تاریخ انتشار:۰۸ مهر ۱۳۹۴در ۷:۵۹ ق.ظ کد خبر:571

واکنش‌ها به دست دادن ظریف و اوباما ادامه دارد/ حمله مجلسی‌ها، دفاع مجازی‌ها

اعتماد ملی: در حالی که محمدجواد ظریف پس از مواجهه با رییس‌جمهوری امریکا در سازمان ملل بر اساس اصول دیپلماتیک و اخلاق انسانی، با او احوالپرسی کرده و دست داده است، نمایندگان تندروی مجلس این دست دادن عادی را بهانه‌ای برای حمله به وزیر امور خارجه ...

اعتماد ملی: در حالی که محمدجواد ظریف پس از مواجهه با رییس‌جمهوری امریکا در سازمان ملل بر اساس اصول دیپلماتیک و اخلاق انسانی، با او احوالپرسی کرده و دست داده است، نمایندگان تندروی مجلس این دست دادن عادی را بهانه‌ای برای حمله به وزیر امور خارجه کشور کرده‌اند. وزیری که به همراه تیم مذاکرده‌کننده از دو سال پیش به طور مداوم با قدرت‌های ۵+۱ و وزیر امور خارجه امریکا بر سر میز مذاکرده نشسته است.

صبح امروز فضای مجلس در حالی ازسوی تعدادی از نمایندگان متشنج شد که تذکر به وزیر امور خارجه در دستور نبود و بیرانوند، نماینده بروجرد در مجلس، در حالی که هیات رییسه اجازه تذکر خارج از دستور به او ندادند با صدای بلند فریاد زد: «آقای ظریف با چه اجازه ای این کار را کرده است که در ادامه نمایندگان با او همراهی کردند.» این رفتار خارج از عرف و برخلاف آیین‌نامه داخلی مجلس با همراهی تعداد دیگری از نمایندگان همراه بود که شعار مرگ بر امریکا سر دادند و بعد از دقایقی با درخواست‌های مکرر رییس مجلس، آرام شدند.

اما در پایان جلسه بهرام بیرانوند دوباره درخواست نوبت تذکر کرد و گفت: آقاي ظريف غلط زيادي کرده اگر به عنوان وزير خارجه چنين کاري کرده و دلش خواسته با رئيس جمهور آمريکا دست بدهد!

سخنان اوبا تذکر محمدحسن ابوترابي فرد که رياست جلسه را بر عهده داشت، روبرو شد که ميکروفن وي را قطع کرده و خواستار رعايت شان وزير خارجه کشور شد.

بیرانوند اما با داد و فریاد ادامه داد: «امريکا قصد ريشه کني ملت ايران را دارد، به اندازه يک جوجه خروس غيرت داشته باشيد! ملت غيور ايران اين رفتارها را نمي پسندند.»

سخنان اوبار ديگر با واکنش ابوترابي فرد روبرو شد که خطاب به وي گفت: غيرت ديني، دفاع از انقلاب و خون شهدا در افرادي مثل آقاي ظريف، از بنده کمتر نيست. 

ازسوی دیگر اما اظهارات حمید رسایی، نماینده افراطی مجلس در اینستاگرامش نیز واکنش‌های جالبی در فضای مجازی داشته است. رسایی که در اینستاگرامش نوشته بود: «چطور می توان اتفاقی با اوباما برخورد کرد، دست داد و احوالپرسی کرد اما نمی توان به طور اتفاقی راه را کج کرد، به طور اتفاقی نمی توان دست نداد و به طور اتفاقی نمی توان دشمن این ملت را جسورتر نکرد؟! آقای ظریف فقط وقتی برگشتی، دستت را به سوی دستان رهبری که با بمب دست ساز همان آمریکایی ها به درجه جانبازی رسیده، دراز نکن.»

پاسخ کاربران شبکه‌های مجازی به این اظهارات که در برخی در سایت‌های خبری نیز منتشر شد جالب بود.

برخی از این واکنش‌ها که اتفاقا در سایت‌های اصولگرا مثل شفاف منتشر شده به این شرح است: «شما اول مشکلات داخلی مردم رو حل کن بعد بیفت دنبال دست دادن ها و سلاو احوالپرسی کردنها شما اول حق مردم رو از اختلاسگران بگیر و فشار اقتصادی که رو مردم و ما جوونها هست بررسی کن تا بیکارنباشین و راه بیفتین دنبال این حرفای بیهوده ، پدیده و میزان درست شد ؟ پول اختلاس‌ها برگشت؟ بیکاری حل شد؟ اینها برا مردم مهمه و شما نماینده مردمی ؟ چرا به اینهمه پول که میره عراق گیر نم‌یدی؟ خدایا درد این مردمو به کی بگیم»

کاربر دیگری نوشته است: «اقای رسایی ملت دیگرازاین ارجیف شماخسته شدند بس است دیگر مثل اینکه شماتاریخ تاریخ نویسان وابسته به خودتان رامطالعه کردین.»

شهروند دیگری هم به آداب دیپلماتیک اشاره کرده است: «قای رسایی جناب آقای دکتر ظریف آداب و ادب دیپلماتیک را کاملا مشرف هستند ولی متاسفانه شما و امثال شما الفبای آن راحتی بو نکرده اید.»  

کاربر دیگری نوشته است: «آقای رسایی جان هر کی دوست داری این صحبت ها را دیگه نکن از شما که یک روحانی هستی بعید است فکر خودت رو نداری به فکر اون لباسی که پوشیدی باش.»


ارسال نظر

Go to TOP