تاریخ انتشار:۱۴ مهر ۱۳۹۴در ۹:۰۱ ق.ظ کد خبر:823

درگیری در مرز ایران و ترکیه عامل رکود صادرات بی سابقه

اعتماد ملی : درگیری در نزدیکی مرزهای ایران و ترکیه بین ارتش ترکیه و گروه پ.پ.ک باعث نا امنی شدید در مرزهای این دو کشور و درنتیجه رکود شدید صادرات شد به طوری که در یک ماه ۹ بار به خوردهای ایرانی در خاک ترکیه حمله شد.این ...

اعتماد ملی : درگیری در نزدیکی مرزهای ایران و ترکیه بین ارتش ترکیه و گروه پ.پ.ک باعث نا امنی شدید در مرزهای این دو کشور و درنتیجه رکود شدید صادرات شد به طوری که در یک ماه ۹ بار به خوردهای ایرانی در خاک ترکیه حمله شد.این در حالی است که پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی و سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران روابط اقتصادی میان دو کشور رو به بهبود و حجم معاملات روبه افزایش بود.

همین درگیری ها سبب شده است که عبور مرور مسافران در پاینه های مرزی و همچنین تردد خودروهای باری به کمترین میزان خود برسد. و در نتیجه فعالیت اقتصادی جاری و صادرات در این بخش به شدت ناتوان باشد.در این خصوص نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی می گوید :این استان دارای ۴ گذرگاه مرزی است که با شروع درگیری‌ها بین ترکیه و گروه پ.ک.ک دو گذرگاه عملا از فعالیت خارج شده اند .

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بیشتر فعالیت اقتصادی این استان صادرات ترکیه و اقلیم کردستان عراق است به طوری که روزانه شاهد حضور صدها تاجر کرد برای خرید اقلام مورد نیاز خود در این استان هستیم.

وی با اشاره به صادرات مجدد گفت: خوشبختانه در امر صادرات مجدد فعالین اقتصادی استان موفق بوده‌اند به طوری که برخی کالاهایی همچون پارچه و اقلام نساجی که از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و یا چین وارد کشور می‌شود دوباره توسط همین صادرکنندگان به کردستان عراق صادر می‌شود.

وی افزود: در صورتی که درگیری‌ها در مرز ترکیه پایان بپذیرد صادرات این استان افزایش چشم‌گیری خواهد داشت.

به گزارش اعتماد ملی حجم تجارت ایران و ترکیه  در سال ۲۰۱۳ حدود ۱۴ میلیارد و ۵۷۵ میلیون و ۷۲۸ هزار دلار بود که در سال ۲۰۱۴ با کاهشی به میزان ۸۵۴ میلیون و ۱۰۷ هزار دلار، به ۱۳ میلیارد و ۷۲۱ میلیون و ۶۲۱ هزار دلار رسید و هم اکنون با ۲۹ درصد کاهش مضاعف به بیشترین حد رکود در سال های گذشته رسیده است.

 

 

 


ارسال نظر

Go to TOP