تاریخ انتشار:۰۶ مهر ۱۳۹۴در ۳:۰۲ ب.ظ کد خبر:440

طی سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل

اوباما: شعار مرگ بر آمریکا در ایران شغل ایجاد نمی‌کند

اعتماد ملی: رئیس جمهوری آمریکا در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کرد که آمریکا به تنهایی نمی‌تواند مشکلات دنیا را حل کند. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل به سخنرانی پرداخت. اوباما در این سخنرانی گفت: ایالات متحده برای 70 سال ...

اعتماد ملی: رئیس جمهوری آمریکا در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کرد که آمریکا به تنهایی نمی‌تواند مشکلات دنیا را حل کند.
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل به سخنرانی پرداخت.

اوباما در این سخنرانی گفت: ایالات متحده برای ۷۰ سال است که تلاش می‌کند مانع از جنگ جهانی سوم شود. ما یک نظام بین‌المللی را برای ایجاد هزینه علیه کسانی که به جای همکاری به دنبال نزاع هستند، اعمال کنیم. ما تلاش می‌کنیم تا یک سیستم قوانین و هنجارهای بین‌المللی را ایجاد کنیم که بهتر، مستحکم‌تر و هماهنگ‌تر باشد. این اصول بین‌الملل به پیشرفت سریع‌تر دموکراسی‌ها، توسعه، و آزادی بین‌المللی در هر قاره‌ای کمک کرده است. کار ما تا تکمیل شدن فاصله زیادی دارد. خطرات خطرناک جاری ما را به سوی یک جهان خطرناک‌تر سوق می‌دهد. برخی قدرت‌های جهان خود را در مسیر تخطی از قوانین بین‌المللی قرار داده‌اند.

او گفت: برخی افراد می‌گویند که ما باید از ظالمانی همچون اسد حمایت کنند زیرا جایگزین آن‌ها بسیار بدتر است. ما در ایالات متحده شاهد این استدلال هستیم که دیپلماسی کارایی ندارد و بهتر است که از زور استفاده کنیم. ما نمی‌توانیم روزهای گذشته نزاع و سرکوب بازگردمی. ما نمی‌توانیم به سوی گذشته نگاه اندازیم. ما می‌دانیم که آمریکا به تنهایی نمی‌تواند مشکلات دنیا را حل کند. شما می‌توانید مخالفان خود را به زندان بیافکنید، اما نمی‌توانید ایده‌ها را محبوس کنید. قدرت ملت‌ها به موفقیت مردمان آن‌ها بستگی دارد … به حقوق افراد و حکمرانی خوب بستگی دارد. سیاستی که دیگران را دیوآسا کند، مستحکم به نظر می‌رسد، اما سستی و ضعف آن به سرعت آشکار می‌شود. ملت‌ها زمانی ایمن هستند که حقوق اولیه و هنجارهای اولیه را رعایت کنند … ملت‌های قدرتمند نسبت به رعایت این نظم مسئولیت دارند.
رئیس جمهوری آمریکا طی سخنان خود گفت: وقتی کارم شروع شد، پیمان منع استفاده از تسلیحات نظامی با سرکشی ایران در خطر بود. اما توانستیم به توافق برسیم. هدف از تحریم‌ها، تنبیه ایران نبود، بلکه برای سنجش ایران بود، اینکه آیا این کشور رویه خود را تغییر می‌دهد یا خیر. اگر توافق هسته‌ای ایران بطور کامل اجرا شود، منع تسلیحات هسته‌ای تقویت شده وجلوی جنگی بالقوه گرفته شده و جهان امن تر می‌شود. ما نمی‌توانیم کنار بایستیم زمانی که سرزمین و حق حاکمیت یک ملت به شکلی وقیحانه نقض می‌شود. ما خواهان یک روسیه مستحکم هستیم که در تقویت نظام بین‌الملل به عنوان یک کل همکاری کند. برای ۵۰ سال بود که ما یک سیاست ناکام را نسبت به کوبا به پیش بردیم … گشایش، و نه سرکوب، زندگی را بهتری را برای کوبایی‌ها فراهم می‌کند. زمانی که نظم به صورت کلی از بین برود، ما باید اقدام کنیم. اما زمانی که با یکدیگر اقدام کنیم قدرتمندتر خواهیم بود.

اوباما گفت:‌ شعار «مرگ بر آمریکا» در ایران شغل ایجاد نمی‌کند و برای ایران امنیت نمی‌آورد.
وی افزود: تا آخر وقت امروز، ایالات متحده به بیش از ۵۰ کشوری خواهد پیوست که برای تقویت قابلیت‌های صلح‌بانی سازمان ملل سرمایه‌گذاری می‌کنند. پایبندی کشورها به نظم بین‌الملل هیچ جایی بیش از سوریه نمایان و سنجیده نمی‌وشد. زمانی که یک دیکتاتور مردم خود را قتل عام می‌کند … همه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ما آماده‌ایم تا با هر کشوری، از جمله روسیه و ایران، برای حل نزاع در سوریه همکاری کنیم. ایالات متحده تعداد پناهجویانی را که درون مرزهای خود می‌پذیرد افزایش می‌دهد. ما به ارائه کمک‌های خود به عنوان بزرگترین ارائه دهنده کمک‌ها (به مهاجران) ادامه می‌دهیم. یک راه در سوریه نیازمند انتقال از اسد به یک رهبر جدید است. قدرت نظامی برای حل بحران در سوریه کافی نیست. هیچ جایی برای مهیا کردن فضا برای فرقه‌های آخرالزمانی همچون داعش وجود ندارد. با همدیگر می‌توانیم فقر شدید را از بین ببریم و فرصت‌های موجود بر سر راه فرصت‌های اهداف توسعه هزاره را رفع کنیم. هیچ ملتی نمی‌تواند از تغییرات آب‌وهوایی فرار کند و ما باید نسل‌های آینده را در اولویت نخست خود قرار بدهیم. ما با هر ملتی که خواهان مشارکت در این امر است همکاری خواهیم کرد، بنابراین می‌توانی با گردهم‌آمدن در پاریس با این چالش مقابله کنیم.

اوباما در ادامه سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: دولتی که نارضایتی مسالمت‌آمیز را سرکوب می‌کند، قدرت خود را به رخ نمی‌کشد – بلکه ضعف و ترس خود را نشان می‌دهد. دموکراسی فراگیر کشورها را قوی‌تر می‌کند … هیچ کشوری بدون آن نمی‌تواند تمامی قابلیت‌های بالقوه خود را به منصه ظهور برساند.


ارسال نظر

Go to TOP