصولگرایانی که دل درگرو نظام و آرمان‌های امام و انقلاب دارند در عمل از شیوه‌های اصلاح‌طلبانه استفاده کرده و به‌خوبی می‌دانند که مردم زبان خرد، منطق و گفت‌وگو را به ادبیات و رفتارهای قیم‌مآبانه ترجیح می‌دهند.

اصولگرایان میانه‌رو از تندروها فاصله‌ی معناداری گرفته‌اند

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی تأکید کرد: جریان اصلاح‌طلبی دل در گروه قانون دارد و با عقلانیت، قانون‌گرایی و خرد جمعی دنبال رفع موانع توسعه و پیشرفت کشور است به همین دلیل است که می‌بینیم در دهه اخیر و خصوصاً با توجه به تجربه‌ی دولت‌های نهم و دهم اصولگرایان معتدل و عقلانیت محور به سمت برنامه‌ها و دیدگاه‌های اردوگاه اصلاح‌طلبی آمده‌اند که بارزترین جلوه آن در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ و رخدادهای بعد از آن مشاهده می‌شود.

وی بابیان اینکه تنها اصولگرایان تندرو ازجمله جبهه‌ی پایداری و احمدی‌نژادی‌ها در برابر موفقیت‌ها مقاومت می‌کنند، تأکید کرد: منهای تندروها که صرفاً به دنبال به کرسی نشاندن برنامه‌های خود هستند و هیچ‌گاه دنبال اجماع به معنای پذیرش «دیگری» و آراء متفاوت نبوده‌اند اصولگرایان میانه‌رو با محوریت آقایان لاریجانی، ناطق نوری و ولایتی از تندروها فاصله‌ی معناداری گرفته‌اند البته اصولگرایان میانه‌رو هیچ‌گاه خود را در اصلاح‌طلبی ادغام نمی‌کنند و کماکان با پرچم اصولگرایی درصحنه حضور دارند.

ناصری‌شوهان ادامه داد: اصولگرایی میانه‌رو ازآنجایی‌که با اجماع با اصلاح‌طلبان در حاشیه‌ی این جریان قرار می‌گیرند از ائتلاف رسمی با آنان ابا دارند اما اجماع آن‌ها با اصولگرایان تندرو نیز بسیار دور از ذهن و بعید به نظر می‌رسد به‌عنوان نمونه درگذشته جامعتین حکم جریان اصول‌گرایی بودند و کار شیخوخیت را در این جریان انجام می‌دادند الآن این شیخوخیت تقریباً ازمیان‌رفته بنابراین اصولگرایان در صورت کلی با دو دسته‌بندی یعنی اصولگرایان میانه‌رو و جریان پایداری در عرصه‌ی انتخابات حضور خواهند یافت.

وی ادامه داد: البته به نظر می‌رسد جریان اصولگرایی میانه‌رو که از اتحاد با تندروها ناامید و همچنین نگران پایگاه رأی خود است مایل است بدون آرم و عنوان از فرصت‌های اتحاد و ائتلاف با اصلاح‌طلبان بهره گیرد.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: در جبهه‌ی اصلاح‌طلبی با تکیه‌بر تجارب دو دهه‌ی اخیر وارد دوران بلوغ و عقلانیت خود شده و با در نظر گرفتن اشتباهات بزرگ در دو انتخابات‌ ریاست جمهوری ۸۴ و ۸۸ که با دوری گزینی از اتحاد و ائتلاف و روی آوردن به وزن‌کشی حزبی کشور را تقدیم اصولگرایان تندرو کردند و خسارات بسیاری از این بابت به کشور وارد آمد اکنون به‌صورت یکپارچه و همانند انتخابات ۹۲ به سمت همگرایی و وحدت در نظر و عمل حرکت می‌کنند.

وی بابیان اینکه در حال حاضر کم‌ترین مشکلی در اردوگاه اصلاح‌طلبی وجود ندارد، تأکید کرد: اگر هم درجایی اختلاف‌نظر یا مشکلی وجود داشته باشد با پادرمیانی عقلای قوم رفع شده و با شناخت و تجربه‌ای که بنده دارم در انتخابات آینده جبهه‌ی اصلاحات با همگرایی و انسجام بالایی که البته دربرگیرنده سهم و مشارکت همه‌ی اعضای عضو این جبهه است در انتخابات حضور خواهند یافت و با حضور حداکثری مردم در انتخابات درصد بالایی از کرسی‌های مجلس را به دست خواهند آورد.

دبیر حزب اعتماد ملی در استان ایلام خاطرنشان کرد: هم حاکمیت و هم نیروهای سیاسی دو جناح خصوصاً اصولگرایان معتدل و میانه‌رو به این نتیجه رسیده‌اند که موفقیت و استحکام کشور در گروه حضور همه‌ی گروه‌ها و سلایق سیاسی به دست خواهد آمد و حذف اصلاح‌طلبان و قدرت یکدست اصولگرایان عامل موفقیت کشور نخواهد بود.

ناصری‌شوهان ادامه داد: تک‌صدایی و یکپارچگی در قدرت سبب بروز مشکلات مدیریتی بسیار در کشور شد و در شرایطی که امکان مشارکت اصلاح‌طلبان فراهم نبود در شهری مثل تهران نمایندگان با ۵ درصد آراء به مجلس راه یافتند و این کار زیبنده‌ی یک کشوری متکی به آراء مردم نیست.

وی با مثبت ارزیابی کردن فضای انتخابات از حیث بحث صلاحیت‌ها در سال جاری گفت: نشانه‌ای از رد صلاحیت اصلاح‌طلبان معتقد به‌نظام وجود ندارد و این جریان بدون تردید و امیدوارانه در حال برنامه‌ریزی برای حضور در انتخابات مجلس است و حتی نزدیکی و هم‌گرایی نانوشته‌ی اصولگرایان میانه‌رو و اصلاح‌طلبان خود امر مبارکی است که نشان می‌دهد فصل جدیدی در حیات سیاسی کشور شروع‌شده و در زمانه‌ای که ایران در محیطی پر از تنش و آشوب به سر می‌برد همدلی و وفاق در درون کشور از عوامل ایجاد امنیت ستودنی و مثال‌زدنی کشور است.

عضو حزب اعتماد ملی تصریح کرد: انتخابات همواره عامل تحکیم مردم‌سالاری و راه مطمئن دستیابی به آرمان‌ها و اهداف انقلاب بوده است و این انتخابات هم با توجه به شرایط داخلی و خارجی می‌تواند به موفقیت بیشتر کشور در رفع مشکلات برجای‌مانده از دولت‌های نهم و دهم منجر شود زیرا حجم مشکلات به‌گونه‌ای است که برای برون‌رفت از آن‌ها نیازمند مجلسی هستیم که ضمن حفظ استقلال و شأن نظارتی مجلس، قوه‌ی مجریه را در حل مشکلات داخلی و خارجی کمک و در سیاست‌های داخلی در حوزه‌های مختلف متناسب با تحولات جامعه تغییراتی را اعمال کند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با اشاره به شعارهای دکتر روحانی در انتخابات ۹۲ تأکید کرد: دولت در عرصه‌ی سیاست خارجی با استفاده از دیپلمات‌های کارآمد و دانا توانست در مناسبات بین‌المللی موفق شود و مشکلات بسیار زیادی که در اثر تحریم‌ها ایجادشده بود را با مذاکره‌ی فشرده و گسترده به نتیجه برساند اما در سیاست داخلی هنوز موفق نشده به شعارها و وعده‌های خود عمل کند البته تا حدودی هم برنامه‌ی دولت این است که پس از حل‌وفصل مناقشه‌ی هسته‌ای به‌تدریج قفل‌های بسته‌شده‌ی داخلی در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی را باز کند.

وی ادامه داد: البته این نکته با انتظار مردم برای حل مشکلات اقتصادی و سیاسی با سرپنجه تدبیر دولت منافاتی ندارد شاید همین نکته نیز اصلاح‌طلبان و همراهان دولت را بیشتر ملزم می‌کند برای روی کار آوردن مجلسی همسو با دولت کوشش کنند و با مبنا قرار دادن تدابیر و سازوکارهای اتخاذشده در انتخابات ۹۲ و تشویق حضور حداکثری مردم آنچه مطلوب دولت، اصلاح‌طلبان و به صلاح کشور است را رقم بزنند.

وی بابیان اینکه پیش‌بینی شخص من این است اصلاح‌طلبان با رایزنی با نهادهای نظارتی و شخصیت‌های طراز اول امکان حضور همه‌ی سلایق را فراهم می‌کنند، خاطرنشان کرد: حال که جامعه‌ی جهانی از روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهوری موفق که قادر به حل مشکلات خارجی کشور بوده نام می‌برد، انتظار عموم مردم و فعالان سیاسی از ایشان این است که با برطرف نمودن مشکلات داخلی به‌عنوان دولتمردی موفق ظاهر شوند.

ناصری‌شوهان با تأکید بر اینکه اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه از اصولگرایان میانه‌رو فرار نکرده‌اند، گفت: اصلاح‌طلبان و اصولگرایان واقع‌بین در کنار هم می‌توانند مشکلات کشور را برطرف کنند و راهی جز این هم برای رسیدن به جامعه‌ای بهتر و توسعه‌یافته‌تر وجود ندارد.

احزاب در ایران نتوانسته‌اند نقش ذاتی خود را در انتخابات ایفا کنند

وی در خصوص دلایل ناکامی فعالیت‌های حزبی در کشور گفت: احزاب در ایران تاکنون نتوانسته‌اند نقش ذاتی خود را در عرصه سیاسی که انتخابات یکی از این عرصه‌هاست ایفا کنند زیرا عمدتاً با اتکا به دولت شکل‌گرفته‌اند و جز معدودی احزاب ازجمله اعتماد ملی که در شرایطی شکل گرفت که خارج از دولت بوده، همراه با دولت اوج می‌گیرند و با اتمام عمر دولت وارد دوران افول می‌شوند.

عضو حزب اعتماد ملی ادامه داد: از سوی دیگر احزاب از سوی صاحبان قدرت با موانعی روبرو می‌شوند که بخش عمده‌ای از انرژی آن‌ها را تحلیل می‌برد و مانع از پرداختن جدی و پایدار آن‌ها به کارویژه‌های ذاتی حزبی می‌شود.

وی با انتقاد از دیدگاهی که در ادوار گذشته دنبال وزن‌کشی حزبی در انتخابات بود، تأکید کرد: در شرایط موجود هیچ حزبی نمی‌تواند ادعا کند که با معرفی کاندیدای حزبی موفق می‌شود تجربه‌ی سال ۸۴ و ۸۸ هم مؤید این است که بدون اتحاد احزاب در قالب جبهه انرژی‌ها هرز می‌روند و تنها با اتحاد و ائتلاف حداکثری احزاب موفقیت در انتخابات سراسری مقدور است و سیاست حزب اعتماد ملی هم در این دوره از انتخابات حرکت و اقدام همراه با سایر احزاب اصلاح‌طلب است.

ناصری‌شوهان ادامه داد: در این دوره حزب اعتماد ملی با شیخوخیت تلاش می‌کند خرده اختلافاتی که احیاناً پیش می‌آید برطرف نماید و حتی باگذشت از بخشی از خواسته‌ها و حقوق خود و با تکیه‌بر تجربه سال ۹۲ مشکلات احتمالی را برطرف نماید نتیجه‌ی این تلاش و رویکرد را که خواست همه‌ی گروه‌های اصلاح‌طلب است در یکپارچگی و اتحاد خوبی است که در شورای هماهنگی انتخابات اصلاح‌طلبان مشاهده می‌کنیم.

اولویت حزب اعتماد ملی، میدان دادن به احزاب است

وی بابیان اینکه حزب اعتماد ملی از احزاب استخوان‌دار و مطرح در کشور است، تأکید کرد: نگاه و اولویت حزب اعتماد ملی به ارزش نهادن و میدان دادن به احزاب است و نه شخصیت‌های سیاسی و ازنظر ما اگرچه شخصیت‌های مؤثر نقش خوبی دارند اما این تأثیر باید به‌تدریج و در چارچوب احزاب قرار بگیرد نه به‌عنوان تبعیت احزاب و جریان‌های سیاسی از شخصیت‌های کاریزماتیک.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با تأکید بر ضرورت حضور احزاب و تشکل‌های دو جناح گفت: مجلسی که تشکیل می‌شود بهتر است یک‌طرفه نباشد و رقابتی باشد اما با اکثریت اصلاح‌طلبان و یکدست شدن در هر شرایطی چه یکدستی به سود اصلاح‌طلبان باشد و چه اصولگرایان را یک آفت میدانم زیرا در نبود یک ناظر رقیب قوی رکود و جمود در مجلس حاکم می‌شود و کارآمدی و تلاش در جهت برطرف کردن عیوب و نواقص متوقف می‌شود که درنهایت چنین شرایطی اساساً به زیان مردم و کشور است.

ناصری شوهان با سرد ارزیابی کردن فضای انتخابات در کل کشور در قیاس با انتخابات سنوات گذشته، خاطرنشان کرد: با اینکه به زمان ثبت‌نام نامزدهای انتخابات نزدیک شده‌ایم اما به‌دلایلی‌چند هنوز آن فضای انتخاباتی که معمولاً در سال‌های گذشته در چنین ایامی در کشور حاکم می‌شد خبری نیست.

وی ادامه داد: تجربه‌ی سال‌های گذشته در رد و تأیید صلاحیت‌ها نخستین عامل مهم در ایجاد چنین فضایی است و در شرایطی که مشخص نیست چه کسی تأیید و یا رد صلاحیت می‌شود فعالان سیاسی و عامه‌ی مردم نیز ترجیح می‌دهند تا زمان مشخص و قطعی شدن نتایج خود را بدون دلیل هزینه نکنند.

دبیر حزب اعتماد ملی در استان ایلام اضافه کرد: دلیل دوم هم این است که دولت تدبیر و امید به‌رغم تحقق وعده‌های خود در حوزه‌ی سیاست خارجی هنوز در داخل به‌ویژه در حوزه‌ی اقتصاد و سیاست وعده‌های خود را عملی نکرده و مردم و فعالان سیاسی کماکان امیدوار و منتظر تحقق شعارهای دولت هستند.

انتقاد از تلاش برای دامن زدن غیرواقعی به انتظارات فزاینده از آثار و نتایج تحریم‌ها

ناصری‌شوهان با انتقاد از تلاش رقیب برای دامن زدن غیرواقعی به انتظارات فزاینده از آثار و نتایج تحریم‌ها، تأکید کرد: بخش‌هایی از جناح رقیب و خصوصاً رسانه‌ی ملی به‌گونه‌ای انتظارات مردم را از اثرات تحریم بالابرده‌اند که چندان هم با شرایط واقعی همخوانی ندارد و اگرچه خواص متوجه این مسائل هستند ولی به هر ترتیب عموم مردم منتظر و امیدوار به بهبود شرایط اقتصادی خود در اثر رفع تحریم‌ها هستند و در این وضعیت تشکل‌های سیاسی نیز از این فضا متأثر هستند.

وی بابیان اینکه درزمینهٔ سیاست داخلی نیز انتظار فعالان سیاسی بیش از اقدامات دولت است، گفت: مجموعه‌های اجرایی در استان‌ها باید زمینه‌ی فعالیت نیروهای سیاسی و احزاب را مهیاتر کنند زیرا تاکنون اقدامی برای تعامل و تشویق فعالان سیاسی جز در مرکز دیده نشده و احزاب و دسته‌جات سیاسی در حالت رکود و بی‌تحرکی هستند.

دبیر حزب اعتماد ملی در استان بابیان اینکه احزابی نظیر اعتماد ملی، همبستگی، اعتدال و توسعه، کارگزاران، مردم‌سالاری، وحدت ملی، خانه کارگر و حزب اسلامی کار در استان دارای دفاتر نمایندگی هستند، گفت: شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان فعالیت‌هایی را به‌منظور ایجاد همگرایی در جبهه‌ی اصلاحات به عمل‌آورده اما در جبهه‌ی اصولگرایی فعالیت‌ها بااحتیاط بیشتری صورت می‌گیرد.

ناصری‌شوهان ادامه داد: مجمع مشورتی توسعه استان از دیگر تشکل‌های فعال در استان است که با رویکرد غیرسیاسی و نگاه توسعه‌ای به مسائل استان در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی فعال است.

وی در مورد تغییر فضا و شکل‌گیری جو انتخاباتی در کشور و استان خاطرنشان کرد: با ورود جدی و ثبت‌نام کاندیداها یخ این فضا شکسته شود و تنور انتخابات داغ می‌شود و نگاه منصفانه‌ی نهادهای نظارتی می‌تواند به افزایش شور و شوق مردم برای حضور حداکثری کمک کند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با تأکید بر تأثیر ساختار اجتماعی در استان‌های در حال تحول مثل ایلام، اظهار کرد: بااینکه به‌عنوان یک فعال حزبی قاعدتاً باید تبلیغ کار حزبی کنم اما در استانی مانند ایلام با پیشینه‌ی ایلی و عشایری ساختارهای اجتماعی سنتی تأثیر غیرقابل کتمانی درنتیجه‌ی انتخابات دارند و درواقع ایل اولین تکیه‌گاه کاندیداها است و فرصت‌های سیاسی مکمل سبد رأی آن‌ها محسوب می‌شود و همین عامل در تصمیم‌گیری‌های شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان هم مدنظر است و آن‌ها کوشش می‌کند ضمن افزایش انسجام و هماهنگی درونی و معرفی کاندیداهای شاخص و شناسنامه‌دار اصلاح‌طلب آراء ایلی را در جهت آراء سیاسی هدایت و تجمیع کنند.

وی با بیان اینکه اصولگرایان استان هنوز استراتژی خود را علنی نکرده‌اند، تصریح کرد: رسانه‌ها نقش کلیدی در فضاسازی هر حادثه و رویدادی دارند که این نقش می‌تواند مثبت یا منفی باشد و در شرایط موجود رسانه‌ها خصوصاً رسانه‌ی ملی بابی طرفی و رعایت انصاف در تشویق مردم به مشارکت حداکثری که ضامن حفظ امنیت و انسجام کشور است می‌توانند به ایفای نقش بپردازند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP