تاریخ انتشار:۱۲ مهر ۱۳۹۴در ۹:۲۳ ق.ظ کد خبر:730

در خواست ابراهیم یزدی برای تعیین کمیته حقیقت یاب فاجعه منا

وزیر امورخارجه اسبق ایران در نامه‌ای از دبیرکل سازمان ملل متحد خواست پیرامون فاجعه مکه کمیته‌ای حقیقت‌یاب تشکیل شود. دکترابراهیم یزدی در این نامه خطاب به بان‌کی‌مون نسبت به مخاطرات منطقه‌ای رفتار غیرمسئولانه و تعلل دولت عربستان سعودی در برابر انجام وظایف خود در قبال این ...

وزیر امورخارجه اسبق ایران در نامه‌ای از دبیرکل سازمان ملل متحد خواست پیرامون فاجعه مکه کمیته‌ای حقیقت‌یاب تشکیل شود.

دکترابراهیم یزدی در این نامه خطاب به بان‌کی‌مون نسبت به مخاطرات منطقه‌ای رفتار غیرمسئولانه و تعلل دولت عربستان سعودی در برابر انجام وظایف خود در قبال این فاجعه هشدار داد و خواستار دخالت این سازمان و تعیین یک کمیته حقیقت‌یاب شد.
در دوم مهر ماه ۱۳۹۴، هنگام برگزاری مراسم رمی جمرات در صحرای منا در عربستان سعودی بالغ بر هزار نفر از حجاج از ۲۰ کشور مختلف جان خود را از دست دادند. مقامات سعودی مدعی هستند ۷۱۷ نفر در این حادثه جان باختند درحالی‌که منابع نزدیک به حکومت ایران از رقمی بیش از چهار هزار نفر صحبت می‌کنند.
رفتار دولت عربستان در قبال این فاجعه با اعتراضات دولتهای دیگر از جمله ایران، اندونزی و نیجریه روبرو شد.
متن کامل نامه دکتر ابراهیم یزدی خطاب به دبیرکل سازمان ملل به شرح زیر است:

عالیجناب‌بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد

جناب آقای دبیرکل
ابعاد اسفناک رویدادهای اخیر مکه و تعداد قربانیان توجه بلادرنگ شما و دخالت سازمان ملل را می‌طلبد. پیامد منفی این فاجعه مکرر بر زندگی صدها میلیون از مسلمانان سراسر جهان و هریک از دولت‌های عضو سازمان ملل، متأثر کرده است.
صرف‌نظر از علل اولیه این رویداد، وظیفه اخلاقی دولت عربستان سعودی است که از خانواده‌های کسانی که زندگی خود را ازدست‌داده‌اند یا مجروح شده‌اند پوزش‌خواهی کند و غرامت آن را به پردازد. علاوه بر این، وظیفه اخلاقی آن‌هاست که مسئولیت کامل این تراژدی را بپذیرند و علل این حادثه را و شرح کامل اینکه چگونه می‌خواهند از وقوع رویداد مشابه در آینده جلوگیری کنند را به همه ملت‌ها گزارش دهند.
ما نگران آن هستیم تردید و تعلل مقامات سعودی در انجام وظایفشان تا به امروز، بر آتش تقابل‌های کنونی خاورمیانه بیفزاید.
ما از شما درخواست می‌کنیم که از نفوذ مثبت موقعیت خود استفاده کنید و بلافاصله یک کمیته بی‌طرف و مستقل کشف حقیقت را منصوب نمایید تا علل بروز این رویداد را با دقت بررسی کند و همچنین دولت سعودی را به انجام وظایفش وادار نماید.
با احترام
ابراهیم یزدی،
دبیر کل نهضت آزادی ایران و وزیر امور خارجه اسبق، جمهوری اسلامی ایران
تهران- ۲ اکتبر ۲۰۱۵- ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۴


ارسال نظر

Go to TOP