وقتی محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، در شب‌های قدر، مناجات ربنا با صدای خانم لیلا تهرانچیان را در اینستاگرام خود منتشر کرد، پس از مدتی نیروهایی خاص به صفحه اینستاگرام حق‌شناس هجوم برده و با الفاظ رکیک، نسبت به انتشار صدای یک زن اعتراض کردند! […]

وقتی محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، در شب‌های قدر، مناجات ربنا با صدای خانم لیلا تهرانچیان را در اینستاگرام خود منتشر کرد، پس از مدتی نیروهایی خاص به صفحه اینستاگرام حق‌شناس هجوم برده و با الفاظ رکیک، نسبت به انتشار صدای یک زن اعتراض کردند!

موضوع به این حملات ختم نشد و چند روز بعد رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران به دادسرای ناحیه ۲۱ ارشاد احضار شد.

حق‌شناس در نامه‌ای خطاب به محسن هاشمی، رئیس و اعضای شورای شورای شهر تهران، به تشریح ماجرای احضارش به دادسرا پرداخت.

به گزارش سايت رسمي حزب اعتماد ملي، متن كامل نامه رئيس كميسيون فرهنگی شورای شهر و عضو شورای مركزی حزب اعتماد ملی خطاب به رئيس و اعضاي شوراي شهر تهران به شرح زير است:

بسمه الحق

اللهم ادخلنا مدخل الصدق

و اخرجنا مخرج صدق

جناب آقای مهندس محسن هاشمی رفسنجانی

همکاران گرامی

با سلام

احتراما نظر به اهمیت و ارتباط موضوع واحتمال اينكه این مساله از حيطه يك پرونده شخصى و خصوصى فراتر رفته و ابعادى اجتماعى و عمومى در پى داشته باشد مراتب ذیل را به اختصار به استحضار می‌رسانم.

۱٫ حدود ۲۰ روز قبل در تماسی تلفنی با شماره ویژه، به اینجانب ابلاغ شد که لازم است روز بعد برای پاسخگویی به برخی سوالات و توضیح پاره ای از مسائل  به پلیس اخلاقی در خيابان وزرا مراجعه کنم .

۲٫ اینجانب به لحاظ رعایت شآن ، منزلت و حقوق نمایندگی مردم و احترام به حق شهروندی اعلام کردم، با این رویه مخالفم و احضار تلفنی را نمی پذیرم در صورت نیاز دعوت نامه يا احضاریه ارسال كنيد.

۳٫ در مورخه ٢٦ خرداد ماه احضاریه‌ای از شعبه دوم بازپرسی عمومی و انقلاب دادسرای ناحیه ٢١ (ارشاد) تهران به دفتر اینجانب واصل شد که مقرر کرده بود ظرف ۵ روز به دادسرا مراجعه كنم و در صورت عدم حضور جلب خواهم شد.

۴٫ بلافاصله موضوع را در نامه اى به استحضار رییس محترم شورا رسانده و تلفنى هم کسب تکلیف كرددم كه منجر به ديداری حضورى شد.

۵٫ در ديدار حضورى قرار بر پيگيرى برای تعیین علت احضار و اعلام نتيجه از طرف ایشان شد.

۶٫ پس از بررسی رییس محترم شورا مشخص شد که اینجانب به دلیل قرار دادن یک پست اینستاگرامی در شبهاى ماه مبارك رمضان از مناجات ربنا با صدای سرکار خانم «لیلاتهرانچیان» به دادسرا احضار شده ام، و نظر رییس محترم شورا نیز اقدام قانونی مبنی بر مراجعه و پاسخگویی در دادسرا بود.

۷٫در مهلت مقرر وکیل اینجانب به دادسرا مراجعه کرده و پس از طرح موضوع بازپرس مربوطه اعلام می دارد که اینجانب شخصا می باید مراجعه کنم و ضمنا لازم است وثیقه ای نیز به همراه داشته باشم و مقرر می شود در روز سه شنبه  تاریخ ١١ تیرماه ساعت ۳۰/۸ در دادسرا حاضر شوم.

۸٫ با توجه به لزوم حضور در جلسه ای در شورای شهر  وکیل اینجانب در تاریخ ۱۱ تیرماه در دادسرای ناحیه ۲۱ ارشاد حاضر شد تا در صورت اعلام نظر بازپرس محترم و تعیین وقت حضوری خود نیز در زمان مقرر در محضر دادسرا حاضر شوم.

۹٫تا کنون نیز از هرگونه مصاحبه و انتشار و رسانه ای کردن موضوع خودداری کرده ام و صرفا مشابه این متن را جهت استحضار همکارانم در اختیارشان قرار داده ام.

۱۰٫ برخی دوستان آگاه و مطلع معتقدند این احضار در تداوم احضارهای قبلی سایر همکاران منجمله خانم‌ها فخارى و خداكرمى و آقاى ميرلوحى و پرونده‌سازی و تحت فشار قرار دادن اعضای شورای اسلامی است.

۱۱٫ برخی نیز موضوع را مربوط به تصمیم نهادهای مورد نظر به برخورد با اینجانب پیرو نامگذاری های اخیر برخی گذرها و معابر شهر تهران می دانند.  

۱۲٫ لازم به ذکر می دانم پست اینستاگرامی مذکور با صدای یک بانوی هنرمند محترم ایرانی كه از شاگردان اساتيد بزرگ آواز ايرانى است و اینجانب پس از قرار دادن آن در صفحه شخصی خود در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان در پاسخ به برخی اعتراضات هدف دار در ذیل پست در قالب کامنت های بعضا هتاکانه، فتوای مقام رهبرى آيت الله خامنه ای مبنی بر «حرام نبودن قرائت قرآن به صورت ترتيل يا تحقيق بانوان  و شنيدن يا شنواندن آن براى مردان» را در ذیل همان پست قرار دادم که موثر واقع شد و ادامه دشنام ها و هتاکی ها تا حدود قابل توجهی کاهش یافت.

۱۳٫طرح مبحث از این جهت حائز اهمیت است که به نظر می رسد لازم است بازبینی جدی در ادامه این روند غیر قانونی و غیر مسئولانه صورت گیرد و هماهنگی و همدلی سازنده ای جایگزین آن شود.

         خدايا چنان كن سرانجام كار                تو خوشنود باشى و ما رستگار

با سپاس مجدد

محمد جواد حق شناس

به گزارش اعتماد ملي، محمد جليليان، رئيس دفتر حقوقي حزب اعتماد ملي نيز با اشاره به اين پرونده گفت: اين احضار فاقد عنصر قانوني است و انتشار مناجات با صداي يك زن جرم نيست.

او درباره احضار عضو شوراي شهر براي اين مسئله عنوان كرد: از حيث مباشر و فاعل جرم تفاوتي بين عضو شوراي شهر و ساير شهروندان نيست اما در اين رابطه احضار، فاقد عنصر قانوني است.