رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار كرد: روز گذشته جلسه‌ای در کمیسیون اقتصادی داشتیم که به درخواست سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد تشکیل شد. نمایندگان این نهادها از برخی ادارات دولتی گله داشتند که اطلاعات خود را در اختیار سامانه مالیاتی نمی‌گذارند که بالطبع ما آنها را احصا کردیم و قرار شد در کوتاهترین زمان […]

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار كرد: روز گذشته جلسه‌ای در کمیسیون اقتصادی داشتیم که به درخواست سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد تشکیل شد. نمایندگان این نهادها از برخی ادارات دولتی گله داشتند که اطلاعات خود را در اختیار سامانه مالیاتی نمی‌گذارند که بالطبع ما آنها را احصا کردیم و قرار شد در کوتاهترین زمان تمام اطلاعات لازم را در سامانه قرار دهند.

الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در همایش روز جهانی تعاون و بیست و پنجمین سال همایش روز ملی تعاون، گفت: موضوع یارانه‌ها به ویژه یارانه‌های پنهان به گونه‌ای است که باید اصلاح شود و هر سال یارانه حامل‌های انرژی مانند گاز، برق، بنزین، آب و سایر حامل‌های انرژی بیش از ۹۴۵ هزار میلیارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تومان یارانه می‌دهیم به گونه‌ای که هر کس بیشتر مصرف کند تشویق می‌شود و هر کس خانه و ماشینی ندارد و از این یارانه استفاده نمی‌کند تنبیه می‌کند و این با عدالت سازگار نیست.

قائم مقام حزب اعتماد ملي با اشاره به اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی گفت: این مسئله مصیبت‌هایی ایجاد کرد به گونه‌ای که گوشت با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شد اما به قیمت ۱۲۰ هزار تومان به دست مردم رسید، اما گوشتی که با ارز نیمایی وارد شد به قیمت ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان به مصرف‌کننده رسید، پس نشان می‌دهد ارز ۴۲۰۰ تومانی برای عده‌ای رانت ایجاد کرده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین پیشنهاد کرد باید بازار متشکل بنزینی طراحی کنیم که قیمت‌ها عادلانه شد و به هر فرد ایرانی ۱۵ لیتر بنزین در ماه سهمیه داده شود که مثل یک خانواده ۵ نفره ۷۵ لیتر سهمیه داشته باشد و اگر کسی بخواهد بیشتر مصرف کند باید هزینه بیشتری پرداخت کند.

وی همچنین با اشاره به اینکه فرصت تاریخی برای تعدیل اقتصادی و جراحی اقتصادی فراهم شده است، گفت: نباید ارز را در چهارراه استانبول برای ساماندهی بازار ارز تزریق کنیم، بلکه باید کار اساسی جراحی و ساماندهی اقتصاد انجام شود.

عضو شوراي مزكري حزب اعتماد ملي ادامه داد: روز گذشته جلسه‌ای در کمیسیون اقتصادی داشتیم که به درخواست سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد تشکیل شد. نمایندگان این نهادها از برخی ادارات دولتی گله داشتند که اطلاعات خود را در اختیار سامانه مالیاتی نمی‌گذارند که بالطبع ما آنها را احصاء کردیم و قرار شد در کوتاهترین زمان تمام اطلاعات لازم را در سامانه قرار دهند.

او ادامه داد: ما با شدیدترین تحریم‌ها که کاملا هوشمند است، روبرو هستیم و تا اطلاع ثانوی نمی‌توانیم با آمریکا سازش، تعامل و همراهی داشته باشیم که البته این تصمیم‌گیری در سطوح بالای نظام گرفته شده است. ما بودجه سال ۹۸ را با نگاه بسیار مثبت بستیم و می‌دانستیم که این بودجه تحقق پیدا نمی‌کند و به لحاظ نمایش بین‌المللی به جای فروش یک میلیون بشکه، یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه محاسبه کردیم اما در عمل حتی یک میلیون بشکه هم نتوانستیم بفروشیم.

او با اشاره به تصویب بودجه در سال‌های مختلف گفت: اگر مذاکرات مجلس را پیگیری کنید می‌بینید که در هیچ دوره‌ای نبوده که برخی از نمایندگان به وابستگی زیاد بودجه به نفت انتقاد نکنند اما امروز شرایط – عدو شود سبب خیر- پیش آمده و با یک اراده محکم و تصمیم‌گیری‌های صحیح باید به سمت خروج وابستگی از نفت پیش برویم. ما امروز کاری را می‌کنیم که باید سال‌ها قبل انجام می‌دادیم. امروز افسران جنگ اقتصادی شما فعالین اقتصادی بخش خصوصی هستید و دولت هم باید کمک شما باشد و با نظارت استصوابی در هر جا که لازم بود، به نفع مردم و تولید داخل دخالت هوشمندانه داشته باشد نه اینکه یک شبه صادرات یک کالا را ممنوع کند. ما اگر می‌خواهیم در این جنگ اقتصادی برنده باشیم باید به فکر مردم باشیم. امروز ۳۰ تا ۴۰   درصد مردم گرفتار مشکلات معیشتی هستند. دولت باید یک چتر امنیت روانی برای آنها ایجاد کند که وقتی سرپرست خانواده شب خوابید دغدغه اقلام کالاهای اساسی فردا را نداشته باشد.

حضرتی ادامه داد: هر ماه ۱۰۰ هزار نفر به لشگر بیکاران اضافه می‌شوند. باید در این حوزه به صورت جدی کار کرد. بحث اعتماد مردم موضوع فوق‌العاده مهمی است. ما نزدیک انتخابات هستیم اما آیا مردم انگیزه‌ای برای شرکت در آن را دارند؟ اعتماد مردم به مدیران و مسئولان و نشاط اجتماعی و امید آینده اگر وجود داشته باشد یک طرف ماجرا است و طرف دیگر این است که در حوزه سیاسی و اجتماعی اقدامات مثبتی انجام شود.

وی با انتقاد از اقتصاد یارانه و سوبسیدی گفت: ما امروز ۱۱۶۰ میلیارد تومان یارانه‌ای را پرداخت می‌کنیم که کسی متوجه آن نمی‌شود. نظام سوبسیددهی ما به گونه‌ای است که هر که بیشتر مصرف کند بیشتر بهره می‌برد و هر کسی که کمتر مصرف کند تنبیه می‌شود. این سیستم اصلا عادلانه نیست و از همه بدتر باعث ایجاد فساد و رانت می‌شود.

وی ادامه داد: باید جرأت برای کارهای اساسی وجود داشته باشد. هر جراحی عمیقی دردهای خودش را دارد. ما باید کارهایی انجام دهیم که تاب‌آوری اقتصادی مقاومت مردم را بالا ببرد. قطعا مردم در صورت احساس چنین فعالیت‌هایی با دولت همکاری خواهند کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان تصریح کرد: ملتی می‌تواند مقاومت کند که هشت آن گرو نه آن نباشد. فکر اجاره‌خانه، نان شب و اشتغال جوانانش را نداشته باشد. اگر اینها وجود داشته باشند این ملت نمی‌تواند مقاومت کند.