تاریخ انتشار:۲۰ بهمن ۱۳۹۴در ۱۲:۵۷ ب.ظ کد خبر:4248

برگزاری مناظره محمد جواد حق شناس با وزیر ارشاد احمدی نژاد

اعتماد ملی:  نمایندگان دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب در یک مناظره خواستار مجلسی قوی تر، کارآمدتر، شجاع تر و متخصص تر نسبت به 9 دوره گذشته مجلس شورای اسلامی شدند و دیدگاه های خود را نیز درباره ردصلاحیت ها ، قراردادهای اقتصادی، وقایع سال ...

اعتماد ملی:  نمایندگان دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب در یک مناظره خواستار مجلسی قوی تر، کارآمدتر، شجاع تر و متخصص تر نسبت به ۹ دوره گذشته مجلس شورای اسلامی شدند و دیدگاه های خود را نیز درباره ردصلاحیت ها ، قراردادهای اقتصادی، وقایع سال ۸۸، عملکرد دولت گذشته و برجام مطرح کردند.

به گزارش اعتماد ملی به نقل از ایرنا، عصر یکشنبه مناظره ای با عنوان ‘نماینده تراز انقلاب اسلامی ( نماینده دولت یا ملت)’ با حضور سید محمد حسینی ، دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی و ، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در سالن شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس برگزار گردید.

**نمایندگان باید به سوگندنامه پایبند باشند
دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی گفت: در فصل ششم قانون اساسی با صراحت به وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی اشاره گردیده است که یکی از آنها سوگند نامه ای است که نمایندگان قبل از شروع به کار نمایندگی باید در جایگاه مجلس شورای اسلامی به آن قسم بخورند.
حسینی افزود: نمایندگان باید نگهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی و پشتیبان ولایت فقیه باشند و اگر نماینده ای وارد مجلس شورای اسلامی شد که اعتقادی به این اصل ندارد به نظام آسیب خواهد رساند متاسفانه برخی از افراد در بحث توسعه به موضوع استقلال کشور توجهی ندارند .
وی ادامه داد: در مقطعی در دوره اصلاحات قیمت نفت کاهش یافت و اظهار آن افراد در آن دوره این بود که بنای کار آنها توسعه سیاسی است و توجهی به رفع مشکلات مردم نداشتند ودر برخی موضوعات چنین مسایلی را امروز نیز شاهد هستیم .
به گفته این اصولگرا موضوع شورای رهبری که از سوی یکی از مسولان مطرح گردید با قانون اساسی منافات دارد اگر چه ایشان نماینده نیستند ولی به عنوان مسئول پایبندی به قانون اساسی امر مهمی است و مطرح کردن این موضوعات در آستانه انتخابات به غیر از نوعی التهاب آفرینی چه معنا ومفهومی دارد؟
حسینی اضافه کرد: متاسفانه در ۹ دوره گذشته مجلس شورای اسلامی نمایندگانی داشته ایم که منافع خود را به منافع مردم ترجیح داده اند و امروز در قراردادهایی که دولت در حال انعقاد آن است مشاهده می شود که افرادی که درمسئولیتها دارای شرکتهایی هستند حضور دارند واین در امور خدشه وارد می کند .
وی گفت: به نظر بنده نماینده مطلوب باید معتقد وپایبند به اصول قانون باشد و در ارائه وعده های انتخاباتی رعایت کند ، اخلاق و قانون مدار باشد و در کنار تخصص به مسایل کشور اشراف داشته باشد .

*** مهمترین عنصر انتخاب اختیار است نه اجبار
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نیز در آغاز سخن گفت:هفتم اسفند یکی از برگهای مهم تاریخ کشور ورق خواهد خورد و معتقدم تاریخ کشور ما همواره از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۲۰ یا از ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷ است و بعد از انقلاب هم ۲۲ بهمن سال ۵۷ تاریخ ساز شد .
حق شناس افزود:دوم خرداد سال ۷۶ روز بزرگی است که رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان حماسه یاد کردند . حماسه دارای ویژگیهایی است تا حماسه شود ودر این روز همه تلاش کردند تا یک نفر به قدرت برسد ولی ملت نخواست.
وی اضافه کرد: در آن روز ۲۰۵ نماینده مجلس شورای اسلامی و ۱۲۰ معاون وزیر امضاء کردند تا یک نفر رییس جمهور شود ولی نشد و اگر چه الفبای نام لیست نامزدها را نیز تغییر دادند ولی بازهم مردم انتخاب دیگری کردند و ترجیح دادند خودشان انتخاب کنند .
به گفته این فعال اصلاح طلب مهمترین عنصر انتخاب اختیار است نه اجبار و این اختیار از سوی خداوند به انسانها واگذار شده است وکسی نمی تواند از انسان آن را بگیرد و انسان های ملی و انقلابی معتقد به جمهوری اسلامی و اصل ولایت فقیه و باورمند به شورای نگهبان در انتخاب رییس جمهور در دوم خرداد سال ۷۶خودشان تصمیم گرفتند.
حق شناس گفت: قطعا نماینده مردم باید نماینده ملت باشد نه نماینده دولت ومردم شعور دارند و مردمی هستند که شاه را بیرون کردند و امام را انتخاب کردند ومردم در همه چیز دانا وتوانا هستند چراباید مردم را دست کم بگیریم .

*** مجلس غیر مستقل کشور را با مخاطره رو به رو خواهد کرد
دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در ادامه گفت: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی که همواره رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند رای مردم است و ایشان در سالهای ۸۴ و دیگر سالها نیز بر رای مردم تاکید کرده اند که منظور صیانت آرائ مردم بوده است .
وی اظهارداشت: اگر مجلس مستقل نباشد کشور با مشکل مواجه خواهد شد چرا که مردم کوچه وبازار فرصت ندارند قراردادهایی که توسط دولت بسته می شود را رصد کنند و ببینند چقدر اولویتها رعایت شده است.
به گفته این فعال اصولگرا در بحث برجام نیز که به نتیجه رسید رهبر معظم انقلاب ۹ بند به آن اضافه کردند و نمایندگان باید بر این موضوعات نظارت کنند تا بعدها مشکلی بوجود نیاید ونمی توانیم مجلس شورای اسلامی را بدست افرادی بسپاریم که دوره کارآموزی خود را سپری کنند. نماینده بایدبا طرح ها ولوایح و موضوع بودجه اشراف داشته باشد.

** نماینده مجلس متعلق به تمام کشور است
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در ادامه نیز گفت: نماینده باید از دل مردم بیرون بیاید و اولویت آن مردم باشد و شاهد هستیم که اعتبارنامه همه نمایندگان باید در مجلس شورای اسلامی به تایید سایر نمایندگان برسد واین بدان معنی است که نماینده تنها به یک منطقه وشهرستان تعلق ندارد ونماینده تمام سرزمین است .
حق شناس افزود: همه وزرا برای استقرار در وزارتخانه باید رای اعتماد خویش را از نمایندگان بگیرند و نماینده به جای تفکر به موضوعات قومی ، منطقه ای و جنسیتی باید نماینده تمام کشور باشد وبه سوگند نامه ای که خورده پایبند باشد ؛ بنابراین نمی توان نماینده ای به مجلس فرستاد که به استقلال کشور بی توجه باشد .
وی با اشاره به اینکه انتخابات از دو عنصر رقابت و مشارکت تشکیل شده است ، اضافه کرد: وقتی در ۹ استان برای انتخابات خبرگان کرسی بدون رقیب وجود دارد دیگر رقابت مطرح نیست؛ بنابراین باید امکان انتخاب و گزینش گری برای مردم فراهم شود .
به گفته این فعال اصلاح طلب اگر موضوع رقابت و انتخاب فراهم نشود، تراز مورد نظر در این مناظره مورد توجه قرار نگرفته است و تراز نماینده زمانی است که مردم احساس کنند قدرت انتخاب دارند .

** قهر با انتخابات نتیجه ای ندارد
دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی نیز در این خصوص گفت: به گفته قائم مقام وزارت کشور به ازائ هر کرسی ۲۰ نفر می توانند رقابت کنند وبه رغم اینکه یکی از اعضای کارگزاران سازندگی گفته بود که تنها پنج اصلاح طلب در کشور تایید صلاحیت شده اند ولی آقای محمد رضا عارف اعلام کردند که برای تمام کشور لیست دارند و این با گفته تناقض دارد .
حسینی افزود: در سال ۹۰ شاهد بودیم که به رغم اینکه برخی انتخابات مجلس شورای اسلامی را تحریم کرده بودند انتخابات پرشوری برگزار گردید و عده ای فهمیدند که از قهر با انتخابات نتیجه ای نخواهند گرفت .
وی اضافه کرد: در زمینه اینکه در برخی از حوزه های انتخابیه مجلس خبرگان نیز رقابتی نیست، شنیده شده که جا به جایی هایی در حال انجام است تا رقابت ایجاد شود و امیدواریم در مجلس آتی نیروهای دلسوزی حضور یابند که موضوعات کشور را رصد کنند .
به گفته این فعال اصولگرا در حال حاضر برخ از طیفها را غربیها حمایت می کنند و به گفته خودغربیها در حال حاضر ایران بازار بزرگ اقتصادی است؛ بنابراین باید منافع کشور مورد توجه نماینده باشد.

** نماینده وظیفه تقنین و نظارت دارد
حق شناس نیز در ادامه اظهار داشت: قطعا نماینده به عنوان ناظر باید بر امور قوا نظارت کند و دو وظیفه تقنین ونظارت را به نحو احسن اجرا نماید ودر تمام قراردادها و رفتار وزراء و مسئولان اجرایی وقضایی را تحت نظارت قرار دهد بنابراین باید نمایندگانی به مجلس بفرستیم که به قول امام راحل مشخصات مدرس را داشته باشند.
وی در پاسخ به این پرسش که نمایندگان مجلس ششم از تراز نمایندگی برخوردار بودند، گفت: معتقدم قویترین مجلس کشور مجلس شورای اسلامی اول بود که درآن تمام جریانات فکری حضور داشتند واگر چه یکدست نبود ولی مستقل ، آزاد و شجاع وتوانمند بود .
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی افزود: مجلس ششم دارای نقاط ضعف و قوت بود ولی ضعیف ترین مجلس ، در طول این دوران مجلس نهم است و اگر چه موضوع تحصن در مجلس ششم را قابل دفاع نمی دانم ولی در مقایسه با مجلس نهم از وضعیت بهتری برخوردار بود.

** هر فردی نمی تواند وارد مجلس شود
حسینی در پاسخ به این سوال که کشورهایی که شورای نگهبان ندارند چگونه موفق عمل کرده اند ، گفت: بهتر بود چند کشور نام برده می شد ولی در همین انتخابات امریکا نیز هر فردی نمی تواند وارد موضوعات نمایندگی شود و اصل نظارت را همگان پذیرفته اند .
وی افزود: ایا می پذیرید هر فردی وارد مجلس شورای اسلامی شود ؟ آیا می شود افرادی که وابسته به نهادهای خارجی هستند وارد مجلس شوند ؟

**تعداد نمایندگان زن در مجلس قابل قبول نیست
حق شناس در پاسخ به اینکه اینکه شما از سهم ۲۰ تا ۳۰ درصدی سهم زنان در مجلس شورای اسلامی نام برده اید آیا سهم نوعی احساس حق محسوب نمی شود، گفت: در اینکه کشور در مقایسه با خیلی از کشورها که پارلمان دارند نسبت نمایندگان خانم به آقایان در وضعیت غیر قابل قبولی قراردارد، شکی نیست .
وی افزود: در جمهوری اسلامی این نسبت از ۲۹۰ نماینده امروز به سه درصد رسیده است که نگران کننده است و غیر قابل دفاع می باشد؛ البته قانون موضوعی را به عنوان تعیین سهم مشخص نکرده است ولی نیازمند فرهنگ سازی هستیم تا اولا خانم ها جایگاه خود را ارتقا دهند و از طرفی جامعه به این باور برسد که خانمها می توانند مدافع حقوق آنها باشند .

**دولت یازدهم قابل مقایسه با دولت گذشته نیست
حق شناس در پاسخ به اینکه قول می دهید اگر در انتخابات پیروز نشدید به رقیب تبریک بگویید و معترض نشوید؟ چرا شعار آزادی دادید و از دولت یازدهم حمایت کردید؟ پروژه برجام را در نسبت با انتخابات چگونه توجیه می کنید، گفت: سیاست امری نسبی است و اگر دولت یازدهم را نمونه کامل فرض کنیم قطعا ایراداتی دارد ولی اگر بخواهیم با دولت احمدی نژاد مقایسه کنیم اصلا قابل مقایسه نیست بنابراین از وی حمایت کردیم تا آن دوران بوجود نیاید .
وی افزود:قطعا دولت روحانی در وضعیتی روی کار آمد که اتفاقات سهمگین هشت سال گذشته را یدک می کشید که کشور را دو دهه عقب برد و دولت یازدهم تلاش دارد تا به وضعیت مناسب برساند ولی انتقاداتی نیز وارد است .
به گفته این فعال اصلاح طلب اگر در روند مذاکرات۱+۵ از دولت دفاع کردیم باید حمایت می شد همانطور که رهبر معظم انقلاب نیز با صفاتی که از وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده برشمردند از روند مذاکرات در آن دوران حمایت کردند و همین مجلس شورای اسلامی که به آن انتقاد داریم نیز حمایت کرد و مذاکرات را تصویب کرد.

**ما نیز به دولت گذشته انتقاد داریم
حسینی در ادامه مناظره گفت: اگر به دولت گذشته نقدهایی مطرح است ما نیز انتقاد داریم ولی اینکه گفته شود دوره سهمگین اینطور نیست، به یاد داشته باشیم که اگر مذاکرات به نتیجه رسید به دلیل اقدامات و خدمات دولت نهم ودهم بود که غنی سازی را به ۲۰ درصد رساند و فردو را تقویت کرد و تعداد سانتریفیوژها را افزایش داد تا طرفهای مقابل مجبور به مذاکره شدند.

**نمایندگان مجلس باید دارای شخصیتی همچون مدرس باشند
حق شناس در پاسخ به اینکه دشمنان انقلاب از اصولگرا حمایت می کنند یا اصلاح طلب ، گفت: قطعا مجلسی که مستقل باشد مورد اقبال نیروهای بیرونی نخواهد بود و مجلسی که از پایگاه اجتماعی قوی و قدرت تحلیل برخوردار نباشد مورد استقبال دشمنان خواهد بود .
وی افزود: فکر نمی کنم اگر نمایندگان مجلس همانند مدرس داشته باشیم؛ چه اصلاح طلب یا اصولگرا ضرر کنیم و معتقدم که شخصیتی مثل علی مطهری را امروز می توان به عنوان چهره تراز نمایندگی جمهوری اسلامی یاد کرد و اگر چه به لحاظ دیدگاهی تفاوت داریم ولی باور دارم وی منافع ملی را به منافع شخصی ترجیح می دهد و حاضر شد مهر عدم التزام عملی به اسلام را با توجه به پیشینه خود بر پیشانی بزند ولی بر سر آرمانهای خود با مردم باقی بماند .
به گفته این فعال اصلاح طلب این چهره اگر اصولگرا هم هست حاضر هستم در هر فهرستی که قرار گیرد به جای اصلاح طلبان به ایشان رای دهم .

**نمی توان بدون در نظر گرفتن گذشته آینده را ترسیم کرد
حق شناس در پاسخ به اینکه دوسال از عمر دولت یازدهم می گذرد ومقایسه مشکلات با دولت گذشته درست نیست ، گفت: اگر چه باید عملکرد دولت در اقدامات انجام شده مورد بررسی قرار گیرد ولی بدانیم که ذهن انسان مقایسه گر است و نمی تواند وضعیت آینده را نسبت به گذشته قیاس نکند .
وی افزود: اینکه دولت توانسته با تمام مشکلات نسبت به رفع مشکلات اقدام کند باید مورد ارزیابی قرار گیرد چرا که دولت یازدهم در شرایطی دولت را تحویل گرفت که رشد منفی ۵٫۶ درصد بود واین آماری است که رییس مرکز آماری اعلام کرده است که از دولت قبلی هنور برجای مانده است .
به گفته این فعال اصلاح طلب در دوره ای متوسط درآمد حاصل از نفت سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار بود اما امروز قیمت نفت در کانال نزولی قرار گرفته است و با این حال، تحولات مثبتی در زمینه های اقتصادی حاصل گردیده که این گواه را شاخص ها اعلام می کنند .

**در سال ۸۸ هر دو طرف مقصر بودند
حق شناس در پاسخ به اینکه برخی موضوع گیری های خود را بعد از ردصلاحیت خود اعلام می کنید ، چرا در سال ۸۸ چنین اظهاراتی نکردید، گفت: در خصوص تشکیل جبهه نجات ملی در جلسه با دوستان اصلاح طلب این موضوع مطرح گردید که امکان حضور در انتخابات را ندارند ولی نکته ای که گفته شد این بود که چاره کار، تحریم انتخابات نیست و آن طرف هم ، اعتراض ممکن است جامعه را به آشوب بکشد ودر سال ۸۸ دیدیم که کشور و هر دو طرف ضرر کردند .
وی افزود: معتقدیم در فضای موجود نباید به سمت تحریم و اعتراض برویم و باید از بین افراد موجود بهترین انتخاب صورت گیرد؛ هر چند، اگر فرد اصولگرای معتدل باشد، چون بازگشت کشور به قبل از سال ۹۲ را واپس گرایی می دانم .
عضو شورای مرکزی اعتماد ملی اظهار داشت: قطعا به انتخاب مردم احترام می گذاریم و اگر اعتراضی هست براساس قانون پایبند باشیم ودر سال ۸۸من یک طرف ماجرا را مقصر نمی دانم بلکه هر دو طرف مقصر بودند و نگاه من همانند نگاه مرحوم عسگراولادی است .

** ماده ۲۸ شورای نگهبان به معنای مسلمان نبودن فرد نیست
حسینی در پاسخ به اینکه عنوان ماده ۲۸ که از سوی شورای نگهبان مطرح می شود به چه معنا است ، گفت: البته این بدان معنی نیست که فرد مسلمان نیست چرا که شورای نگهبان در مواردی به این نتیجه رسیده است که فردی مسلمان بوده ولی پایبندی به اسلام ندارد .
وی افزود: ممکن است افرادی نیز باشند که قانون اساسی را نادیده بگیرند که در این صورت به اعتبار کشور خدشه وارد خواهد شد .


ارسال نظر

Go to TOP