تاریخ انتشار:۰۶ مهر ۱۳۹۴در ۲:۵۰ ب.ظ کد خبر:435

احتمال «دفن مخفیانه» قربانیان فاجعه منا

اعتماد ملی:  برخی شواهد و قرائن حاکی است که مقامات عربستان سعودی قصد دارند برای فرار از تبعات بالارفتن تعداد قربانیان حادثه منا، تعداد قابل توجهی از اجساد جان‌باختگان را بصورت مخفیانه دفن کنند پنجشنبه هفته گذشته، همزمان با روز عید سعید قربان خبری در رسانه ها ...

اعتماد ملی:  برخی شواهد و قرائن حاکی است که مقامات عربستان سعودی قصد دارند برای فرار از تبعات بالارفتن تعداد قربانیان حادثه منا، تعداد قابل توجهی از اجساد جان‌باختگان را بصورت مخفیانه دفن کنند

پنجشنبه هفته گذشته، همزمان با روز عید سعید قربان خبری در رسانه ها منتشر شد. ازدحام حجاج در یکی از ورودی های منا فاجعه آفریده است؛ خبرهای اولیه حاکی از کشته شدن صدها نفر بود این آمار به مرور افزایش یافت و تا امروز فقط در مورد ایران جان باختن ۱۶۹ حاجی و فقدان بیش از ۳۰۰ نفر که احتمال می رود تعداد زیادی از آنها نیز جان باخته باشند قطعی شده است.

مشاهدات شاهدان عینی خبر از آن می دهد که صدها جنازه در سردخانه های سعودی قرار دارد و تا روز گذشته اجساد با تریلی از صحرای منا به سمت سردخانه ها تخلیه می شده است. سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران تاکید دارد که قطعا تعداد کشته های فاجعه منا بیش از دو هزار نفر است؛ عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور نیز امروز اظهار داشت که تعداد کشته شدگان این حادثه بیش از ارقام اعلامی مقامات سعودی است اما مقامات عربستان تاکید دارند تا جایی که ممکن است آمار تلفات این فاجعه هولناک را پایین اعلام کنند.

چند روز است که آمار اعلامی از سوی سعودی ها حتی به ۸۰۰ کشته نرسیده است، در صورتی که طی این مدت فقط تعداد کشته شده های ایرانی این فاجعه ۵۰ نفر افزوده شده و پیش بینی می شود که حداقل نیمی از مفقودین نیز به این تعداد اضافه شوند، یعنی حداقل ۳۰۰ نفر جزو کشته شدگان اند.

اوحدی بر اساس مشاهدات خود و همکارانش در سازمان حج و زیارت به صراحت گفته است افرادی که برای شناسایی به سردخانه های سعودی رفته اند از ثبت حداقل ۱۲۰۰ جنازه در یکی از سردخانه ها خبر داده اند.

شواهد و قرائن نشان میدهد که عربستان سعودی برای فرار از تبعات ناشی از بالا رفتن تعداد قربانیان که خدشه‌ای جدی به حیثیت این کشور در جهان اسلام وارد خواهد کرد، تمام تلاشش را برای “بالا نرفتن” تعداد کشته شدگان به کار گرفته است. توقف عدد جان‌باختگان در مرز ۸۰۰ کشته و خط خبری رسانه های دولتی عربستان در روزهای گذشته که حتی تا انکار حضور برخی حاجیان در مراسم حج پیش رفته اند، شاهدی بر این ماجراست.

روز گذشته العربیه، رسانه منتسب به دربار سعودی از اساس حضور غضنفر رکن آبادی، دیپلمات ایرانی در عربستان را منکر شد، این رسانه در خبر خود مدعی شد که وی اصلا به سرزمین حجاز وارد نشده است! در صورتی که ده ها شواهد و قرائن بر حضور وی در حج امسال وجود دارد و رکن آبادی چهره گمنامی هم نیست که بتوان وجود او را انکار کرد؛ دیپلمات کارکشته ای که در یکی از حساس ترین مناطق جهان در دوران مهمی نظیر جنگ های حزب الله با اسرائیل رابط ایران با مقاومت اسلامی لبنان بوده و امروز در عربستان مفقود شده و مقامات این کشور حتی حضور او را کتمان می کنند!

در همین راستا یک منبع آگاه اطلاع داد که عربستان سعودی برای مدیریت ابعاد حیثیتی فاجعه منا، با تطمیع دولت های هم‌پیمان خود که در این حادثه قربانی داده اند، از آنها خواسته است که اعداد اعلامی کشته شدگان از سوی عربستان را به رسمیت بشناسند و پیگیر سایر قربانیان بلاتکلیف نباشند.

این منبع همچنین گفته است که عربستان با موافقت همین کشورهای هم‌پیمان قصد دارد نزدیک به ۲۰ تریلی از اجساد کشته شدگان را به کشورهای متبوع تحویل نداده و در همان عربستان دفن کند.

عزت الله ضرغامی هم امروز در یکی از شبکه های اجتماعی با کنایه اظهار داشت که «بدون تردید بخشی از مفقودین جزء شهدای این حادثه هستند و باید مراقب بود که کارگزاران سعودی آنان را در گورهای دسته جمعی دفن نکنند.»

منبع دیگری نیز گفته است که مسئولان عربستان پیشنهادهایی به دست‌اندرکاران حج کشورهای مختلف ارائه کرده‌اند که تعداد زیادی از اجساد به بهانه “غیرقابل شناسایی بودن” و “احتمال انتقال بیماری کرونا” به صورت ناشناس دفن شوند.

در همین حال خبرگزاری سمای فلسطین خبر داده است که عربستان سعودی کار تدفین نزدیک به ۶۰۰ جسد از جان باختگان حادثه منا که هنوز شناسایی نشده اند را به بهانه پیشگیری از شیوع بیماری های واگیر از امروز آغاز کرده است. منابع وابسته به بعثه حج مصر نیز خبر داده اند که مقامات عربستانی از آنها و دیگر کشورها خواسته اند نمایندگانی را در مراسم رسمی دفن اجساد اعزام کنند؛ این اجساد بدون تصویر برداری به صورت جمعی دفن خواهند شد.

در حالی که نگرانی‌های جدی درباره سرنوشت جان‌باختگان و مفقودان ایرانی فاجعه منا وجود دارد؛ دولت عربستان اجازه ورود مقامات دولتی ایران به آن کشور را نداده است تا جائی که دیپلماسی تعاملی دولت آقای روحانی و رایزنی ها و وساطت‌های دیگر کشورهای عربی هم هنوز جواب مشخصی نداده و نگرانی و پریشانی افکار عمومی ایران و بویژه خانواده های قربانیان و مفقودان و حتی سایر حجاج ایرانی به قوت خود باقی است.

منبع: نسیم


ارسال نظر

Go to TOP