تاریخ انتشار:۲۱ دی ۱۳۹۴در ۱۲:۴۲ ب.ظ کد خبر:3864

توضیح رحیم ابوالحسنی درباره معیارهای اعتماد ملی برای کاندیداهای انتخابات

اعتماد ملی: رییس ستاد انتخاباتی حزب اعتماد ملی در مورد شرایط نمایندگی مجلس گفت: ما در دفتر سیاسی که مسئولیت ستاد انتخاباتی را هم به عهده دارد شرایط کاندیداها را مشخص کردایم که مقرر شد این معیارها در شورای عالی اصلاح طلبان مطرح شود و ...

اعتماد ملی: رییس ستاد انتخاباتی حزب اعتماد ملی در مورد شرایط نمایندگی مجلس گفت: ما در دفتر سیاسی که مسئولیت ستاد انتخاباتی را هم به عهده دارد شرایط کاندیداها را مشخص کردایم که مقرر شد این معیارها در شورای عالی اصلاح طلبان مطرح شود و توقع ما این است که به این معیارها توجه شود و چنانچه آنها هم معیارهایی را اضافه کنند که آن را بهبود ببخشد، ما از این موضوع استقبال خواهیم کرد.

رحیم ابوالحسنی در گفت‌و‌گو با اعتماد ملی، معیار های انتخاباتی حزب اعتماد ملی را اینگونه توضیح داد: اولین معیاری که برای یک کاندیدا در نظر گرفتیم این است که شخص مورد نظر به گفتمان اصلاح طلبی مقید باشد. حزب اعتماد ملی یک حزب اصلاح طلب است که در چاچوب نظام فعالیت می کند و طبیعتا این ویژگی اصلی یک کاندیدا باید باشد.

او افزود: از نظر ما کاندیداهایی که پیشینه‌ای در اصلاح طلبی ندارند توان حمایت، پشتیبانی، سماجت و اصرار بر گفتمان اصلاح‌طلبی را ندارند و شاید توان پرداخت هزینه‌های اصلاح‌طلبی را نداشته باشند؛ بنابراین کاندیداهای ما باید دارای پیشینه اصلاح‌طلبی باشند.

رییس‌ دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی ادامه داد: شرط دومی که در نظر گرفتیم داشتن سوابق انقلابی و ایثار گری است. طبیعتا کاندیداها اگر سن آنها به قبل از انقلاب می‌رسد و در زمان جنگ تحمیلی نیز در سنی بوده‌اند که می‌توانستند در جبهه‌های جنگ تحمیلی حضور حضور داشته‌اند، باید دارای سوابق مبارزاتی باشند و حضور در جنگ و دفاع از کشور برای ما مهم و حایز اهمیت بوده است. ما معتقدیم، کسی که می‌توانسته در مبارزه علیه رژیم ستمشاهی و جبهه‌های جنگ تحمیلی حضور پیدا کند و نکرده است این شخص اهل پرداخت هزینه نیست و جایی که لازم است، از حقوق ملت دفاع شود، توان ایستادگی را ندارد.

استاد جامعه‌شناسی سیاسی دانشگاه تهران در ادامه تشریح کرد: شرط بعدی که ما در نظر گرفتیم داشتن تخصص و مراتب علمی مناسب است. ما معتقد هستیم مجلس از ضعف تخصص رنج می‌برد. مجلس اول ما همانطور که رییس جمهور هم اشاره کردند متشکل از شخصیت‌های سیاسی و مبارز قبل از انقلاب بود و به تناسب زمان قوی‌ترین مجلس ما هم بود.

ابوالحسنی گفت: ما اول انقلاب یک شعار دادیم تعهد در مقابل تخصص. در آن موقع گفتمان تعهد منظور گفتمان مذهبی بود و در مقابل گفتمان تخصص که یک گفتمان مدرنیته بود قرار داشت. به علت ضرباتی که از گذشته از جانب غرب خوردیم هم در زمان مشروطه و هم در ماجرای ملی شدن صنعت نفت نوعی ستیز با غرب و غرب گرایی مطرح شد.

او افزود: در گذشته وقتی حرف از تخصص زده می شد نوعی غرب گرایی تداعی می شد و وقتی از تعهد صحبت به میان می آمد منظور داشتن تهعد مذهبی و دینی بود. کم کم مساله به جایی کشیده شد که ما به نوعی عوام گرایی مواجه شدیم و نتیجه آن این شد که افرادی به مدیریت رسیده اند که از طبقه مذهبی بودند و از ویژگی های دینی برخور دار بودند ولی فاقد تخصص لازم در آن حوزه بودند. اقتصاد مدرن اقتصاد علمی است نمی شود جامعه را بدون علم اقتصاد اداره کرد نمی شود حوزه اجتماعی را بدون اطلاع از علوم اجتماعی اداره کرد لذا ما میبینیم روند افزایش آسیب های اجتماعی رو به افزایش است و علت آن این است که نیامدیم در حل مسایل اجتماعی با نگاه علمی برخورد بکنیم.

رییس دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی گفت: فکر کردیم می شود با شعار کشور را اداره کرد اما شاهد هستیم که بعضی از مهندسان کشور عهده دار وظایف اجتماعی هستند و تخصص لازم این بخش را ندارند و احتمالا موفق هم نخواهند بود. با این تفاسیر تخصص برای ما بسیار مهم است. ما معتقد هستیم مجلس حوزه علوم انسانی و اجتماعی است و مجلس باید به سمت تخصصی شدن پیش برود ممکن است این ایراد را بگیرند که مگر در کشور ها دیگر این کار می شود؟ در جواب باید گفت: آنجا حزب این ضعف را جبران می کند ولی در ایران که تحزب نداریم و این امر خیلی ضعیف است باید به سمت تخصص برویم چون انجا همه کاندیداها حزبی هستند درست بر خلاف ایران.

رییس ستاد انتخاباتی حزب اعتماد ملی افزود: معیار چهارم ما داشتن تخصص تجربی است، یعنی تجربه در قانون‌گذاری، تجربه در اجرا و یا تجربه در امور قضایی، لذا ما آمدیم پست های مدیریتی کشور را مشخص کردیم و معتقد هستیم که شخص باید یک حداقل تجربه را داشته باشد و این برای ما اولویت دارد. پنجمین مود هم فعالیت سیاسی و حزبی است، چون داشتن پشتوانه حزبی یک امتیاز مثبت برای اشخاص است. ششمین موضوعی که مانند بقیه موارد بسیار مهم است داشتن شهرت به پاکدامنی و و نداشتن سوء‌پیشینه مالی است. ما خیلی روی این موضوع تاکید داریم و معتقدیم که باید افرادی را به مردم معرفی کنیم که شهرت به داشتن مشکلات مالی ندارند. و هفتمین مورد هم مقبولیت و میزان رای آوری در حوزه انتخابیه است.

ابوالحسنی با اشاره به اینکه حزب اعتماد ملی حدود شصت کاندیدا در حوزه‌های مختلف انتخابیه در سراسر کشور دارد، تاکید کرد: تلاشمان این بوده که کاندیداهای مورد نظر حزب اعتماد ملی این معیارها و شاخص‌ها را داشته باشند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP