چند روز پیش رابطان شواری سیاستگذاری اصلاح طلبان در استان ها مشخص شدند. بررسی اسامی نشان میداد که به جز استان های سیستان و بلوچستان و همچنین کهگلیویه و بویر احمد تقریبا تمامی رابطین از اهالی همان استان انتخاب شدند. این موضوع موجب آن شد تا به عنوان عضو کوچکی از جریان اصلاحات و معتقد […]

چند روز پیش رابطان شواری سیاستگذاری اصلاح طلبان در استان ها مشخص شدند. بررسی اسامی نشان میداد که به جز استان های سیستان و بلوچستان و همچنین کهگلیویه و بویر احمد تقریبا تمامی رابطین از اهالی همان استان انتخاب شدند.
این موضوع موجب آن شد تا به عنوان عضو کوچکی از جریان اصلاحات و معتقد به تفکر منش اصلاح طلبی احساس وظیفه کرده و چند نکته ضروری را خطاب به اعضای محترم شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان گوشزد کنم.

۱- رابط سیستان و بلوچستان استاندار اسبق استان آقای سیدمحمود حسینی تعیین شده، ایشان در بین استاندارانی که از ابتدای انقلاب در سیستان و بلوچستان خدمت کرده اند از محبوبیت بالایی در استان برخوردار بوده و شخصیت مورد احترامی هستند.

۲- طی بیست و یکی دو سال از حماسه دوم خرداد و همچنین انتصاب آقای حسینی به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان می گذرد، فضای سیاسی اصلاح طلبان در کل کشور از جمله سیستان و بلوچستان دچار تحولات زیادی شده اند.
در این استان نیز بسیاری از افراد توانسته‌اند در سطح استان و همچنین در سطح ملی نقش‌آفرینی سیاسی کنند (که از آن جمله می‌توان سرکار خانم خوشخو به‌عنوان عضو شورای مرکزی مجمع زنان نواندیش و همچنین آقای صفر اسلامی به‌عنوان نائب رئیس انجمن اسلامی معلمان کشور را نام برد.)

۳- همانطور که در ابتدا گفته شد تقریبا رابطین بيشتراستان‌ها از اهالی همان استان تعیین شده‌اند و جدای از شخصیت مورد احترام کلیه فعالان سیاسی اصلاح طلب و به طور اخص شخص آقای سیدمحمود حسینی این انتظار که رابط سیستان و بلوچستان نیز باید از اهالی استان باشد درخواست عجیب و خارج از عرفی نیست.

۴- باید به اطلاع اعضای محترم شورای سیاستگذاری رسانده شود که اصلاح طلبان سیستان و بلوچستان توسط دیگر سیاسیون استان به دلیل نداشتن نقش در مباحث تصمیم سازی و نقش آفرینی و ندادن فضا به اهالی استان توسط سران اصلاح طلبی همیشه مورد سرزنش و حمله واقع می شوند.
بنابراین اگر توسط خود اصلاح طلبان و شورای سیاستگذاری به اصلاح طلبان استان بها داده نشود دیگر چه انتظاری از آنها می رود.
در کنار آن مردم استان وقتی می بینند که شورای سیاستگذاری حاضر نیست رابط سیاسی خود با استان را از مردم استان انتخاب کند چگونه می توانند ادعای ما را مبنی بر باور عمیق اصلاح‌طلبان نسبت به حق طبیعی مردم استان به عنوان شهروندان جمهوری اسلامی ایران را در داشتن نقش در جایگاههای حاکمیتی و ملی باور کنند ؟

نکاتی که عرض شد و دیگر مباحث متعدد همگی نشان از این ضرورت غیرقابل تردید دارد که ضمن احترام به آقای سیدمحمود حسینی شورای سیاستگذاری بدون فوت وقت و در جلسه بعدی تصمیم خود در انتخاب رابط استان را تصحیح کرده و از بین فعالان سیاسی اصلاح طلب اهل سیستان و بلوچستان فردی انتخاب کند تا این نگرانی ها را به سادگی تمام رفع کنند.

  • نویسنده : شهریار حسین‌بر عضو دفتر سیاسی و شورای مرکزی حزب اعتماد ملی