تاریخ انتشار:۱۰ بهمن ۱۳۹۴در ۱۱:۳۶ ق.ظ کد خبر:4050

مطهري: اگر اصلاح‌طلبان انتخابات گذشته را تحريم نمي‌كردند مجلس بهتري داشتيم

اعتماد ملی: علي مطهري نماينده مجلس نهم در مراسم كنگره حزب مردم سالاری  سخنرانی کرد. سخنان مطهري اما چند محور داشت؛ اولا اينكه او آمده بود تا به عنوان نماينده‌اي كه مجلس هشتم و مجلس نهمي كه اصلاح‌طلبان تحريم كرده بودند را تجربه كرده بود، حرف‌هايي به ...

اعتماد ملی: علي مطهري نماينده مجلس نهم در مراسم كنگره حزب مردم سالاری  سخنرانی کرد.

سخنان مطهري اما چند محور داشت؛ اولا اينكه او آمده بود تا به عنوان نماينده‌اي كه مجلس هشتم و مجلس نهمي كه اصلاح‌طلبان تحريم كرده بودند را تجربه كرده بود، حرف‌هايي به اصلاح‌طلبان بزند. او آمده بود تا از اصلاح‌طلبان بخواهد تا انتخابات را تحريم نكنند.

مطهري همچنين خواسته‌اي از مردم نيز داشت، اينكه در انتخابات حضور حداكثري داشته باشند: «ضروري است تا مردم در انتخابات آتي مجلس مشاركتي گسترده داشته باشند حتي با همين شرايط فعلي و با وجود رد‌صلاحيت‌ها معتقدم مردم بايد به صورت فعال در انتخابات شركت كنند. ما تجربه مجلس نهم را داريم كه در آن انتخابات اصلاح‌طلبان تقريبا به غير از چند حزب انتخابات را تحريم كرده‌اند كه نتيجه‌اش مجلس نهم است و اين مجلس با مجلس ايده‌آل فاصله‌ بسياري دارد. »

او توضيح مي‌دهد: «من وقتي مجلس هشتم و مجلس نهم را با يكديگر مقايسه مي‌كنم مي‌بينم كه مجلس هشتم قوي‌تر بود و نمايندگان خوش‌فكرتري داشت كه مي‌توانستيم با آنها همفكري و درددل كنيم اگر تعداد نمايندگان خوش فكر در مجلس هشتم حدودا ٥٠ نفر بود اما اين تعداد در مجلس نهم به كمتر از ١٠ نفر رسيده است.»

مطهري تصريح كرد: «اگر اصلاح‌طلبان انتخابات را تحريم نمي‌كردند ما مجلس بهتري داشتيم. حتي اگر رد‌صلاحيت‌ها باقي باشد افرادي هستند كه با حضور آنها، با همت مردم مي‌توان مجلس بهتري را شكل داد و شايد سياست طرف مقابل هم كاهش مشاركت مردمي باشد.»

مطهري يك استدلال هم براي بي‌تاثير بودن تحريم انتخابات داشت: « بايد دانست چون اين انتخابات، انتخابات مجلس است حدي از اطمينان وجود دارد كه مردم در آن شركت مي‌كنند به خصوص در شهرستان‌ها كه به خاطر مسائل قومي و طايفه‌اي سهم مشاركت مردمي افزايش مي‌يابد و بنابراين اگر در شهرهاي بزرگ هم تحريم صورت بگيرد، باز مشاركت در اين انتخابات قابل قبول خواهد بود.»

اين نماينده مجلس نهم افزود: «اگر اعتراضم به رد‌صلاحيت منجر به تاييد بشود يا نشود من افراد را همچنان به حضور در انتخابات دعوت مي‌كنم. انتخابات مجلس خبرگان هم انتخابات بسيار مهمي است و بايد دانست كه انتخابات رياست‌جمهوري سال ٩٦ بستگي زيادي به اين انتخابات دارد. »

مطهري همچنين سخني با كساني كه سياست حذف كردن را در پيش گرفته‌اند داشت: « نصيحت من به آنها اين است كه به قول شهيد مطهري تحميل وكيل ولو صالح باعث مي‌شود تا جامعه و مردم به رشد دست نيابند به عبارت ديگر اين كار منجر به تقويت جامعه نمي‌شود جامعه هرچقدر هم اشتباه كند بايد به خواست آنها تمكين كرد و آنها را آزاد گذاشت. اگر كانديدايي فساد مالي، اخلاقي و سياسي ندارد بايد تاييد صلاحيت شود. عدم احراز و رد‌صلاحيت را بايد به مردم واگذار كنيم. البته بايد انحراف‌ها و آسيب‌هايي كه متوجه انقلاب شده از طريق قانوني رد اصلاح شود.»


ارسال نظر

Go to TOP