محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای اسلامی شهر تهران و ری و تجریش و عضو شورای مركزی حزب اعتماد ملی با تأکید بر  اینکه برنامه‌ای که برای میدان مشق در نظر گرفته شده حول رویدادها و مراسمی است که می‌تواند در این محوطه تاریخی برگزار شود، گفت: همانطور که در نوروز سال ۹۸ شاهد بودیم حداقل ۲ […]

محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای اسلامی شهر تهران و ری و تجریش و عضو شورای مركزی حزب اعتماد ملی با تأکید بر  اینکه برنامه‌ای که برای میدان مشق در نظر گرفته شده حول رویدادها و مراسمی است که می‌تواند در این محوطه تاریخی برگزار شود، گفت: همانطور که در نوروز سال ۹۸ شاهد بودیم حداقل ۲ کنسرت برگزار شد که با استقبال خوب عموم جامعه همراه بود. انتظار ما از شهرداری منطقه ۱۲ آن است که برای تابستان نیز در میدان مشق برنامه‌ها بر رویدادهای فرهنگی هنری تعریف کنند. همچنان میدان مشق را به عنوان یکی از محورهای اصلی شهر تهران می‌دانیم. باید به آن سمت گام برداریم که از حداکثر ظرفیت‌های میدان مشق استفاده شود و امکان حضور و دیدار مردم و گردشگرانی که به تهران سفر می‌کنند، از این  محوطه تاریخی فراهم شود.

 او معتقد است: شهرداری از این مهم استقبال می‌کند اما تا حدودی در انجام هماهنگی‌های اولیه با وزارت خارجه با مشکل روبرو هستیم. گویا دوستان ما در وزارت خارجه هنوز خود را برای این مهم آماده نکرده‌اند و آن را نپذیرفته‌اند.  برای من جای تعجب دارد وزارت خارجه‌ که این تجربه را در تمام جهان دارد و شاهد آن است که بسیاری از مقرهای اصلی وزارتخانه‌ها و نهادهای شاخص دولتی مانند ساختمان نخست وزیری و پارلمان‌ها عمدتاً محلی همزمان با انجام فعالیت‌های خود، حضور عموم جامعه و مردم را می‌پذیرند، چرا با این امر کنار نیامده است. اینکه میدان مشق با یک حصار پوشیده شود و رابطه مردم با این مجموعه محدود شود و مانعی برای برقراری این ارتباط باشد از وزارت خارجه و مشخصا مدیران امروز این وزارتخانه پذیرفته شده نیست.

 عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: انتظار ما از محمدجواد ظریف به عنوان شخص دیپلماتی که با فرهنگ به خوبی آشناست، این است که از فرصتی که فراهم شده است و شورای شهر و شهرداری علاقه مندی خود را برای احیای دوباره میدان مشق نشان می‌دهند و برایشان اهمیت دارد؛ استفاده کند و این محوطه تاریخی را برای حضور و استفاده مردم آزادسازی و احیا کند. قطعاً ادامه روند محصول ماندن میدان مشق در میانه میله‌ها و درهای بسته نه به نفع شهر خواهد بود و نه به نفع مردم و مدیریت شهری. معتقد هستم با استمرار این حصارها همه ضرر خواهند کرد.

حق‌شناس با اشاره به آنکه این رویکرد امنیتی از گذشته تاکنون در محوطه میدان مشق وجود داشته، افزود: این گونه به نظر می‌رسد که وجود آدم‌ها می‌تواند مخل امنیت و آرامش باشد این در حالی است که با نگاه‌های نوینی که در دنیا در خصوص حوزه امنیت به وجود آمده، چنین نگاهی همخوانی ندارد. برعکس آنها معتقد هستند که حضور انسان و حضور شهروندان در محیط‌های مختلف است که امنیت را با خود به همراه می‌آورد.

او اظهار کرد: هرچند مسئولان ما دلایل خاص خود را برای این مهم دارند اما پاک کردن صورت مسئله پاسخ به سوال مطرح شده نیست. معتقد هستم وزارت خارجه اگر بخواهد سیاست خود را در محصور نگاه داشتن میدان مشق که بخشی از تاریخ و داشته‌های شهر است، ادامه دهد و مانع برای حضور مردم ایجاد کند خیلی پسندیده نخواهد بود. البته نباید فراموش کرد که ایجاد هماهنگی‌های بین بخشی برای برگزاری رویدادهایی که در نوروز شاهد بودیم بسیار دشوار بود. این درحالی است که استقبال شهروندان از فضای میدان مشق به اندازه‌ای‌ست که ما را مجاب می‌کند تا همچنان پیگیر آزادسازی میدان مشق باشیم.

به گفته این عضو شورای شهر تهران، اگر فعالان میدان مشق از شهرداری گرفته تا موزه ملک و موزه ارتباطات و دانشگاه هنر، به شورای شهر شکایت کنند، این مهم را بیش از گذشته پیگیری خواهند کرد. ضمن آنکه اگر این مهم نهایتا تا هفته آینده حل نشود، به شهردار شهر و وزارت خارجه تذکر خواهند داد چراکه استفاده از محدوده میدان مشق یک خواسته عمومی است.

پاکسازی محوطه توسط شهرداری

حق‌شناس با تاکید برآنکه میدان مشق، سرمایه شهر ماست و این سرمایه شهری هیچ ربطی به وزارت خارجه ندارد، گفت: این وزاتخانه حداکثر، مالک ساختمان خود است و این اجازه را ندارد که به بهانه تامین امنیت کل محدوده میدان مشق را ببندد و دسترسی مردم را به آن محدود کند. استفاده از میدان مشق حق شهروندان است. ضمن آنکه این محدوده ثبت ملی شده و نمی‌توان بازدید از آن را محدود کرد. نیاز است تا وزات خارجه به میدان مشق نگاه و بررسی مجدد داشته باشد.

او با اشاره برآنکه درحال حاضر نیز پاکسازی و تمیزنگاه داشتن محوطه میدان مشق توسط شهرداری انجام می‌شود، گفت: اگر شهرداری هزینه‌های نگهداری و پاکسازی محوطه را می‌دهد بنابراین حق دارد که درخصوص بهره‌برداری از آن نیز دخالت داشته باشد.