اعتماد ملی: هزاران تن از کردهای اقلیم کردستان عراق عصر شنبه با برگزاری تظاهراتی ضمن درخواست برای دریافت حقوق و مزایای خود برکناری مسعود بارزانی از ریاست این اقلیم را خواستار شدند. همچنین در پی درگیری نیروهای امنیتی اقلیم کردستان با تظاهرکنندگان معترض در سلیمانیه، سه تظاهرکننده کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند. به گزارش […]

اعتماد ملی: هزاران تن از کردهای اقلیم کردستان عراق عصر شنبه با برگزاری تظاهراتی ضمن درخواست برای دریافت حقوق و مزایای خود برکناری مسعود بارزانی از ریاست این اقلیم را خواستار شدند. همچنین در پی درگیری نیروهای امنیتی اقلیم کردستان با تظاهرکنندگان معترض در سلیمانیه، سه تظاهرکننده کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، کردهای ساکن استان سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق تظاهراتی را در اعتراض به بحران اقتصادی و عدم پرداخت حقوق کارکنان نهادهای دولتی برگزار کردند.

به گفته منابع عراقی، صدها تن از تظاهرکنندگان در شهر سلیمانیه مسیرها را بستند و تعدادی از معلمان و استادان دانشگاه‌های اقلیم کردستان در مقابل ساختمان آموزش و پرورش تجمع کردند.

همچنین ده‌ها تن از تظاهرکنندگان تلاش کردند تا به مقر دولت محلی در شهر سلیمانیه یورش ببرند. در همین حال نیروهای امنیتی به سمت تظاهرکنندگان تیراندازی کردند و از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن آن‌ها استفاده کردند.

منابع عراقی نیز اعلام کردند در درگیری پلیس با تظاهرکنندگان در استان سلیمانیه سه تن از تظاهرکنندگان کشته و ۳۱ تن نیز زخمی شدند.

به دنبال افزایش تنش‌ها در استان سلیمانیه، مسوولان این استان نهادهای رسمی را به مدت سه روز تعطیل کردند.

در تظاهرات روز شنبه کردهای استان سلیمانیه بیش از ۳۰۰۰ تن مشارکت داشتند و خواهان اصلاحات برای مبارزه با فساد و حل بحران اقتصادی شدند.

همچنین تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی خواهان برکناری مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق شدند.

برخی از تظاهرکنندگان نیز تلاش کردند تا به مقر حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی یورش ببرند.

در شهر “حلبچه” نیز صدها تن از تظاهرکنندگان در مقابل مقر استانداری تجمع کرده و خواهان دریافت حقوق خود شدند، اما نیروهای ضدشورش با استفاده از گلوله پلاستیکی به تظاهرکنندگان یورش بردند که منجر به زخمی شدن هفت تن شد.

دعوت پارلمان عراق از معترضان برای مذاکره

در همین راستا، سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق معترضان را به مذاکره به جای متوسل شدن به زور دعوت کرد و خواهان حفظ دموکراسی و ثبات در اقلیم کردستان شد.

وی تاکید کرد که برای تمامی مشکلات راه‌حلی وجود دارد اما در صورتی که تمامی طرف‌ها نیت خالصانه برای رسیدن به تکامل داشته باشند.

تعطیلی دو شبکه ماهواره‌ای کرد و بازداشت کارمندان آن

از سوی دیگر نیروهای امنیتی سه دفتر وابسته به شبکه ماهواره‌ای “K.N.N” در شهرهای اربیل، دهوک و شهرستان سوران را بستند.

علاوه بر این نیروهای امنیتی به دفتر شبکه” N.R.T “در استان سلیمانیه حمله بردند و شش تن از پرسنل آن از جمله عکاسان، کارمندان ، مهندس فنی و خبرنگاران این شبکه را بازداشت کردند.

به گفته منابع آگاه مسئولان این شبکه هشدارهایی را مبنی بر بسته شدن دفتر این شبکه و ممنوع الفعالیت شدن دریافت کرده‌ بودند.