تاریخ انتشار:۰۸ مهر ۱۳۹۴در ۱۰:۱۶ ق.ظ کد خبر:596

وزیر خارجه برزیل با اشاره به سفر تهران؛

مسیر همکاری میان ایران و برزیل گشوده شد

اعتماد ملی: وزیر روابط خارجی برزیل در پی سفر اخیر خود به ایران با انتشار یادداشتی در جراید کشور متبوع خود اظهار داشت: برزیل به پیشنهاد ایران در رابطه با تشکیل یک ساز و کار سازمان یافته پیرامون موضوع حقوق بشر پاسخ مثبت داده است. به ...

اعتماد ملی: وزیر روابط خارجی برزیل در پی سفر اخیر خود به ایران با انتشار یادداشتی در جراید کشور متبوع خود اظهار داشت: برزیل به پیشنهاد ایران در رابطه با تشکیل یک ساز و کار سازمان یافته پیرامون موضوع حقوق بشر پاسخ مثبت داده است.
به گزارش ایلنا٬ متن کامل یادداشت «مائورو وییرا» ۶۴ ساله به شرح زیر است:
بهترین راه دستیابی به صلح
برزیل با افزایش گفت‌وگوهای خود با ایران و دیگر شرکای خاورمیانه، در راستای داشتن جهانی مرفه‌تر، عادلانه‌تر و امن‌تر گام برمی‌دارد. مسیر گسترده‌ای از همکاری میان ایران و برزیل بار دیگر گشوده شده است؛ و این ره آورد سفر رسمی ده روز پیش من به تهران می‌باشد.
ایران هم اکنون در حال گذر از مرحلهٔ است تا سریعاً بار دیگر به سایر کشورهای جهان بپیوندد. توافق هسته‌ای که ایران در ماه ژوئیه با گروه متشکل از پنج عضو ثابت شورای امنیت ملل متحد و آلمان امضا کرد، نشان از این عصر جدید می‌باشد. توافقی که موجب گسترش فعالیت دیپلماتیک و نیز بازدیدهای متوالی در سطوح بالا از این کشور گردیده است؛ پل‌های دیپلماتیک هم اکنون در حال ساخت و یا بازسازی هستند.
برزیل این توافق را جشن می‌گیرد. تفاهم حاصله، پیروزی گفت‌وگو بر مجادله و رویارویی را رقم زد و این‌‌ همان هدف دیرینه و گرایش همیشگی برزیل در سیاست خارجی خود بوده است. بیش از نیم قرن پیش، سن تیاگو دانتاس وزیر امور خارجه وقت برزیل دردفاع ازسرگیری روابط با اتحادجماهیرشوروی می‌گفت: «اگر صلح به بهای عزلت و کناره گیری باشد هرگز پایدار نخواهد بود».
این روحیه‌ای بود که در سال ۲۰۱۰ میلادی ما را در مشارکت با ترکیه جهت مذاکرات درباره بیانیه تهران ترغیب نمود و در پی آن ایران پذیرفت برنامه هسته‌ای خود را محدود نماید. بدنبال راهی برای دستیابی به تفاهم عملی پیچیده و دشوار بود اما بهای توقف در بن بست – همانگونه که بر همگان ثابت شد – گزاف‌تر بود.
به طور نمونه، دور باطل تحریم‌ها، تهدید‌ها و عملیات نظامی در عراق و لیبی قویاً نشان داده است که روریارویی به عنوان یک جایگزین می‌تواند عواقب فاجعه باری در راه برقراری نظم بین المللی داشته باشد. بحران مهاجرت‌های حاصله از جنگ‌های داخلی، فرقه گرایی، ضعف سازمانی و فقر بارز‌ترین مصداق بی‌ثباتی است که در نقاط مختلف جهان دیده می‌شود.
نتیجه این توافق موجبات اعتماد سازی میان طرفین و نیز پیشبرد صلح و ثبات در خاورمیانه را فراهم خواهد کرد و در این سناریوی مطلوب به تهران سفر کردم که البته فرصت‌هایی برای کشور برزیل پدید می‌آورد.
ایران بزرگ‌ترین شریک تجاری ما در منطقه است و فرصت‌های فراوانی وجود دارند که شرکت‌های برزیلی می‌توانند در زمینه تجارت محصولات کشاورزی، انرژی، معدن و زیر ساخت‌ها مدّنظر قرار دهند که با برداشته شدن تحریم‌ها توسط شورای امنیت، چشم اندازهای تجارت و سرمایه گذاری همچنان امیدبخش‌تر و مساعد‌تر خواهد گردید.
به عنوان مثال، پیش از آنکه مبادلات تجاری میان دو کشور به سبب اعمال تحریم‌ها به ۱. ۴ میلیارد دلار در سال قبل میلادی کاهش پیدا کند و این در حالی است که رقم این مبادلات در سال ۲۰۱۱ معادل ۲. ۳ میلیارد دلار بوده است.
همچنین، بر آن هستیم تا گفتمان بدور از تعارفات و صادقانه خود را که همانا ویژگی همیشگی و بارز در تعاملات سیاسی ما با ایران بوده است، تقویت شود و در این می‌ان، حامل پیام تزلزل ناپذیر هراهی و همنوایی دولت برزیل در راستای دستیابی به راه حلی مسالمت آمیز برای حل و فصل مناقشات منطقه‌ای بودم.
برزیل به پیشنهاد ایران در رابطه با تشکیل یک ساز و کار سازمان یافته پیرامون موضوع حقوق بشر پاسخ مثبت داده است. ما همواره به چشم خود مبنی بر احترام کامل به جهان شمول بودن، اصل یکپارچگی و جدایی ناپذیری حقوق بشر وفادار خواهیم ماند.
سفر من به تهران نقطه آغازی بود برای سفرهای بلندپایه آتی میان دو کشور که به همکاری در بخش‌های مختلف را گسترش خواهد داد. تعامل با شرکای متنوع و تقویت حضورمان در خاورمیانه بخشی از رویکرد سیاست خارجی دولت دیلما روسف می‌باشد.
طی روزهای گذشته، رییس جمهور دیلما روسف با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در نیویورک ملاقات و هر دو طرف برای انجام سفر‌های دو جانبه موافقت نمودند.
پیوند همبستگی ما چند روز گذشته نمود ویژه‌ای پیدا کرد، یعنی زمانی که یک فروند ناو نیروی دریایی برزیل که عازم محل انجام ماموریت سازمان ملل متحد در حرکت بود، تا با تغییر مسیر به سوی لبنان برای نجات ۲۲۰ نفر از پناهندگانی که در دریای مدیترانه سرگردان بودند، به یاری آنان بشتابد و این حرکت افتخاری برای نیروی دریایی ما و کشور ما است.
برزیل با گسترش گفت‌وگو‌ها و تعامل با سایر کشور‌ها در خاورمیانه، جهت دستیابی به راه حلی برای موضوعات منطقه و نیز ساخت جهانی مرفه‌تر، عادلانه‌تر و امن‌تر در راستای مسئولیتی عمل می‌نماید که با دیگران سهیم گشته است.
مائورو وییرا ۶۴ ساله، وزیر امور خارجه فعلی برزیل است. وی در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ سفیر برزیل در ایالات متحده بوده و بین سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ به عنوان سفیر برزیل در آرژانتین فعالیت كرده است.

كلمات كليدي: ,

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP