تاریخ انتشار:۳۰ شهریور ۱۳۹۴در ۲:۴۸ ب.ظ کد خبر:69

منابع روسی اعلام کردند

مفاد توافق احتمالی دولت سوریه و مخالفان در زبدانی و ادلب

اعتماد ملی: منابع سوری می‌گویند ارتش سوریه و گروه‌های مسلح مخالف با آتش‌بس شش ماهه در شهر زبدانی و شهرک‌های شیعی نشین حومه ادلب موافقت کرده‌اند و براساس آن شبه نظامیان مخالف باید شهر استراتژیک زبدانی در حومه دمشق را ترک کنند. به گزارش پایگاه اینترنتی ...

اعتماد ملی: منابع سوری می‌گویند ارتش سوریه و گروه‌های مسلح مخالف با آتش‌بس شش ماهه در شهر زبدانی و شهرک‌های شیعی نشین حومه ادلب موافقت کرده‌اند و براساس آن شبه نظامیان مخالف باید شهر استراتژیک زبدانی در حومه دمشق را ترک کنند.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، براساس این توافق باید تمامی درگیری‌ها میان ارتش سوریه و حزب الله لبنان از یک سو و شبه نظامیان مخالف از سوی دیگر، در شهر زبدانی و شهرک‌های شیعه نشین الفوعه و کفریا در حومه ادلب برای شش ماه متوقف شود.

براساس این توافق که هنوز به صورت نهایی درنیامده و مذاکرات پیرامون آن ادامه دارد، قرار است مخالفان سوری به همراه خانواده‌های خود و با به همراه داشتن سلاح‌های سبک شهر زبدانی در مرز با لبنان را ترک کنند. این افراد حتما باید به ادلب بروند و حق رفتن به دیگر مناطق اطراف دمشق که در کنترل مخالفان است را ندارند. آنها همچنین باید تمامی سلاح‌های سنگین خود را منهدم کنند.

توافق مذکور که قرار است در صورت نهایی شدن در دو مرحله به اجرا درآید، شامل شهر مضایا در نزدیکی زبدانی نمی‌شود و گروه‌های مخالف مستقر در این شهر تنها می‌توانند زخمی‌های خود را به ادلب بفرستند.

مذاکرات میان جیش‌الفتح (ائتلافی متشکل از شبه‌نظامیان تندرو به رهبری النصره) با ایران به نمایندگی از حزب‌الله و سوریه همچنان ادامه دارد و گفته می‌شود درخواست جیش‌الفتح برای افزایش تعداد زندانیانی که قرار است دولت سوریه آنها را آزاد کند، یکی از موارد مهم اختلافی است. گرچه گفته می‌شود دولت سوریه با آزادی ۱۰۰۰ زندانی جیش الفتح در دو مرحله موافقت کرده اما ظاهراً آنها خواهان آزادی ۴۰ هزار مرد و ۱۰ هزار زن از هواداران خود هستند و در مقابل تعهد داده‌اند که اجازه بدهند ۱۰ هزار تن از شهروندان شیعه و حامیان دولت سوریه در شمال این کشور و از شهرک‌های فوعه، کفریا، بنش، تفتناز، طاعوم، معره مصرین، ادلب، رام حمدان، زردنا، و دیگر مناطق محاصره شده توسط گروه‌های مخالف، به مناطق تحت کنترل دولت سوریه منتقل شوند.

در جنوب سوریه نیز مناطقی مانند زبدانی، مضایا، بقین و سرغایا که در محاصره ارتش سوریه هستند در چهارچوب این توافق گنجانده شده است.

طبق این توافق آتش‌بس ۲۵ بندی، نباید هیچ تسلیحات سنگینی از دو طرف در خط مقدم نبرد باقی بماند و همینطور هیچ طرفی نباید مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه به فوعه و کفریا یا دیگر مناطق محاصره شده شود.

دو طرف همچنین توافق کرده‌اند که هیچگونه هواپیما و یا جنگنده‌ای نباید بر فراز مناطق اعلام شده‌ پرواز کند مگر برای ارسال کمک‌های بشردوستانه هوایی. ایران و لبنان نیز متعهد شده‌اند خانواده‌هایی که غیرقانونی وارد لبنان شده‌اند را با همکاری هم به مناطق خود در سوریه بازگردانند اما تعداد این خانواده‌ها نباید بیش از ۵۰ مورد باشد.

مقرر شده کمیته‌ای متشکل از نمایندگان سازمان ملل ایران و مخالفان سوری بر اجرای این آتش‌بس و نقل و انتقال غیرنظامیان و شبه‌نظامیان مخالف نظارت داشته باشد. این کمیته مرجع حل و فصل هرگونه اختلافی خواهد بود که بعدها در اجرای این توافقنامه به وجود می‌آید.

دو طرف روز شنبه به یک توافق آتش بس موقت ۴۸ ساعته رسیده بودند و مذاکرات برای افزایش مدت این‌ آتش‌بس ادامه یافت. پیش از این در زبدانی و حومه ادلب چند بار آتش بس موقت اعلام شده بود که هر بار به دلیل اختلاف بر سر مسائل مربوط به زندانیان و خروج شبه نظامیان و ساکنان این مناطق، با شکست مواجه شده بود.

براساس این توافق همچنین تمامی افراد مسلح و غیرنظامیانی که تمایل به خروج از شهر زبدانی را دارند می‌توانند به اندازه یک کوله پشتی وسایل مورد نیازشان را با خود به ادلب ببرند. ۱۰ هزار نفری هم که قرار است از مناطق محاصره شده سوریه خارج شوند شامل کودکان زیر ۱۸ سال و زنان و سالخوردگان بالای پنجاه سال و زخمی شدگان خواهند بود که به مناطق تحت کنترل دولت سوریه می‌روند.

همچنین بنا بر توافق دولت سوریه و مخالفان، دمشق در مرحله اول باید۵۰۰ بازداشتی گروه‌های مخالف از جمله ۳۲۵ زن و ۱۲۵ کودک را آزاد کند. این توافق که قرار است با نظارت سازمان ملل اجرایی شود رسما از سوی دولت سوریه یا ایران تایید نشده است و دوطرف می‌گویند مذاکرات هنوز ادامه دارد.


ارسال نظر

Go to TOP