تاریخ انتشار:۲۰ مهر ۱۳۹۴در ۷:۲۳ ق.ظ کد خبر:981

ستادی برای سازماندهی زنان کارتون خواب مبتلا به ایدز و هپاتیت

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تشکیل ستادی برای رسیدگی به وضعیت زنان کارتن‌خواب گفت: این ستاد با توجه به شرایط و مشکلاتی که هر کدام از این زنان دارند به غربالگری و تصمیم‌‌گیری در مورد آنها می‌پردازد. انوشیروان محسنی‌بندپی در ارتباط با اقدامات صورت ...

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تشکیل ستادی برای رسیدگی به وضعیت زنان کارتن‌خواب گفت: این ستاد با توجه به شرایط و مشکلاتی که هر کدام از این زنان دارند به غربالگری و تصمیم‌‌گیری در مورد آنها می‌پردازد.

انوشیروان محسنی‌بندپی در ارتباط با اقدامات صورت گرفته درباره ساماندهی زنان کارتن‌خواب در کشور گفت: ستادی با عضویت نماینده نیروی انتظامی، وزارت کشور، وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی کشور برای تصمیم‌گیری در مورد زنان کارتن خواب تشکیل شده‌است که به غربالگری افرادی که به عنوان زنان کارتن‌خواب شناسایی و جمع‌آوری شده‌اند، می‌پردازد و مشخص می‌کند که وظیفه نگه‌داری هرکدام از این افراد بر عهده کدام دستگاه قرار دارد.

وی ادامه داد: در این ستاد مشکلات برخی از این افراد همچون ابتلا آنها به ایدز یا هپاتیت و وضعیت اعتیاد آن‌ها بررسی شده و به دستگاه مربوطه ارجاع می‌شوند، همچنین اگر این زنان بدون سرپرست باشند بهزیستی عهده دار آن‌ها خواهد بود و اگر اعتیاد نیز داشته باشند، این سازمان یارانه درمان آن‌ها را پرداخت می‌کند تا بتوانند در مراکز ماده ۱۵ از خدمات درمانی استفاده کنند، اما اگر نخواهند یا نتوانند که درمان شوند؛ بهزیستی دیگر وظیفه‌ای ندارد و رسیدگی به آن‌ها به دستگاه‌های دیگر محول می‌شود

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر دو مرکز نگهداری فلق و شفق در زمینه نگهداری از زنان کارتن‌خواب فعال هستند، افزود: سازمان بهزیستی از نظر مسائل حقوقی و قضایی قادر نیست که نسبت به جمع‌آوری این زنان اقدام کند، اما در ستاد تشکیل شده برای ساماندهی این زنان اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

بندپی در مورد عملکرد معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در زمینه رسیدگی به امور زنان کارتن‌خواب اظهار کرد: معاونت امور زنان به خوبی پای کار ایستاده و در این زمینه کمک‌های خوبی را به ما کرده است..
بیشتر این افراد به خاطر مشکلات اقتصادی از شهرهای خود به کلانشهرها مهاجرت‌ کرده‌اند اما سودی به جز بی‌خانمانی و آوارگی برایشان در پی نداشته است، اکثر این افراد به شغل‌های کاذب دستفروشی و تکدی گری مشغول‌اند.اعتیاد آلودگی و زندگی در کنار خیایان‌های آلوده و سرد باعث ابتلا به بیماری‌های خطرناک مانند ایدز و هپاتیت در بین زنان و مردان کارتن‌خوابخواب آشفته‌ زنان کارتن‌خواب در خیابان‌های شهر شده است.
استعمال مواد مخدر در بین زنان کارتن‌خواب باعث آسیب‌پذیری بیشتر این زنان بی پناه در گوشه‌ی خیابان‌های سرد و تاریک پایتخت شده است، استعمال شیشه، کراک و هروئین در بین این زنان، آنها را وادار می‌کند تا برای تامین مخارج تهیه‌ مواد تن به هر ذلتی بدهند، از فروش کودکان تا جمع‌آوری زباله‌های خشک و این در حالی است که در تهران گرمخانه‌ها جایی برای زنان معتاد بیخانمان ندارند.


ارسال نظر

Go to TOP